Doğum Sancılarını Nasıl Azaltabilirsiniz?

Doğum Sancılarını Nasıl Azaltabilirsiniz?

Doğum Sancılarını Nasıl Azaltabilirsiniz?

Doğum Sancılarını Azaltma Yöntemleri

Doğum sancıları doğal ve olması gereken bir durumdur. Buna bağlı olarak yaşanan sancıların bebeğinizin sağlığınada faydası bulunmaktadır. En sağlıklı doğumun normal doğum olduğunu unutmamalısınız. Doğum bir miktarda olsa sancıya ve ağrıya yol açmaktadır. Normal doğumda bunu engellemek pek mümkün olmadığı için genellikle sezaryen doğum tercih ediliyor. Ancak normal doğumda sancıların sonlandırılması mümkün olmasa bile sürenin azaltılması ve sancıların kontrol altında tutularak hafifletilebilmesi mümkün.

 

Doğum Sancılarını Azaltmak İçin İlaçlı Yöntemler

Gaz ve Hava

* Burada doğum sancıları gerçekleştiğinde bir maske kullanılarak anneye diazot monoksit verilir. Bu bileşen beyin içerisinde yer alan ağrı merkesini uyuşturur ve sancıların hafiflemesine yardımcı olur.

* Çok aşırı şiddetli sancılarda işe yarmayabilir ancak diğer ağrı kesicilerle birlikte kullanılabilmektedir.

* Bebeğiniz için asla bir yan etkisi bulunmamaktadır.

* Ağız ve dudakları kurutarak mide bulantılarına yol açabilir.

 

Epidural Anestezi

* Bu yöntem bel ve bacakların arasına lokal anestezi maddesinin enjekte edilmesiyle uygulanmaktadır. Bu sayede ağrıyı asla hissetmezsiniz ancak bebeğin çok hızlı şekilde alınmasını gerektiren bir yöntemdir.

 * Bebek için zararlı bir yan etkisi görülmemiştir. özellikle yüksek tansiyon hastalarında kan basıncını düşürerek tansiyonunuzu normal seviyelere getirmektedir.

* Doğum sırasında hareket etmeniz gerekirse bu yöntemle hareket kabiliyetiniz kısıtlanacaktır.

 

Doğum Sancılarını Azaltmak İçin İlaçsız Kimyasal Olmayan Yöntemler

Tens Makinesi

* Cildinize bazı elektronik pedler yapıştırılır ve bu pedler aracılığıyla elektrik akımı verilerek vücudun ağrı merkezleri uyarılır ve mutluluk hormonu olan endorfin hormonunun salgılanmasını tetikler.

* Geç uygulandığında etkileri azalan bu sistemin anneye ve bebeğe hiç bir yan etkisi bulunmamaktadır.

* Karıncaların dolaşması gibi bir his yaratan yöntemde elektrik akımını hissetmezsiniz.

 

Suda Doğum

* Doğum sırasında genellikle gergin olursunuz ve ılık su sizi rahatlatıcı bir etmen olarak karşınıza çıkar. Su doğuma daha kolay uyum sağlamanızı kolaykaştırır ve ağrı etkilerini sonlandırır. 

* Burada doktorun dikkat etmesi gereken hastayı doğru zamanda suya almaktır. Havuza olması gerekenden erken girildiğinde doğum daha yavaş seyredecektir.

 

Doğum Sancılarını Azaltmak için Zihin Kontrolü Teknikleri

* Zihinsel kontrol teknikleri konusunda bilgi sahibiyseniz, doğum sırasında yaşayacağınız sancıları kontrol edebilmek ve azaltabilmek kolaylaşacaktır.

* Bu teknikte bedeninizin ağrı bulunmayan noktalarına odaklanır ve ağrıyan yerleri zihninizden çıkartırsınız. Bu sayede ağrılar beyin görüntüsünün içinden çıkmış olur.

* Doğum sırasında dua etmekte aynı şekilde etki edecek ve konsantrasyonunuzun oluşmasına neden olacaktır.

* Bu teknik hakkında herhangi bir eğitiminiz veya bilginiz bulunmuyorsa, bu tekniği denemenizin bir faydası olmayacaktır.

Benzer Konular
0 Yorum
Yorum Yazın