hamilelikte

13 Ağustos 2018

Hamilelikte Egzersiz ve Spor

Hamilelikte egzersiz, hamilelik dönemi yapılacaklar listesinde ilk sırada olup formunuzu korumak ve hamileliğin sağlıklı devam etmesini

Hamilelik süresince doğuma kadar kadın yaklaşık 9-15 kg alır. Bunun üzerindeki artış anne ve bebekte istenmeyen etkilere neden olabilir. Hamilelikte egzersiz yaparak hem fizyolojik, hem de psikolojik olarak doğuma hazırlanmak daha sağlıklıdır. Bu aynı zamanda kadının doğumdan sonra yeniden eski kilosuna dönmesine yardımcı olur.

DEVAMINI OKU
03 Ağustos 2018

Hamilelikte Bulantı Nedenleri ve Tedavisi

Hamilelikte bulantı genellikle hamilelik belirtileri arasında kabul edilir. Bulantıların nedeni hamilelik

Hamileliğin ilk aylarında daha çok 6-16 haftalar arasında gebe kadınların pek çoğunda bazen sabahları, bazen de gün boyu süren bulantı sorunu olabilir. Hamilelikte bulantı genellikle hamilelik belirtileri arasında kabul edilir. Bulantıların nedeni hamilelikle birlikte kadının vücudunda meydana gelen hormonal değişimlerdir. Özellikle kanda giderek artan gebelik hormonu Hcg hamilelikte bulantı oluşmasına neden olur.

DEVAMINI OKU
02 Ağustos 2018

Hamilelikte Beslenme Detayları

Hamilelikte beslenme, tüm anne adaylarının oldukça dikkat etmesi gereken bir noktadır. Hamilelikte yetersiz beslenme bebeğin gelişimine olumsuz etkilere neden olacaktır

Hamile kadının günlük enerji ihtiyacı arttığı gibi bu süreçte daha fazla vitamin ve minerale ihtiyacı olmaktadır. Anne adayının sağlıklı beslenmesi bebeğinin gelişimiyle doğrudan alakalıdır. Özellikle hamileliğin son trimesterinde anne adayının kilosu, sağlıklı beslenmesi doğumda bebeğin ağırlığını belirleyen en önemli unsurdur. Yetersiz beslenen anne adaylarının gebeliği bile riske girebilir.

DEVAMINI OKU
31 Temmuz 2018

Hamilelikte Kahverengi Akıntı Neden Olur

Hamilelikte kahverengi akıntı da yolunda gitmeyen anormal bir durumun varlığını gösterir. Anne adayları bu sorunu kesinlikle ihmal etmemelidir.

Hamilelikte Kahverengi Akıntı

Hamilelik süreci içinde çok sayıda semptom ve belirti ortaya çıkabilir. Bu dönemde hissedilen, yaşanan her olay, durum anlamlıdır. Yani altında mutlaka bir sebebi olur. Hamilelikte kahverengi akıntı da yolunda gitmeyen anormal bir durumun varlığını gösterir. Anne adayları bu sorunu kesinlikle ihmal etmemelidir.

DEVAMINI OKU
25 Temmuz 2018

Hamilelikte Diş Sağlığı

Hamilelikte anne adaylarının ağız diş bakımına ve beslenmesine dikkat ettiği sürece diş sorunlarıyla karşılaşmaları normal dönemlerdeki gibidir. Hamilelikte diş sağlığı gebeli döne

Hamilelikte anne adaylarının ağız diş bakımına ve beslenmesine dikkat ettiği sürece diş sorunlarıyla karşılaşmaları normal dönemlerdeki gibidir. Hamilelikte diş sağlığı gebelik döneminde zaten değişen hormon yapısından dolayı fazla yaşanan diş hassasiyetlerinin artmasını önlemek amacı ile oldukça önemlidir. Bu özel süreçte tükürük ve kanda asit oranı artmaktadır.

DEVAMINI OKU
21 Temmuz 2018

Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir?

hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer, nelerden kaynaklıdır? Tüm hamileliklerde mide bulantısı görülür mü

Hamilelikte mide bulantısı, tüm süreci sıkıntılı olan hamileliğin ilk 3 ayında daha sık görülmektedir. Hamilelik dönemi, kabızlık, mide bulantısı, ciltte lekelenme ve sivilce gibi bir çok sorunu beraberinde getiren, başlı başına sıkıntılı bir dönem olmasına karşın bu tarz sorunlar ile daha fazla çekilmez bir hal alan dönemlerin başında gelmektedir.

DEVAMINI OKU
15 Temmuz 2018

Hamilelikte Kansızlık Belirtileri

Hamilelikte Kansızlık Belirtileri Hamilelikte kansızlık belirtileri, vitamin, demir gibi belirteçlerin eksikliği ile fark edilebildiği gibi...

Hamilelik bir kadın için önemli bir dönemdir. Ancak bu dönem içinde kadının sorumlulukları da artar. Hem kendi için, hem de bebeği için bazı konulara dikkat etmesi gerekir. Özellikle hamilelikte kansızlık belirtileri ciddiye alınmalıdır. Hamileliğin başlangıcından itibaren doğum zamanına kadar anne adayları özenli olmalıdır. Dengesiz ve yetersiz beslenmenin çeşitli sorunlara yol açabileceği unutulmamalıdır.

DEVAMINI OKU
15 Temmuz 2018

Hamilelikte Astım Tedavisi

Gebelikte astım, gebelikte görülen sistemik kronik hastalıklar arasındadır. Hamilelikte astım tedavisi bir an önce yapılması gereken

Gebelikte görülen sistemik kronik hastalıkların arasında bulunan astım, hamilelerin yaklaşık % 4-7 kadarını etkilemektedir. Bunların arasında % 0,2 oranında hayatı tehdit edici derecede astım atakları görülmektedir. Hamilelikte astım ve tedavisi ihmal edilmeyecek kadar önemlidir. Çünkü hem anne adayında, hem de bebekte ciddi sorunlara neden olabilir.

DEVAMINI OKU