Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Doğum Kontrol Hapı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Gebelik önleme yöntemleri içerisinde en yaygın olarak kullanılan yöntem doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapları düzenli ve doğru şekilde kullanıldığı taktirde en etkili doğum kontrol yöntemlerinden bir tanesidir.

 

Doğum Kontrol Hapı Kullanmaması Gerekenler? Kimler Doğum Kontrol Hapı Kullanamaz?

* Şeker hastalığı gibi kronik rahatsızlıkları bulunanlar.

* Kalp ve damar tıkanıklığı bulunanlar, karaciğer rahatsızlıkları bulunanlar. Diğer kalp ve damar rahatsızlıkları bulunanlar.

* Meme ve genital bölgelerde meydana gelen tümörler. Ayrıca karaciğerde meydana gelen tümörler.

* Migren rahatsızlıkları bulunanlar.

* Kanda bulunan lipid oranında gözlemlenen yükseklikler.

* 35 yaşı aşmış olan ve sigara gibi tütün ürünlerine bağımlı olan bayanlarda kan pıhtılaşmaları oluşabileceği için önerilmemektedir.

Yukarıda sayılan maddelerde yer alan rahatsızlıkları bulunanlar doğum kontrol hapları kullanamazlar.

 

Doğum Kontrol Hapları Yan Etkileri Varmıdır? Varsa Nelerdir?

* Doğum kontrol hapları damar tıkanıklıklarında artış gösterebilmektedir, bunun dışında baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma gibi belirtileri gözlemlenmektedir.

* Bunun dışında adetin azalması ve adetten kesilme gibi yan etkileri olabileceği gibi tansiyonda ani değişimlerede neden olabilmektedir.

* Cinsel isteksizlikler ve depresyona neden olabileceği gibi, karaciğer enzimlerinde değişimlere neden olabilmektedir.

* Doğum kontrol hapları bazı bünyelerde kilo vermeye neden olmakla birlikte bazılarında ise aşırı kilo alımlarına sebep olabilmektedir.

* Yüz bölgesinde görülebilen cilt bozuklukları ve az miktarda tüylenmelere neden olabilmektedir.

* Vajina bölgesinde oluşan mantar enfeksiyonlarına sebep olabilmektedir. Ayrıca özellikle karaciğerde selim tümör oluşumlarına neden olabildiği gözlemlenmiştir.

 

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol hapları farklı paketlerde satışa sunulmaktadır. 21 günlük, 24 günlük ve 28 günlük tabletler halinde bulunabilmektedir. Hangi doğum kontrol hapını tercih ederseniz edin düzenli kullanımı haricinde etki göstermemektedir.

 

21 Tabletlik Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

* Adetinizin ilk 5 günü içerisinde hap kullanmaya başlamanız gerekiyor. Her gün 1 hap içilmeli ve paketin içerisinde yer alan tüm haplar bittiğinde 1 hafta ara verilerek yeni pakete geçilmelidir. (Kanamanız devam etse bile yeni pakete geçin.)

 

24 Tabletlik Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

* Bu tip doğum kontrol hapları üzerinde günler belirtilmiştir ve 1. gün yazan hapı içtiğiniz anda ilaç kullanımınız başlamış olur. İlaç kullanımı başladıktan sonra 3 ay içerisinde az miktarda lekelenme şeklinde kanamalar gözlemlenebilmektedir.

* Kanamalarınızın dozu artacak olursa doktorunuza danışmalı ve ilacın miktarında değişiklikler talep etmelisiniz.

* 28 Günlük tabletlerde aynı şekilde kullanılmaktadır.

Not: Doğum kontrol hapları kullanılırken kullandığınız diğer haplar ile etkileşime geçip geçmeyeceğinizi doktorunuza danışarak öğrenmelisiniz.

 

Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır mı?

* Son dönemlerde gelişen teknoloji ile birlikte doğum kontrol haplarının kilo aldırıcı etkileri artık görülmemektedir. Doğum kontrol haplarınızı 1 ay kadar kullanarak bünyenizde yaratacağı kilo aldırıcı etkileri tespit edebilirsiniz.

Benzer Konular
0 Yorum
Yorum Yazın