Doğum Sonrası Bebek Bakımı

Doğum Sonrası Bebek Bakımı

Doğum Sonrası Bebek Bakımı

Doğum Sonrası Bebek Bakım ve Yapılması Gerekenler

Toplumumuzda oldukça fazla değer gören bebeklerin bakımı özen isteyen ve dikkat edilmesi gereken bir iştir. Doğduktan sonra altının temizlenmesi, giydirilmesi , beslenmesi ve uyku ihtiyacının giderilmesi ve sevgiyle bakılması oldukça önem verilmesi gereken ve dikkat gerektiren bir iştir.

Bebekler de büyüdükçe gereksinimleri de artar ve bakımı daha zorlaşır. Yenidoğan bebekler normal yetişkinlerden ve çocuklardan farklı bir görünüme sahiptir. Yeni doğan bir bebeğin cildi peynire benzeyen bir madde ile kaplı görünür. Yüzünde ve vücudunun çeşitli bölgelerinde buruşukluk olur ve cilt renkleri de pembemsi bir renktedir. Bebeğin doğru bir biçimde bakılması ve beslenmesi, ihtiyaçlarının ve gereksinimlerinin eksiksiz karşılanması ve bebeğin bakımının güzel yapılması oldukça önemlidir ve bu bakım tamamen ailelere aittir. Bebek bakımında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Örneğin bebeğin bakımında oyuncakların ve sık kullandığınız yüzeylerin düzgün bir şekilde temizlenmesi ve dezenfeksiyonun yapılması, besinlerini hazırlarken doğru teknikleri kullanmak, bebeğin bulunduğu alanın güzel bir şekilde havalandırılması, sağlık kontrollerinin düzenli bir şekilde yapılması ve temel hijyen kurallarına uyulmasına mutlaka dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bebeğinizin bakımını gerçekleştiren sağlık görevlilerinin ve sizlerin el dezenfeksiyonunuzu özenli bir şekilde gerçekleştirmeni gerekmektedir.

Bebeklerin beden ve ruh sağlığının sağlam olması için bebeğinizin temizliğine her şeyden fazla değer vermenizde büyük fayda bulunmaktadır. Çocuğunuzu düzenli olarak banyo yapmaya alıştırmanız ve düzenli banyo yaptırmanız gerekmektedir. bebeğinize günde bir kere banyo yaptırmanız bebeğinizin sağlığı ve rahatlığı açısından oldukça büyük bir şekilde önem taşımaktadır. Bebeklere her gün düzenli banyo yaptırmak sadece temizliği için değil huzurlu olması bakımından ve sağlıklı olması bakımından da gerekli görülen bir unsurdur. Hava şartlarına göre banyo sayısını arttırabilir ya da azaltabilir, kötü hava şartlarına sahip bölgelerde bu sayıyı iki günde bir defaya da çıkarabilirsiniz. Ancak sıcak havalarda da bu sayıyı günde iki defa yapabilirsiniz. Bebeğinize banyo yaptıracağınız zaman da önemlidir. Bu zamanı uyumadan önceye göre ayarlarsanız bebeğinizin daha huzurlu bir uyku uyumasına yardımcı olabilirsiniz. banyo suyu sıcaklığının 36-37 derece olmasına dikkat etmenizde de fayda bulunmaktadır. Bu derece dirseği yakmayan su derecesidir ve suyun sıcaklığını termeometre ile ölçmenizde fayda bulunmaktadır. Bebeğinizi yıkarken küvet ve file kullanmanız hem sizin hem de bebeğinizin rahat olmasını sağlayacaktır.

 

Anne Teması

Bebekler için anne ile olan yakın fiziksel temas oldukça fazla bir şekilde önem taşımaktadır ve bebek için anne teması güvenin ve rahatlığın simgesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bebeğinize masaj yapmak hem onunla olan temasınızı arttıracak hem de bebeğinizin daha huzurlu ve rahat olmasına yardımcı olmaktadır. Yapacağınız masaj bebeğinizin kaslarını rahatlatacak ve fiziksel gelişimine de katkı sağlayarak bebeğinizin gelişimine olumlu anlamda katkı sağlayacaktır.

 

Bebeğinizin Hassas Saçları

Bebeğinizin saçlarına düzenli bakım yapmak ve saç bakımını düzgün bir şekilde gerçekleştirmek oldukça fazla bir şekilde önem taşımaktadır. bazı bebeklerin kafa derilerinde konak adı verilen pullanmalar meydana gelmektedir. Bebeğinizin bakımını düzgün gerçekleştirmek kafasında konak gibi pullanma olmamasına yardımcı olmaktadır.

Bebeklerde diş bakımı da oldukça önem taşımaktadır. Bebeklerde diş gelişimi anne karnında başlamaktadır. Bebeğinizin dişleri yeni çıkmaya başladığında bebeğiniz huzursuz olabilir, ağlayabilir ve mutsuz olabilir. Bebeğinizin dişlerini temiz bir tülbent yardımıyla temizlemeniz diş sağlığı bakımından olumlu etki yaratmaya yardımcı olmaktadır.

Bebek bakımı dikkat gerektiren ve kesinlikle bilgili olmayı gerektiren bir iştir ve bunlara dikkat ederek bebeğinizin mutlu bir bebek olmasına yardımcı olabilirsiniz. 

Benzer Konular
0 Yorum
Yorum Yazın