Doğumu Kolaylaştıran Yöntemler

Doğumu Kolaylaştıran Yöntemler

Doğumu Kolaylaştıran Yöntemler

Kolay Doğum İçin Neler Yapılmalı?

Hamilelik dönemi boyunca her anne babanın arzusu bebeğini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirebilmektir. Ancak bununla birlikte anne adayı kolay bir doğum yapmayı da arzu eder. Kolay doğum hem anne adayı hem de bebek için rahatlatıcı bir süreç olacaktır. Doğumu kolaylaştıran öneriler ise her anne adayının dikkate alarak uygulaması gereken tavsiyelerdir.

 

Normal Doğumu Kolaylaştıran Öneriler

Öncelikle gebelik dönemi boyunca hem annenin hem de babanın birçok konuda bilinçlenmesi gerekir. Bu konular hamilelik dönemiyle başlar, doğum ve çocuk büyütme konuları olarak devam eder. gebelik döneminde anne adayının sağlığına dikkat etmesi doğumun kolaylaşmasını sağlayacak yöntemlerin başında gelir. Bunun için sağlıklı ve dengeli beslenmeyle işe başlamak gerekir. Gebelik dönemi boyunca yapılan hafif egzersizler ve kısa açık hava yürüyüşleri de doğumun kolaylaşmasında etkili faktörlerdir. Anne adayının gün içerisinde bol su tüketmesi de hem vücut sağlığı, hem bebeğin gelişimi, hem de doğumun rahat geçmesi açısından çok önemli bir konudur. Gebelik döneminde yeteri miktarda su tüketmek çatlak oluşumunu da engelleyen bir yöntemdir.

Anne adayı hamilelik döneminde gebelik eğitim kurslarına katılarak doğumunu nasıl daha kolay hale getirebileceğini, yapılacak olan egzersizlerle birlikte daha etkili bir şekilde öğrenebilir. Bu egzersizler nefes alıp verme egzersizleri ve ıkınma egzersizleridir. Bunları gebelik dönemi boyunca öğrenip uygulayan anne adayları doğum esnasında ne yapmaları, nasıl nefes alıp vermeleri ve nasıl ıkınmaları gerektiğini bildikleri için doğumları daha kolay geçmektedir. Bu dönemde pilates eğitimi alarak vücudun esnekliğini artırmak da mümkün olmaktadır. Ancak pilates eğitimini doğru kişiden almaya özen göstermek gerekir. Aksi takdirde kaslarda zedelenmeler ya da ağrılar oluşabilir. Bu durumun yaşanmaması için tek başına pilates yapmak yerine bunun eğitimini veren hocalardan eğitim almak daha doğru olacaktır.

Düzenli yürüyüş yapmaya özen göstermek gerekir. Yürüyüş, hem kilo almayı engelleyecek, hem sıkılaşmayı sağlayacak, hem de doğumun kolay olmasına imkan tanıyacaktır. Doğum anında da rahim ağzının açılmasını beklerken koridorlarda kısa mesafeli yürüyüşler yapmak oldukça etkili olacaktır. Bu yöntemler rahim ağzının çok daha kısa sürece ve kolay bir şekilde açılmasına olanak tanıyacaktır.

Doğum esnasında yapılması gereken en önemli uygulamalar ise nefes ve ıkınma teknikleridir. Anne adayı nefes alabilmeyi ve gücünü kullanabilmeyi öğrenmelidir. Bu öğrenme süreci gebelik dönemi boyunca olmalıdır. Gücünü nefesiyle birlikte kanalize edip ıkınan kişinin doğumu kolay olacaktır.

Gebeliğin 37. haftasından sonra doğum beklenmektedir. Bu sebeple 37. haftadan sonra hurma yiyerek doğumun kolaylaşması sağlanabilir. Bunun için günde 3 – 5 adet hurma tüketmek yeterli olacaktır. Hurma, yüksek miktarda protein, vitamin ve oksitosin hormonu ihtiva eder. Oksitosin hormonu ise rahim kasılmalarını tetikleyen bir hormondur. Hurma tüketimi bu hormonun çalışmasını tetikleyeceği için doğumun çok daha kolay geçmesi sağlanabilir. Bu dönemde anne adayının kaslarını güçlendirmesi de vücut gücünü doğru kullanabilmesi adına önemli bir konudur.

Bu dönemde duanın ve pozitif enerjinin gücüne inanarak hareket etmekte de fayda vardır. Normal doğum yapmak isteyen ve bu doğumun kolay geçmesini arzulayan anne adayının bu konuda kendini motive etmesi gerekir. Kendisini buna hazırlayan anne adayının doğumu da kolay olacaktır.

Doğumun yaklaşmasıyla birlikte anne adayının dinlenmeye özen göstermesi gerekir. Bu dönemde artık yorucu aktiviteler yapmaktan uzak durulmalıdır. Doğum sancıları sırasında su içmek ağrıyı azaltacaktır. Hem gebelik dönemi boyunca hem sancılar esnasında su içmeye özen gösterilmelidir. Doğum sancılarının başlamasıyla birlikte katı gıda tüketimini aza indirmekte fayda vardır. Doğuma gitmeden önce ılık bir duş alarak rahatlamak da doğumu oldukça kolaylaştıran bir faktördür.

Benzer Konular
0 Yorum
Yorum Yazın