hamilelikte

17 Mayıs 2018

Hamilelikte Uçuk Çıkması ve Uçuk Tedavisi

Hamilelikte Uçuk Nasıl Geçer? Hamileyken Uçuk Çıkması Zararlı Mı, Bebeğe Zarar Verir Mi? Hamilelikte Uçuk Çıkarsa Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamilelikte Uçuk Çıkması ve Tedavisi

Hamilelikte uçuk, herpes simplex adıyla bilinen bir virüsün bulaşmasıyla cilt ve mukoza dokularında ortaya çıkar. Uçuk, içi su dolu kesecikler halinde görülür ve bulaşıcıdır.
Uçuk virüsünün temelde 8 farklı çeşidi vardır. Fakat sıklıklı üç farklı türü yoğun olarak görülmektedir.

DEVAMINI OKU
05 Mayıs 2018

Hamilelikte Reflü

Hamilelikte Reflü Neden Olur? Hamilelikte Reflü Belirtileri Nelerdir ve Reflüye Ne İyi Gelir. Hamilelikte Reflüden Korunma Yolları ve Reflü Tedavisi

Hamilelikte Reflü, Belirtileri ve Reflü Tedavisi

Reflü, mide içindeki asidin patolojik nedenlerden dolayı yukarı çıkarak ağza gelmesidir. Tıbbi terimi gastroözefageal reflü olarak isimlendirilir.  Her 5 kişiden birinde reflü görülür. Yediğimiz yemekler çiğnendikten sonra yemek borusundan mideye yollanır. Burada çeşitli mide asitleri ile sindirilmeye çalışılır.

DEVAMINI OKU
30 Mart 2018

Hamilelikte Diş Ağrısı ve Tedavisi

Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Hamileler Diş Doktoruna Gidebilir Mi? Gebelikte Diş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Gebelikte Diş Ağrısı Sorunu ve Tedavisi

Eğer planlı bir hamilelik düşünüyorsanız ve ağzınızda çürük varsa hamile kalmadan önce dişlerinizle ilgili tüm sorunları çözmeniz çok mantıklı olacaktır. Ancak hamilekte diş ağrısı çekiyorsanız bazı çözüm önerileri sunabiliriz.

DEVAMINI OKU
27 Mart 2018

Hamilelikte Yürüyüş Yapmanın Önemi ve Faydaları

Hamilelikte Nasıl Yapılmalı ve Yürüyüş Yapmaya Ne Zaman Başlamalı? Hamileliğin İlk ve Son Dönemlerinde Yürüyüş. Yürüyüş Yapmak Doğumu Kolaylaştırır Mı?

Hamileler Yürüyüş Yapabilir Mi?

Hamilelik, kadınlarda hem fiziksel, hem ruhsal birtakım değişikliklere neden olur. Anne adayının fiziksel ve ruhsal açıdan formda kalabilmesi, kendini iyi hissetmesi ve konforlu bir hamilelik geçirebilmesi için egzersiz ve yürüyüşler yapmalıdır. 
Bazı durumlarda egzersizler gebeler için yorucu gelebilir.

DEVAMINI OKU
11 Mart 2018

Gebelikte Burun Kanaması

Hamilelikte Burun Kanaması Neden Olur? Hamilelikte Burun Kanaması Normal Mi veya Tehlikeli Midir? Hamilelikte Burun Kanaması Yaşayanlar Ne Yapmalı?

Gebelikte (Hamilelikte) Burun Kanaması

Burun kanaması hepimizin başına gelmiştir. Burun kanamalarının büyük çoğunluğu zararsızdır. Gebelikte burun kanaması sıkça rastlanılan bir durumdur. Gebelikte burun kanamalarının nedenlerine geçmeden önce burun kanaması nasıl oluşur ona değinelim.

Burun Kanaması Nasıl Oluşur?

Burun içinde kılcal damarlar bulunmaktadır.

DEVAMINI OKU
24 Şubat 2018

Hamilelikte Faranjit ve Tedavisi

Faranjit Nedir ve Neden Olur? Faranjit Olduğumuzu Nasıl Anlarız? Hamilelikte Faranjit Tedavisi Nasıl Yapılır, Bebeğe Zarar Verir Mi?

Faranjit Nedir?

Faranjit ya da farenjit bir  üst solunum yolu hastalığıdır.  Farenks, farinks ya da türkçe karşılığı olarak yutak (geniz) adı verilen bademciklerin alt kısmında bulunan bölümdür.  Yaklaşık 12 cm uzunluğunda tüpe benzeyen bir yapıya sahiptir. Büyük ölçüde kastan oluşur ve içinde mukoza barındırır. Farenks üstten burun boşluğuna alttan yemek borusuna bağlanır.

DEVAMINI OKU
06 Şubat 2018

Hamilelikte Üşüme ve Titreme Neden Olur?

Hamilelikte Üşüme ve Titreme Sebepleri Nelerdir? Hamileyken Görülen Üşüme ve Titreme Normal Midir ve Nasıl Önlenebilir?

Hamilelikte Üşüme ve Titreme

Gebelik oluştuğu anda vücut yüksek oranlarda farklı hormonlar salgılamaya başlar. Buna bağlı olarak metabolizma da hızlanır ve vücut hızlı çalışan metabolizma nedeni ile olması gerekenden çok daha fazla ısı üretmeye başlar.

DEVAMINI OKU