Doğumdan Sonra Kendinizi Nasıl Daha Mutlu Hissedebilirsiniz?

Doğumdan Sonra Kendinizi Nasıl Daha Mutlu Hissedebilirsiniz?

Doğumdan Sonra Kendinizi Nasıl Daha Mutlu Hissedebilirsiniz?

Doğumdan sonra eski hayatınıza nasıl dönebilirsiniz? Kendinizi nasıl daha iyi hissedebilirsiniz

Doğum olağanüstü bir olay! Yeni bir insan dünyaya getiriyorsunuz. Artık kadınlığı tam olarak hissediyorsunuz çünkü artık annesiniz. Artık partnerinizle aşkınızın meyvesini kollarınızın arasına alıyorsunuz. Bütün bunlar muhteşem şeyler ancak siz ne duygusal olarak ne biyokimyasal olarak buna hazır değilsiniz. O halde hamilelikten anneliğe geçiş sürecini nasıl halledersiniz. Doğumdan sonra eski halinize nasıl dönersiniz? Doğumdan sonra eski kilonuza nasıl kavuşursunuz? Bu soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız.

 

Anneliğe duygusal hazırlık

Hamilelik doğum ve sonrası zor ve zahmetli bir süreçtir. Bu süreci atlatmanın en kolay yolu yeni statüyü yani anneliği sevmek ve kabul etmektir. Çünkü artık annesiniz. Her şeyden evvel şu an yaşadığınız zorlukların geçici olduğunu bilmelisiniz. Hiç kimse anne olarak dünyaya gelmiyor. Asla kendinizi yetersiz hissetmeyin ve kendinizi asla suçlamayın. Bebekler düşündüğünüzden çok daha güçlüler. Küçük hatalarınız için kendinizi yıpratmayın. Bebeğinizle ilgili görevlerinizi yapmak istediklerinizi merak ettiklerinizi çevrenizden öğrenin. Kitaplar okuyun. Hastalığa halsizliğe kendinizi kaptırmayın. Kendiniz için bir şeyler yapın bu arada eşinizi ve ailenizi ihmal etmeyin. Bebeğiniz uyuduğu vakitleri eşinizle değerlendirin.

Eski kiloma kavuşabilir miyim?

Eksi kilonuza hızla kavuşacaksınız. Kesinlikle emzirmeyi bırakmayın eğer imkân varsa 2 yıl bebeğinizi emzirin ilk 6 ay bebeğinize sadece anne sütü verin. Siz emzirdikçe kilolarınız gidecektir. Ne kadar emzirirseniz o kadar zayıflarsınız. Ayrıca yediklerinize dikkat edin. Sağlıklı beslenmeye çalışın. Diyet yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Ancak hafif egzersizler (karnınıza dikkat ederek) yapabilir sebze meyve ağırlıklı beslenebilirsiniz. Anneler günlük 2800 kaloriye ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle kalori alımını azaltıp diyete kalkışmayın. Asla hızlı kilo verme hevesine kapılmayın ayda iki kilodan fazlasını vermek için gayret etmeyin.

Doğum sonrası akıntılar ne zaman son bulacak?

Bu akıntılara loşi denir. Akıntınız ilk hafta kırmızı renkli ve parçalı olabilir. Bu gayet olağan bir durumdur. Doğum sonrası 2 ila 3. Haftadan itibaren akıntı rengi açılır ve pelteleşir. Doğumdan sonra birinci ayı doldurduğunuzda akıntılar da bitecektir.

Doğum sonrası rahim küçülür mü?

Doğumdan dolayı rahim eskisine nazaran 10 kata kadar büyür. Doğum sonrası rahim yavaş yavaş küçülmeye başlar. 1.5 ay sonra rahminiz eski haline döner ancak çok az büyük kalacaktır.

Doğum sonrası ne zaman banyo yapabilirim?

Normal doğum yaptıysanız hemen banyoya girebilirsiniz. Sezaryen ile doğurduysanız ayakta duş alabilirsiniz. Vajina içini yıkamanız tavsiye edilmez.

Doğum sonrası cinsel ilişki

Doğumdan 20 gün sonra akıntınız kanlı gelmiyorsa ilişkiye girebilirsiniz. Eğer cinsel isteksizlik hissediyorsanız bu hormonlarla ilgili normal bir durumdur. 1.5 ay sonra eski günlerinize tekrar dönersiniz.

Doğum sonrası tekrar hamile kalır mıyım?

Emzirdiğiniz ilk 6 ay hamile kalamazsınız (%2 oranında istisnası vardır) Eğer sürpriz gebelik istemiyorsanız mutlaka korunmalısınız.

Doğum sonrası eşya kaldırma

Doğum sonrasında ağır şeyler kaldırmamalısınız. Özellikle sezaryen ile doğum yapanlar ağır işlerden uzak durmalıdır.

Doğum sonrası ilaç kullanımı

Doğumdan sonra artık bebeğinizi emzirdiğiniz için alacağınız ilaçları mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Çünkü ilaçları bazıları bebeğiniz için zararlı olabilir.

Doğum Sonrası Depresyonu var mı - doğum sonrası depresyondan nasıl kurtulabilirim?

Doğum sonrası depresyonu postpartum olarak bilinir. Bebek sahibi olduğunuzda biyolojik, kimyasal ve duygusal birçok değişiklik yaşarsınız bu değişikliklere vücudun ve zihnin alışması için zaman ister. Bu dönemde yaşadığınız depresyon geçicidir. Aşırı yorgun hissedebilir. Seksten uzaklaşabilir, kendinizi değersiz hissedebilirsiniz. İçinizden hiçbir şey yapmak gelmez. Tüm bu duygular doğum sonrası depresyon belirtisidir. Birçok anne bu dönemi ilaçsız atlatır. Ancak sizdeki vakanın durumu ağır ise doktorunuzla görüşüp onun verdiği antidepresanları kullanabilirsiniz.

Benzer Konular
0 Yorum
Yorum Yazın