Doğumdan Sonra Adet Ne Zaman Olur?

Doğumdan Sonra Adet Ne Zaman Olur?

Doğumdan Sonra Adet Ne Zaman Olur?

Doğum Sonrası Kanama ve İlk Adet

Gebelik süreci vücudun yeniden şekillenmesini sağladığı için, anne adaylarının bu dönemde çok dikkatli olmaları gerekir.9 ay boyunca regl olmayan hanımlar, doğum sonrası regl görmeye başlarlar. Regl, uzun süren hormon değişikliğinden sonra, hanımların vücudunda biriken pis kanı atmalar ile başlar. Ancak, doğumun hemen ardından başlayan kanama regl kanaması değildir. Meydana gelen bu kanama, anneyi endişelendirse de, korkacak bir şey yoktur. 9 ay boyunca gelişen ve büyüyen rahimde biriken pis kanın, doğum sonrası atılması durumudur. Bu kanamanın durması için biraz zaman gerekir. Doğum sonrası kanamalar yaklaşık 3 gün boyunca adet kanamasından biraz fazla şekilde görülür. İlk gün kırmızı, daha sonraki günlerde koyu kırmızı, kahverengi ve sarı şeklinde görülür. Sarı şeklinde görülmesi ‘leke’olarak geçer. Lohusalığın sonuna doğru normal akıntıya yerini bırakır. Buna ‘loşi’ denir. Bu kanama adet kanaması değildir.

Hamilelik sürecinde bebeğin kendine bir dünya yarattığı rahim, gelişerek büyür, Doğumdan sonra, hamilelik boyunca gelişen rahim kendini toplamaya başlar. Küçülen rahmin eski haline dönmesi için zaman gereklidir. Hamilelik boyunca bebeğin beslenmesini sağlayan plasentanın ayrılması sonucu açıkta kalan kan damarı rahmin kasılmaları ile kapanmaya başlar. Bu da hanımlarda kasık ve karın ağrısı meydana getirir. Kasık ve karın ağrıları her lohusa tarafından dile getirilir. Doğum artıklarının da etkisi ile bu süreç uzayabilir. Lohusalık döneminde oluşan kanamada tampon kullanılmamalıdır. Bunun yerine hijyenik pedler kullanılmalıdır.

 

Emziren Annelerde İlk Adet Ne Zaman Olur?

Doğum sonrasında ilk adetin görülmesi annenin bebeğini emzirmesine ya da emzirmemesine göre değişir. Anne, bebeğini emziriyorsa, emzirmeyen annelere göre daha geç olur. Bebek annesini emerken göğüs uçlarının verdiği uyarı ile süt oluşumunu sağlayan prolaktin hormon düzeyi yükseliyor. Bu da folikül gelişimini sağlayan hormonların salgılanmasını önlüyor. Yani, bebek günde 5 defa 10 dakika aralıklarla emziriliyorsa yumurtlama bastırılıyor ve regl gecikiyor. Emzirme devam ettikçe, regl olma süresi uzayabilir.

 

Emzirmeyen Annelerde İlk Adet Ne Zaman Olur?

Anne, bebeğini herhangi sebepten dolayı emziremiyorsa, regl olma süresi azalıyor. Emzirmeyen annelerde ilk regl, doğumdan yaklaşık 2 hafta sonra başlıyor. Doğumdan sonra olan regl, çoğunlukla düzensiz gerçekleşiyor. Doğumdan sonra ilk yumurtlama 6 hafta sonra oluyor.8- 14 gün sonra da ilk regli başlıyor. Bazen emzirmeyen annelerde ilk regl görme, doğumdan 1 veya 1.5 ay sonra başlayabilir. Regl olmamak, yumurtlama olmadığı anlamına gelmez. Bu yüzden anneler ikinci hamilelik yaşanmamasını istiyorlarsa korunmalıdırlar.  Regl düzeni 2. Ya da 3. Ayda normale dönüyor. Kadınların çoğunda ilk regl kanamasından sonra ilk yumurtlama gerçekleşiyor. Bazı kadınlarda ikinci regl dönemleri kısa sürüyor. Bu tip durumlarda endişelenilmemelidir. Çünkü bir sonra gerçekleşecek regl kanaması normale dönecektir.

 

Sezaryen Doğum Sonrası İlk Adet Ne Zaman Olur?

Sezaryen doğumu, normal doğuma benzemez. Hem dikiş atılır hem de hamilelik boyunca rahimdeki pisliği dışarı doğum sırasında atamazsınız. Bu yüzden sezaryen doğumlarından sonra meydana gelen kanamalar, diğer kanamalardan fazla sürer. İlk bir hafta adet kanamasına benzeyen kanama meydana gelir. Bu kanama ilerleyen günlerde lekeye benzer akıntılara yerini bırakır. Akıntının rengi sırası ile kahverengi, sarı, beyaz şeklinde değişir. Sezaryen sonrası kanamalar ortalama 40 gün boyunca, yani lohusalık süresince devam eder. Adet görme süreleri, normal doğum yapan kadınlara göre uzun olabilir. Eğer, adet görme süresi 1 yılı geçmişse, mutlaka gebelik testi yaptırılmalıdır. Gebelikte yoksa progesteron hormonu verilmelidir. Bu hormon regl olmasını sağlar. Bu hormona rağmen adet olmuyorsa, araştırma derinleştirilmelidir.

Benzer Konular
0 Yorum
Yorum Yazın