normal doğum

19 Kasım 2016

Epidural Doğum (Ağrısız Doğum)

Epidural Doğum Nedir? Epidural Anestezi Yöntemi İle Ağrısız Doğum (Prenses Doğum) Nasıl Yapılır? Ağrısız Doğumun Avantajları Nelerdir?

Ağrısız (Epidural) Doğum Nedir?

Her anne baba, heyecanla beklediği doğum sürecinden sonra, doğumun gerçekleşmesi ile hayatlarındaki en mutlu zamanın tadını çıkarmak isterler. Burada en zor görev anne adaylarına düşmektedir ve doğumun başladığı sürede anne adayları çok şiddetli doğum sancısı yaşayabilmektedirler.

DEVAMINI OKU
05 Mayıs 2016

Doğum Korkusu (Tokofobi)

Doğum Korkusu Nedir ve Neden Olur? Doğum Korkusunu Yenmek İçin Neler Yapılabilir?

Doğum Korkusunu Nasıl Yenebilirsiniz?

Hamile kadının doğumu yaklaştıkça stres ve gerginlik de artış gösterir. Bu strese sebep olan faktörlerin başında bebeğin sağlıklı doğup doğmayacağı, doğumun kolay geçip geçmeyeceği, annenin doğum esnasında ağrı çekip çekmeyeceği gibi konulardaki belirsizlikler gelmektedir.

DEVAMINI OKU
04 Mart 2016

Doğumu Kolaylaştıran Yöntemler

Kolay Bir Doğum İçin Hangi Yöntemler Uygulanmalı? Normal Doğumu Kolaylaştırmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Kolay Doğum İçin Neler Yapılmalı?

Hamilelik dönemi boyunca her anne babanın arzusu bebeğini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirebilmektir. Ancak bununla birlikte anne adayı kolay bir doğum yapmayı da arzu eder. Kolay doğum hem anne adayı hem de bebek için rahatlatıcı bir süreç olacaktır.

DEVAMINI OKU
22 Şubat 2016

Doğum Sonrası Kanama

Doğumdan Sonra Kanama Normal Midir? Lohusalıkta Kanama Neden Olur ve Doğum Sonrası Görülen Kanamaların Miktarı Nasıl Olmalıdır?

Doğum Sonrası Kanama

Doğum şekli ister sezaryen ister normal doğum olsun, doğumdan sonra belli bir miktar vajinal kanama olması normal karşılanmaktadır. Bu doğum sonrası kanamanın miktarı normal doğumda maksimum 500 ml, sezaryen doğumda ise maksimum 1000 ml olmalıdır. Bu miktardan daha fazla kanama olması durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

DEVAMINI OKU
05 Şubat 2016

Suni Sancı (Doğum İndüksiyonu)

Doğumda Suni Sancı Nasıl Verilir? Hangi Durumlarda Suni Sancı Uygulanır? Suni Sancı Vermenin Zararları ve Yan Etkileri Var Mıdır?

Suni Sancı Nedir? Nasıl Olur?

Suni sancı (doğum indüksiyonu) anne rahminde gelişimini tamamlamış ancak doğumu hala gerçekleşememiş olan gebeliklerde uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem annenin normal ve doğal yolla doğum yapmasında zorluk görünen ve beklemelere rağmen doğum sancılarının başlamadığı durumlarda uygulanır.

DEVAMINI OKU
02 Şubat 2016

Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır?

Normal Doğum Ne Zaman Başlar? Doğumun Başlaması İçin Rahim Kaç cm Açılmalı? Doğum İçin Hastaneye Ne Zaman Gidilmeli?

Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır?

Doğumun başlaması için öncelikle anne rahmindeki bebeğin gelişimini tamamlayarak dünyada yaşayabilecek hale gelmesiyle başlar. Bebek hazır olduktan sonra doğum sancıları başlar. Doğum sancılarını diğer sancılardan ayıran en büyük özellik çok düzenli seyrediyor olmasıdır.

DEVAMINI OKU
23 Ocak 2016

Doğumda Nefes Alma Teknikleri (Egzersizleri)

Normal Doğumu Kolaylaştıran Doğru Nefes Alma Teknikleri Nelerdir? Doğum Aşamalarına Göre Nefes (Solunum) Teknikleri Nasıl Uygulanmalıdır?

Doğumda Nefes Teknikleri

Doğru nefes almak, normal doğumu kolaylaştıran ve hızlandıran faktörlerin başında gelmektedir. Annenin doğru nefes alması bebeğin doğumunu hızlandırdığı ve kolaylaştırdığı için bebek strese girmeden doğabilmektedir.

DEVAMINI OKU
20 Ocak 2016

Doğumda Ikınma Teknikleri

Doğru Ikınma Teknikleri İle Doğumu Kolaylaştırmanın Yolları ve Doğum Anında Uygulanabilecek Ikınma Teknikleri Nelerdir? Doğumunun Evreleri Nasıl Gerçekleşir?

Doğumda Ikınma Teknikleri

Normal doğumu kolaylaştıran ve hızlandıran faktörlerin başında ıkınma teknikleri gelmektedir. Bu sebeple normal doğum yapacak olan anne adayının doğumun başladığı andan itibaren ne yapması ve nasıl davranması gerektiğini öğrenmesi faydalı olacaktır.

DEVAMINI OKU