Doğumdan Sonra Kilo Vermenin Yolları

Doğumdan Sonra Kilo Vermenin Yolları

Doğumdan Sonra Kilo Vermenin Yolları

Doğumdan Sonra Neden Kilo Veremeyiz?

Annelik duygusu dünyanın en farklı ve en kutsal duygularından bir tanesidir ve her insan için bebek sahibi olmak önem taşır. Ancak hamilelik beraberinde bazı sıkıntıları getirir ve bu sıkıntılardan en önde geleni hamilelik sırasında fazla kilo almak ve hamilelik sona erdikten sonra bu kilolardan kolay bir şekilde kurtulamamaktır. Hamilelikte alınan kiloları bir anda vermek istemek ve bunun olacağını düşünmek sizin boş beklentilere girmenize neden olur ve kendinizi bu kilolardan kurtulamama gibi kötü düşüncelere sahip olmaya itebilirsiniz. Hamilelik sırasında nasıl o kiloları bir anda almadıysanız, o kiloları almanız birkaç ayınızı aldıysa aynı şekilde bu kiloları vermeniz de belli bir zaman aralığı gerektirir. Hamilelikte ve sonrasında beslenme alışkanlığınıza dikkat etmeniz oldukça fazla bir şekilde önem taşımaktadır. Hamilelikte fazla beslenmeden ve gereksiz yemek yemekten kaçınmalı ve bunun için doktorunuzla görüşerek ondan fikir almalı ve buna göre beslenmenizi gerçekleştirmenizde fayda bulunmaktadır.

Hamilelik sonrasında ise beslenmeniz yine bebeğiniz açısından önem taşıyacağı için yeterli beslenmeye dikkat etmeli ve aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Bazı bayanlar özellikle aşırı beslenmeye devam ettiği için kilo almaya devam etmekte ve hamilelik kilolarından bir türlü kurtulamamaktadır. Yedikleriniz kadar içtiklerinize de dikkat etmenizde oldukça fazla bir şekilde önem bulunmaktadır. İçeceklerden de kilo almanız ve vücudunuza kalori sağlamanız doğumdan sonra kilo verememenin nedenlerindendir.

 

Yediğiniz Kadar İçtiğinize de Dikkat Edin

İçtiğiniz meyveli sodalar, kremalı ve sütlü kahveler, doğal da olsa meyve suları bol bol kalori içermektedir ve bunları içmeniz kilonuzda değişimler olmasına neden olacaktır. Bu yüzden içecek konusunda da dikkatli davranmalı ve su tüketmeye gayret etmelisiniz. Yağların su ile yakıldığını unutmayarak günde belirli bir litre miktarında su tüketmeye gayret etmeli ve bunun için çaba göstermelisiniz. Hamilelik artık kadınlar için hareketsiz kalma ve yatma zamanı değil daha çok hareket etme ve spor yapma zamanıdır. Hamileyken yapacağınız spor sizin daha rahat bir doğum gerçekleştirmenize, fazla kilo almamanıza, bebeğinizin daha sağlıklı ve daha huzurlu olmasına yardım etmektedir. Genellikle bayanların sıklıkla yapmayı tercih ettiği hamile pilatesi ile hem daha sağlıklı bir hamilelik geçirebilir, hem sağlığınıza katkıda bulunabilir hem de formunuzun fazla kilolarla çok fazla bozulmamasını sağlayabilirsiniz.

 

Doğumdan Sonra

Bebeğiniz doğduktan sonra onun bakımıyla ilgileneceğiniz için spor yapmanız ve hareketli olmanız zor olacaktır ancak bebeğinizi de alarak yürüyüşlere çıkmanız sizin için yine spor kadar faydalı olacaktır. Hem de bu yürüyüşler sağlıklı olmanıza ve açık havada nefes almanıza yardım edeceği için hem sizin için hem de bebeğiniz için faydalı olacaktır. Eğer yine de aldığınız fazla kilolardan çok şikâyetçiyseniz ve hiçbir şekilde kilo veremiyorsanız bir doktora danışıp ondan yardım almanızda fayda bulunmaktadır. Kilolarınızdan kurtulmak için size doktorunuzun önereceği spor ve diyet programı ile daha sağlıklı bir şekilde kilo verebilir ve eski formunuzu yeniden kazanabilirsiniz. Doktorunuza giderek her şeyi doğru bir şekilde anlatarak ve gerekli tetkikleri yaptırarak gereken tedaviyi görmeniz oldukça önemlidir.

Kendi formunuz için öncelikli olarak yediğinize ve içtiğinize fazla bir şekilde dikkat etmenizde büyük fayda bulunmaktadır. Bunun dışında spor yapmanız ve kendinize iyi bakmanız hem sağlığınız açısından hem de formunuz açısından sizlere rahatlık sağlayacaktır. Kendinize iyi bakmanız demek bebeğinize iyi bakabilmek demektir. Aldığınız kilolar için kendinize dikkat etmenizde fayda bulunmaktadır. Hamilelik sırasında spor yapmanız ve hamilelik sonrasında da spor yapmanız fazla kilolardan sizleri koruyacaktır. 

Benzer Konular
0 Yorum
Yorum Yazın