Doğum Kontrol Hapı Kilo Aldırır Mı?

Doğum Kontrol Hapı Kilo Aldırır Mı?

Doğum Kontrol Hapı Kilo Aldırır Mı?

Doğum kontrol hapı kilo aldırır mı?

Doğum kontrol hapı Nedir?

Doğum kontrol hapı, gebeliği önleyici içerisinde östrojen ve progesteron hormonu bulunan ilaçlara verilen isimdir. Aile planlaması ve istenmeyen gebeliklerin önlenmesi için en yaygın kullanılan iki araçtan biridir. Diğer yöntem ise prezervatiftir. Doğum Kontrol Hapları hakkında yanlış bilinen o kadar çok şey var ki! Bunların başında doğum kontrol haplarının kilo aldırdığı düşüncesi geliyor. Doğum kontrol haplarının kilo aldırdığına dair herhangi bilimsel bir çalışma yoktur. Ancak içerdiği hormonlardan dolayı vücutta bir miktar su tutulmasına neden olabilir. Bu da sizde “kilo aldım” hissi oluşmasına neden olabilir.

Doğum kontrol hapı iştah açar mı?

Doğum kontrol haplarının iştah açıcı özelliği olduğu doğrudur. İştah açıcı olması ve vücutta su tulumuna neden olması kısa vadede kilo aldırabilir. Ancak uzun vadede doğum kontrol haplarının kilo aldırdığına dair bir kanıt yoktur. Örneğin 4 yıldan beri doğum kontrol hapı kullanan bir kadın kilolarının nedeni olarak doğum kontrol haplarını göstermemelidir. Kilo aldırıyor düşüncesi ile doğum kontrol haplarınızı kullanmayı bırakmayınız. Ciddi değişiklikler görüyorsanız bu durumu doktorunuzla paylaşınız.

Doğum Kontrol Hapları Hakkında Yanlış Bilinenler

Doğum Kontrol Hapları Hormonal Bozukluğa Yol Açar mı?

Bu hapların içinde az miktarda östrojen ve progesteron olduğunu yazmıştık bu hormonlar sentetiktir kadın vücudundaki hormonları taklit ederek çalışırlar. Vücut kimyasına uygun olmayan herhangi bir hormon ya da kimyasal kullanılmadığı için hormonal bozukluğa yol açmazlar. Bilakis adet kanamaları düznesiz olan kadınlarda adet kanamalarını düzene sokarlar. Aşırı kanamaların önüne geçer. Doğum kontrol hapları benzer özelliklere sahiptir ancak yine de doktorunuzdan uygun hap için tavsiye almanız gerekir.

Doğum Kontrol Hapları Yumurtalık Kisti İlişkisi

Doğum kontrol haplarının yumurtalık kisti yaptığına dair inanış da tamamen yanlıştır. Doğum kontrol hapları yumurtalık kisti oluşturmaz aksine kist oluşumunun önüne geçer. Ancak kist oluşumunu engellemek için doğum kontrol hapları tedavi amaçlı kullanılmaz. Bu durumu doğum kontrol haplarının bir yan faydası olarak düşünebiliriz. Detaylı bilgi için doktorunuza danışınız.

Doğum Kontrol Hapları Kanser ilişkisi

Doğum kontrol hapları rahim kanseri vakalarını azaltmaktadır. Daha doğru bir tabirle Doğum kontrol hapı kullananlarda rahim kanseri görülme riski azalmaktadır. İçinde bulunan hormonlar rahmin iç kısmının düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Aynı durum Yumurtalık kanseri için de geçerlidir. Yumurtalıklar dinlendiği için kanser riski azalır. Rahim ağzı kanserinde ise durum biraz farklıdır. Kanser açısından riskli grupta olan kişilerde rahim ağzı kanseri riskini arttığı görülmüştür. Meme kanseri ile ilgili henüz araştırma yapılmamıştır. Ancak zararsız kistlerin önüne geçtiği kabul edilmiştir.

Doğum kontrol hapı Tüylenmeye neden olur mu?

Aksine tüylenmeyi azaltır.

 

Doğum kontrol hapları baş ağrısına neden olur mu?

Doğum kontrol hapları ile baş ağrısı arasındaki ilişki kişiye göre değişmektedir. Migreni olan kadınlarda ağrının arttığı gözlenmiştir. Ancak migren dışı ağrıları azalttığı da rapor edilmiştir. Bu noktada kadınlar, hapı kullandıktan sonra kendi hikayelerine göre karar vermelidir.

Doğum kontrol haplarını ne zamana kadar kullanabilirim?

Bu hapları menopoza kadar kullanmanızda sakınca yoktur. bu dönemden sonraki kullanımlar için doktorunuzdan fikir almanız gerekir.

Doğum kontrol haplarını kullanımını bir süre kesmek doğru mu?

Doğum kontrol hapları vücudu dinlendirmek amacıyla bir süre kesilmelidir şeklinde bir inanış mevcuttur. Bu doğru değildir. Zaten bu hapların hedefi hormonları dengelemektir. Ara vermenin bilimsel hiçbir faydası yoktur. Kullanım esnasında adet görülürse durumla ilgili doktorunuza bilgi vermeyi ihmal etmeyin.

 

Doğum kontrol hapı kullanmasında sakınca olan kişiler kimlerdir?

  • 35 yaşını aşmış günde 1 paket sigara içenler

  • Kan pıhtılaşması rahatsızlığı olanlar

  • Kronik varis hastaları

  • Karaciğer hastaları

  • Migren hastaları

Hamile kalmak için doğum kontrol hapını ne zaman bırakmalıyım?

Doğum kontrol hapı bırakıldığı günden itibaren koruyuculuğu devre dışı kalır ancak hamilelik için 1 adet dönemimin geçmesi tavsiye edilir.

Benzer Konular
0 Yorum
Yorum Yazın