1.Hafta Gebelik

1.Hafta Gebelik

Hamileliğin 1. Haftası

Hamileliğin ilk haftası spermin yumurtayı delerek gelişim sürecine başlamasının ilk günü olarak kabul edilmez. Elbette bu durum hamileliğin gerçekleşmesidir ancak ilişkiye girilmesinden 14 gün önce gerçekleşen son adet kanamasının ilk günü hamileliğin başlangıcı olarak kabul edilir ve hesaplamalar bu şekilde yapılır. Yani henüz ilişkiye girilmemiş olsa bile kanamanızın başladığı ilk gün gebeliğinizin başladığı anlamına gelir.

Gebelik süreci her bireyde farklılık gösterebileceği gibi genel olarak 40 hafta ve 280 gün sürmektedir. Gebelik hesabı yapılırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, hamilelik sürecinizi ay hesabına bağlı olarak ölçmek yerine, haftalık olarak hesaplamak olacaktır. Haftalık olarak gebelik süresi hesaplandığında en az hata yapıldığı tespit edildiğinden, ilişki öncesi yaşanan son adetin il gününden itibaren haftalık gebelik hesaplama yöntemi en doğrusudur.

Hamileliğiniz adetinizin ilk gününden itibaren başlayacağına göre bu durumda 28 günde bir adet gören kadınların kanamanın başlangıç süresinden itibaren 14. günde gerçekleşmiş olacaktır. Bu günler hamileliğin sağlıklı şekilde gerçekleşebilmesi için çok büyük önem taşıyacağından, tüm kötü alışkanlıklardan uzak durulması gereken bir dönemdir. özellikle sigara ve alkol tüketimi anormal bebek gelişimine ve sağlıksız doğum ile düşük riskine davetiye çıkarır.

Bu dönem içerisinde hamileliğinizin başlangıcı ve devam eden tüm hamilelik sürecinde sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanmak çok büyük önem taşır. Hamileliğin ilk haftası sadece mevsiminde olan turfanda meyve ve sebzeleri tüketmek ve katkı maddesi ile çeşitli yapay bileşenler içeren ürünlerden uzak durulmalıdır. Ayrıca hamileliğin 1. haftası ve devam eden süreçlerde günde minimum 1.5 litre maksimum 3 litre su tüketmek çok faydalıdır.

Tüm bunlara ek olarak hamileliğin 1. haftası folik asit alınmaya başlanması gerekir, bazı durumlarda annenin vücut ritimlerini inceleyen doktor daha önceden folik asit önerebilmektedir. Düzenli ve yeterli miktarda folik asit alarak nöral tüp defekterinin yarı yarıya önlenmesi mümkün hale gelmektedir.

Hamileliğin ilk haftası ayrıca aşırı streslerden uzak durulmalı, pozitif bir hayat tarzı benimsenmelidir. Bazı durumlarda beklenmedik hamilelikler anne adayı üzerinde olumsuz etki yaratabilmektedir ve bu hamileliğin 1. haftası yaşanan olumsuzluklar bebeğin ruhsal gelişimi üzerinde çok olumsuz sonuçlar yaratmaktadır.

Hamileliğin başlangıcı hesaplanırken uzmanlar tarafından son adet döneminin ilk gününün baz alınma nedeni ise, yumurtanın ne zaman parçalanarak spermle birleştiğinin tam anlamıyla bilinememesidir. Bu nedenle son adet döneminin ilk günü en etkili şekilde sonuç verdiğinden bu sistem uygulanmaktadır.

7 Yorum
 1. Tuba 31 Mayıs 2018

  Mrb Benim son adet tarihim 28 mayıs 3 gün geçti adet olmadım 1 gun önce kan testi yaptım hcg 0.18 çıktı negatif sonuç denildi bel agrisi adet ve sol tarafında şiddetli kaşık ağrım var sizde hamile olamilirmiyim yada hamile kalma olasiligim varmi cevaplarsaniz sevinirim iyi günler .

 2. Fatma 02 Kasım 2017

  Iyi günler hocam ben iki aydır bir gun adet olyorum ağustos un 25de oldum 26 da bitti eylül un 23de oldum 24de bitti kan tetti yaptırdım hcg 30 çıktı acada hamile mim bi yardanci olsanızsevinerim daha önce böyle olmuştu ama bilmeden emara girmiştim bel fıtığı için emarda hamile olduğumu söylendi lütfen cevap verin

 3. Asiye 18 Eylül 2017

  Ben 13 09 2017 de adet olmadim sizce hamileliğin acil lütfen 5 gün gecti

 4. Gül 01 Haziran 2017

  Mrb hocam önceki adetim 25/04/17 adet oldum düzenli olarak her ay 7 gün görüyor dum mayısin 7 sinde evlendim mayisin 26 sinda adet oldum ama çok az bir kanama 3 sürdü ama çok şiddetli bir ağrı olmuştu ve hamilelik şüphesi var üstümde olabilirmi yim acaba ???

 5. Rahime Işık 06 Mayıs 2017

  Merhaba hocam...benim nisan 26 2017 de adetim geldi ve 30 nu kadar sürdü sonra bitti mayıs ayının 4 ne kadar temizdim 4 ünde az bi kanama gibi lekelenmem geldi hemen beta hcg yaptırdım ilk gün 398.85 çıktı 2.gun 494.23 3.gün 743.71 çıktı kadın doğum acile gittim hemen ultrason ile vajina dan bakıldı ne normal gebelik nede dış gebelik görünüyor şuan hicbirsey göremedim dedi..ama bu beta hcg değeri neden yükseliyor hamile miyim nasıl birşey bu anlamadım lütfen yardımcı olursanız sevinirim

 6. Gamze 24 Mart 2017

  Merhabalar bugün kan testı yaptim sonuç 12.48cıktı sizce gebelik var mi

 7. Zuhal 03 Aralık 2016

  Merhaba bn en son ekim 25 adet oldum kasım 24de ilişkiden sonra 2gun pembe akıntı azar azar geldi tahlil yaptirdimkanda0.88 negatif dendive hala adet olmadım sorum şu ayin24de lekelenme oldugm gün hamile kalmış olabilir miyim kaldiysam kanda çikmasimi gerekiyordu adet girmediğini için supeliyim birde lekelenme zamanı 2,3gun ateşlenme oldu su anda yok ates

Yorum Yazın