Bebek Bakımında Aşırı Titizlik Ve Hijyen Zararlı Mı?

Bebek Bakımında Aşırı Titizlik Ve Hijyen Zararlı Mı?

Bebek Bakımında Aşırı Titizlik Ve Hijyen Zararlı Mı?

Bebeklerde Aşırı Hijyen ve Titizlik Zararlı mı?

Bebeklerin doğdukları günden itibaren ilk 6 aylık süreçte bağışıklık sistemleri gelişir ve buna bağlı olarak hastalıklara karşı doğal bir kalkan oluştururlar. Burada özellikle beslenme ve bebeklerin yetiştirildiği ortamlar çok büyük önem taşımaktadır. Fakat burada sözü edilen bebeklerin yetiştirildiği ortamlar çok temiz ve steril olmamalı aksine doğal ortamlar olmalı. Bunun nedeni ise bebeklerin mikroplarla tanışması ve vücutlarına giren mikroplara karşı doğal savunma mekanizması ile savunma gerçekleştirmesi olarak açıklanabilmektedir.

 

Aşırı Hijyen Bebekleri Hasta Edebilmektedir

* Bebeklerin vücutlarında mikroplara da ihtiyaç olduğunu unutmayın ve bebeğinizi açık havada, parklarda ve pek çok ortamda rahat bırakın ki vücudu bu erken yaşlarda mikroplarla tanışsın ve bu mikroplara karşı bağışıklık kazanabilsin.

* Bağışıklık sistemi anne karnında başlamaktadır. Geçirilen enfeksiyonlara bağlı olarak sürekli olarak gelişir ve savunma sistemi güçlenir. Ancak bu yaşlarda kullanılan çeşitli ilaçlara bağlı olarak bağışıklık sisteminin olumsuz etkilendiği görülebilmektedir. Bu nedenle çok büyük zorunluluklar olmadığı sürece kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır.

* Sağlıklı bir bebek her sene ortalama olarak 10 kez üst solunum enfeksiyonu geçirmektedir. Bu enfeksiyonlar sayesinde vücut savunması güçlenir ve bağışıklık sistemi güçlenmiş olur.

 

Aşırı Steril Ortamlarda Büyüyen Çocukların Bağışıklık Sistemleri Çok Zor

* Çocuklar yaşadıkları ortamlarla ne kadar etkileşim halinde olurlarsa, o derece ciddi hastalıklara karşı bağışıklık sistemleri gelişmiş olur. Bu nedenle çocuklarınızın topraklarla oynamasına ve yaşıtlarıyla her türlü etkileşime geçerek oynamasına izin vererek. bebeğinizin bağışıklık sistemini geliştirmek konusunda ona yardımcı olabilirsiniz.

* Tüm bu nedenlere bağlı olarak küçük yaşlarda kreşe giden çocukların, kreşe gitmeyen çocuklara oranla bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğu tespit edilmiştir. Bırakın çocuğunuz yılda 10 kez üst solunum enfeksiyonu geçirsin, onu asla toplumsal etkileşimden uzak bırakmayın. Her hastalık onun daha güçlü olmasını ve sağlıklı bir gelecek yaşaması için etkilidir.

 

Bağışıklık Sisteminin Gelişmesinde En Önemli Faktör Anne Sütüdür

* Bağışıklık sistemi doğrudan beslenme yoluyla alakalı bir durumdur ve bebekler dünyaya geldikten sonra ilk 6 ay boyunca sadece anne sütüyle beslenirler. Anne sütüü içerisinde yer alan bazı bileşenler bebeklik döneminden yaşlılık dönemine kadar bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır. Bebekler günde ortalama olarak 5 öğün kadar beslenirler ve bu dengeli beslenme programı düzenli şekilde uygulanırsa bebeğinizin beğışıklık sisteminin ilk temelleri atılmış olur. Ancak aşırı beslenme obeziteye neden olur ve bu bağışıklık sistemini olumsuz etkiler, yetersiz beslenme ise aynı şekilde bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen bir durumdur.

* Anne sütünün hemen ardından bebeklerde e k gıdaya geçiş döneminde özellikle C ve D vitaminlerini bol miktarda tüketmek çok önemlidir. Bebeğiniz ek gıdaya geçtiğinde lahana, brokoli, pazı, kereviz, ıspanak ve turp gibi sebzeleri bol miktarda tükettirmelisiniz. Bebeğinizin tüketmesi gereken meyveler ise portakal, mandalina ve elma olarak bilinmektedir.

* Tüm bunların dışında omega 3 kaynağı olan balık bebeklerin tüketmesi gereken bir besindir. Ancak bağırsakları henüz tam anlamıyla gelişmemiş olan bebeğinizin kılçıklı balıkları tüketmesi bağırsak enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle genelde büyük balıkları çok iyi şekilde ayıklayarak bebeğinize yedirmelisiniz.

* Bebeğinize vitamin adı altında çeşitli haplar ve takviyeler vermeden önce, bebeğinizi doğru şekilde besleyin ve doğal yollarla bağışıklık sistemlerini güçlendirmeye çalışın. Tüm çabalara rağmen doktor kontrolünde vitamin ve takviyelere ihtiyaç olduğu düşünülürse son çare olarak tercih edilmektedir.

Benzer Konular
0 Yorum
Yorum Yazın