Adetten Önce Hamile Kalınır Mı?

Adetten Önce Hamile Kalınır Mı?

Adetten Önce Hamile Kalınır Mı?

Adetten 1-2-3-4-5 Gün Önce Hamile Kalınabilir mi?

Hamile kalmak isteyen birçok kadının aklına gelen bir sorudur, acaba adetten kaç gün önce hamile kalınır veya kalabilir miyim? Ancak sorunun cevabını bulabilmek için öncelikle adet kanamasının ne olduğunu bilmek gerekir. Adet kanamasının oluşumu, kadının rahim içindeki dokunun kanayarak dökülmesiyle meydana gelir. Dokunun özelliği, gebelik esnasında bebeğin beslenmesini sağlayan ve uygun ortamı oluşturan özel bir yapıdır. Eğer gebeliğin gerçekleşmediği düşünülürse, bu doku bir sonraki yumurtlama için kendini hazırlamaya başlar ve kanayarak dökülür, yerine tekrar yeni bir doku meydana gelir. Her ay sağlıklı bir kadında bu döngü devam etmektedir.

Ancak burada önemli bir nokta da, hamile kalmayı planlayan bir kadının yumurtlama zamanını bilmesidir. Çünkü, bebek düşünen ve cinsel sağlığı açısından kadının yumurtlama zamanını bilmesi, hamile kalmasını daha çok kolay hale getirecektir.

Bir kadının, yumurtlama (ovülasyon) döneminde hamile kalma şansı çok yüksek olup, aynı zamanda istenmeyen bir gebelik için de oldukça risklidir.

Bu nedenle, hamilelik düşünmeyen bir kadın, yumurtlama dönemini hesaplamalı ve bu dönemde ilişkiye girmeyerek veya kendisi için uygun olan gerekli önlemi alarak hareket etmelidir.

Düzenli adet dönemine bağlı olarak, vücuttaki bazı fiziksel değişiklikler izlenir ve yumurtlama günü hesaplanır. Tabii yumurtlama zamanın her kadına göre değişmektedir. Yumurtlama, düzenli adet gören bir bayanın adet kanamasının başladığı tarihten 14 gün önce oluşur. Adet döngüsü, 28 gün olan kadınlarda yumurtama (ovülasyon) 14. gün olarak kabul edilir. Ancak adet döngüsü 35 gün olan bayanlarda, yumurtlama 21. günde gerçekleşmektedir. Bu dönemdeki en belirgin fiziksel değişikliklerden bazıları; vajinal akıntıların artması, göğüslerin hassaslaşması, karın ve kasıklarda ağrı olması ve vücut sıvısının artması gibi durumlar gözlemlenmektedir. Vücuttaki bu değişikliklerin fark edilmesi, yumurtlama zamanını kesin anlayabilmek açısından önemlidir.

 

Adete Birkaç Gün Kala Hamile Kalınabilir Mi? Adetten Kaç Gün Önce Hamile Kalınır?

Sağlıklı bir kadının, normal bir adet dönemi 3 ile 6 gün arasında değişiklik göstermektedir. Kadınlar bazen, adet kanamasının en az olduğu dönemlerde cinsel ilişkide bulunmalarına rağmen, korunmasız bir ilişkide, adet dönemi içinde olsa bile gebelik riski artmaktadır.

Bunun nedeni ise, kadınların yumurtlama zamanlarının değişken olmasından kaynaklanmaktadır. Vajinada her görülen kanama adet kanaması olmayabilir, bu da kadınlar tarafından adet kanaması olarak düşünülebilir. Adet olduğunu düşünerek, yumurtlama hesaplamasının yapılması beklenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu kanamaya bağlı olarak, düzensiz oluşan yumurtlamalar, adet dönemi bitmeden veya hemen adet dönemi arkasından gerçekleşebilir. Bu da hamile kalmak isteyenler için, gebelik riskini artırır, ancak istemeyenler için de önlem alınması gereken bir durumu oluşturur.

Bu durumda hamilelik, kadınların yumurtlama zamanına bağlı gerçekleşmekte olduğundan, adetten 1-2 gün ve daha öncesi için hamile kalınması mümkün olmamaktadır. Çünkü, adetten birkaç gün öncesinde yumurtlama olması, kadınların yumurtlama döngüsüne göre olası bir durum değildir. Bu yüzden genellikle çocuk düşünmeyen çiftler, yumurtlama zamanının adetten önce veya hemen sonrasında oluşmayacağını düşünerek, korunmasız cinsel ilişkiye girmektedirler, ancak bu durum istenmeyen bir gebelikle de sonuçlanabilmektedir. Bu durum nadir olsa da, adet döngüsünün hiçbir günü tamamen gebelikten korunmanın göstergesi değildir. Yani korunmasız bir cinsel ilişkide, her durumda hamile kalma riski söz konusudur.

Ayrıca, adet kanamasının yoğun olduğu zamanlarda da hamile kalınmadığı düşünülmekte ama eşlerin sağlığı açısından bu dönemde ilişkiye girmek hiç uygun değildir. Eşler arasında, özellikle kadınlar açısından ciddi sağlık sorunlarına, enfeksiyonlara sebebiyet verebilir. Kısacası, gebelik düşünmeyenler için, yumurtlama günü metodu, ilişki sırasında kendini geri çekme ve adetliyken ilişkiye girme gibi yöntemler tercih edilmemelidir. Buna karşı bir ihtimal de olsa, sağlıklı bir kadının korunmasız her ilişki sonrasında, hamile kalma durumu bulunmaktadır.

Benzer Konular
12 Yorum
 1. R 25 Nisan 2019

  Adet günüm daha gelmedi afi afi kanlekesi oluyor sonra kesiliyor acaba hamilemiyim diye düşünüyorum bana yardımcı olurmusunuz

 2. Mavis 28 Mart 2019

  Adetime 14 gün kala ilişkiye girdim aet günü geldiğinde adet olmadım ve adet gününden 2 gün geçti halen adet olmadim kan testinde bta hcg değeri hep düşük cikiyor acaba hamile kalma yüzdesi kaçtır hocam

 3. Hawin 15 Eylül 2018

  Adetime bir hafta kala iliskiye girdim hamile kalma olasılığım yüzde kaç

  • anneleronline 19 Eylül 2018

   Biyolojik olarak düşündüğümüzde yumurtlama döneminiz bitmiş olduğundan hamile kalma ihtimaliniz oldukça düşüktür.

 4. nazgül 14 Mayıs 2018

  adrtime 11 gün kala ilişkiye girdik ertesi gün hap kullandım hamile kalırmıyım?

 5. Senem 26 Mart 2018

  Merabalar 2 gun once esimle korunmasiz birlikte olduk ve bu sabah adet oldum hamile kalmadim heralde

 6. İlkay 16 Ocak 2018

  Mrb. Bir senelik evli kadınım, geçtiğimiz Aralık ayı 14de adet oldum, ocak ayı adet günümde iş stresi sıkıntısı üzerimde olduğundan daha adet görmedim lakin 15,de ilişki girdik cocuk düşünüyoruz acaba hamile olur muyum? Adet günümde ilişkiye girdik.

 7. songuk 15 Ocak 2018

  3 ylık iğneden sonra bir senedir adetim düzensiz sürekli kanamam oluyordu ayda 2 defa veya 3 defa adet oluyordum ama bu ay 24 gün olmasına rağmen adet olmadım test yaptım negatif çıktı neden acab a sebebi nedir kasık ağrım çok oluyor böyle bir şeyolmazdı sulu akıntım oluyordu adetim bittikten sonra şimdi akıntım da yok

 8. yazgul 14 Ocak 2018

  bnde iki aylik evliyim cocuk yamak icin her yolu denedik.ama omadi adetim.cok dizenli 30 gunde bir adet goruyorm bunun icin ne yapmam gerekiyor yardimci olurmusiniz

 9. ay 07 Kasım 2017

  hocam mrb 1 bıçık yıldır evliyim daha önce 3 yıl yasmin ilacı kullandım regl düzensizliği için vermişti eşimle çocuk istiyoruz ama 3 aydır deniyoruz olmadı yardımcı olabilirmisiniz

 10. nzl 24 Ağustos 2017

  hocam esimle cocuk istiyoruz onun yası 30 benim 23 yumurtlama gününden 2 veya 3 gün önce iliskiye girdik hamilelik olasılığı nedir cevap bekliyorum sizden

Yorum Yazın