Doğum Kontrol Hapını İçmeyi Unutmak

Doğum Kontrol Hapını İçmeyi Unutmak

Doğum Kontrol Hapını İçmeyi Unutmak

Doğum Kontrol Hapını İçmeyi Unutmak

Doğum kontrol hapları, progesteron ve östrojen içeren hormon hapları olmasının yanı sıra, düşük ölçüde yan etkisi olan, yüksek etkinliğe sahip olan bir korunma yöntemidir. Gebelik, kadının yumurtasıyla, erkeğin sperm hücresinin birleşip, döllenmesi ve rahim içine yerleşmesi sonucu oluşmaktadır. Doğum kontrol haplarında bulunan hormonlar, vücuttaki hormonları kontrol altına alarak, yumurta oluşumunu engellemektedir. Bu durumda, spermin dölleyebileceği yumurta olmadığından, gebelik oluşmamaktadır. Doğum kontrol hapları doğru kullanıldığında, hamilelikten korunma oranı oldukça yüksektir.

 

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Öncelikle, gebelikten korunma yöntemi olarak doğum kontrol hapı kullanmayı düşünenler, mutlaka doktor kontrolünde ve uygun görülmüşse kullanmaya başlamalıdır. Doğum kontrol hapını ilk kullanmaya başlarken, adetin ilk günü başlandığında, ilk aydan itibaren koruma sağlar. Ama dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise, doğum kontrol hapı kullanılmaya başlandığında, her gün aynı saatlerde alınmalıdır, aksi takdirde koruyucu etkisi azalmaktadır.

Kadınlarda normal adet döngüsü 28 gün olarak kabul edilmektedir. Hapları kullanırken de bu sayı oldukça önemlidir.

İlacın kullanımı 21 günlük sürede başlar, 7 gün ara verilerek, tekrar ilaca başlanır. Şöyle ki; adetin ilk gününde hapı kullanmaya başlayıp, 21 gün boyunca ve aynı saatte ilacın alınması gerekmektedir. 21 günün sonunda 7 gün ara verilir ve bu arada adet kanaması da görülür. 7 günden sonraki gün, tekrar ilaca başlanmalıdır ve 21 gün boyunca döngü bu şekilde devam etmektedir.

Diğer önemli bir hususta, iki ilaç aralığında, adet süresine bakılmaksızın, adet ne kadar sürerse sürsün, mutlaka 7 gün ara verip.8. gün tekrar başlanmalıdır.

Doğum kontrol hapının düzenli kullanılmaması halinde istenmeyen gebelikler meydana gelebilir.

Bu nedenle doğum kontrol hapı kullanmaya karar verdiğiniz takdirde doktorunuzun önerdiği şekilde ilacı düzenli olarak almalısınız.

 

Doğum Kontrol Hapı İçmeyi (Almayı) Unuttum Ne Yapmalıyım? Hamile Kalırmıyım?

Doğum kontrol hapını içmeyi (almayı) unuttuysanız, ilacı son içmenizin üzerinden 24 saat geçmediyse, hemen beklemeden ilacı almalı ve ertesi gün normal saatinizde ilacı almaya yine devam etmelisiniz. Sadece, bir hapın unutulduğu durumlarda, ek bir doğum kontrol yöntemine gerek yoktur. Ama iki gün üst üste veya daha fazla sürede içmeyi unuttuğunuzda, doğum kontrol haplarının koruyucu etkisi azalır ve istenmeyen hamilelik riskine maruz kalabilirsiniz. Bu durumda ek bir doğum kontrol yöntemi (prezervatif) kullanılması önerilmektedir. Yani, ilacı almayı ne zaman unuttuğunuz, kaç gün arayla veya kaç tanesini unuttuğunuz, gebelik riski açısından önemlidir ve bu durumda neler yapılması gerektiğini kısaca açıklayalım.

İlaca başladınız ve paketin henüz daha başındayken 1 – 2 tane ilacı unuttuğunuzu fark ettiniz, hemen aklınıza geldiğinde ilacınızı almalısınız. Sonrasında, tekrar ilacınızı aynı düzende içmeye devam edebilirsiniz. Ancak ilaca başladığınız ilk zamanlarda, unuttuysanız eğer ilk yedi gün de ek korunma yöntemi kullanılmalıdır.

Eğer ilacı kullanmaya başladığınızdan sonra, 3. ve 21. güne kadar, yine 1 -2 ilacı almadığınızı fark ederseniz, hemen ilacı almalı ve sonraki günde de, ilaç düzeninize aynı şekilde devam etmelisiniz. Bu durumda ek korunma yöntemine gerek yoktur.

Diyelim ki, ilaca başladığınız ilk iki hafta da, 3 veya daha fazla ilacı içmeyi unutursanız, aklınıza geldiğinde hemen bir tane ilaç alıp, ertesi günde normal saatinizde almaya devam etmelisiniz. Bu durumda, ek bir yöntem kullanılması tedbir açısından yararlıdır.

İlaca başladığınız üçüncü haftada, 3 veya daha fazla ilaç almadığınızı hatırladıysanız, hemen ilacı içmenize gerek bulunmamaktadır. Arkasından adet başlangıcı ile birlikte, yeni bir paket ilaca başlanılması daha doğru olacaktır. Yine bu süre içersinde ek korunma ihtiyacı bulunmaktadır.

Bu gibi durumlarda, doktorunuzdan bilgi alabilir, doğum kontrol hapının içinden çıkan prospektüsteki bilgilerden de yararlanabilirsiniz.

Benzer Konular
0 Yorum
Yorum Yazın