Doğum Sonrası Bel ve Sırt Ağrıları

Doğum Sonrası Bel ve Sırt Ağrıları

Doğum Sonrası Bel ve Sırt Ağrıları

Doğum Sonrası Sırt ve Bel Ağrıları Neden Olur?

Doğum sırasında bebek anne karnında orantılı bir şekilde taşınmaktadır ve buna bağlı olarak beline çok fazla yük binmez ve kusursuz olan insan vücudu anne karnında bulunan bebeğin yükünü bacaklara, bele ve karına orantılı olarak dağıtır. Buna bağlı olarak hamilelik döneminde bel ağrıları çok fazla görülmemektedir. Ancak bebek dünyaya geldikten sonra düzenli olarak kilo almaya devam eder ve anne bebeği taşımak zorunda kalır. Bebek artık anne karnında olmadığı için anne bebeği kucağına alır ve bu sırada beline çok fazla yük biner ve bebeği orantısız şekilde taşımaya başlar. Ayrıca bebeğin gün geçtikçe kilosu artmaya devam eder ve bu artışa bağlı olarak annede bel ağrıları görülebilir.

 

Doğum Sonrası Bel ve Sırt Ağrıları Nasıl Geçer?

* Doğumun ardından doktorunuzun izin vermesi durumunda vücudunuzun gerilmesini düzenli olarak sağlamanız gerekmektedir. Bunun için en kolay yerde yapılan bel hareketlerinin her gün 10 dakika kadar yapılması yeterli olacaktır.

* Ayrıca doğum boyunca anne adayları yaklaşık olarak 10 - 12 kilo almaktadır. Buna bağlı olarak doğumun ardından bu kiloların hızlıca verilmesinin doğumdan sonra görülen bel ağrılarının hafifletilmesinde etkileri bulunmaktadır. Anne yaklaşık olarak doğumu takip eden 6 hafta içerisinde gebelikte aldığı kiloların büyük çoğunluğunu vermiş olmalıdır.

* Doğum sonrası bel ağrıları oluşmaması için annenin bebeği tutuş pozisyonuda çok önemlidir. Bunun için anneler bebeklerini vücutlarından uzak tutmamalı göğüslerine yapışık şekilde tutmalıdırlar. Ayrıca çocuk kucağınızdayken eğilerek bükülmek belinize yük binmesine neden olacaktır.

* Çocuğunuzu yatağından veya yerden kucağınıza alırken çok dikkatli olmalısınız, burada dizlerinizi kırmalı ve bebeğinizi o şekilde kucağınıza almalısınız. Aksi halde belinizden eğilerek bebeği kucağınıza aldığınızda belinize ani yük binecek ve bu durum belinizi incitmenize neden olabilecektir.

* Bebekler için üretilen yemek masalarından bebeklerin alınması çok güç olabilmektedir ve anne için zorlayıcı bir durumdur. Bu durumun önüne geçebilmek için öncelikle yemek masasının masa bölümü yerinden çıkartılır ve bebek rahatlıkla zorlanmadan alınabilir. Aynı şekilde bebek karyoladan alınırken belinizi incitmemek ve zorlanmamak için karyolanın yan korumalığını yere indirdikten sonra bebeğinizi kucaklamalısınız.

* Ayrıca bazı anneler bebeklerini sırtlarına astıkları bebek taşıma aparatları ile taşımayı tercih etmektedir ancak bu durum belinize ters yük binmesine neden olur ve belinizi zorlamış olursunuz. Bunun yerine bebeğinizi sırtınıza değil ön taraftan göğüs bölgenize asmak daha avantajlı olacaktır ve bel ağrılarına neden olmayacaktır.

* Bunun dışında bunu yapmak pek mümkün değil ancak anne emzirirken bebeğini uzun süre kucağında taşımaktan ziyade bebeği bir destek üzerine oturtmalı ve o şekilde bebeği emzirmelidir. Bebek emzirilirken masa gibi bir objenin üzerine yatırıldığında annenin sırt ağrıları söz konusu olmamaktadır.

* Diğer yandan tek kapılı arabaların bebekler ve anneleri için pek uygun olduğunu söyleyemeyiz. Tek kapılı arabalardan bebeklerin alınması ve kucaklanması çok zor bir iştir ve buna bağlı olarak anneler bebeklerini tek kapılı arabalardan indirip bindirirken bele yük binmesine ve sancıların görülebilmesine neden olmaktadır. 

Benzer Konular
0 Yorum
Yorum Yazın