rahim ağzı kanseri

10 Haziran 2016

Jinekolojik Onkoloji

Jinekolojik Onkoloji ve Jinekolog Onkolog Nedir? Jinekoloik Onkoloji Dalı Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

Jinekolojik Onkoloji Nedir?

Jinekoloji, kadın genital organlarındaki hastalıkların teşhis edilmesinde, önlenmesinde ve tedavi edilmesinde rol oynayan ana bilim dalıdır. Jinekolojik onkoloji ise kadın genital organlarında meydana gelen kanser durumlarında ve kanserden önceki evrede teşhis ve tedavi amaçlı rol oynayan ana bilim dalıdır.

DEVAMINI OKU
01 Şubat 2016

Smear Testi (Pap Smear Testi)

Smear Testi Nedir? Pap Smear Testi Nasıl ve Neden Yapılır? Smear Testi Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Smear Testi Nedir?

Smear testi, rahim ağzında olması muhtemel enfeksiyonların, kanserin ve kanser öncesi (prekanseröz) lezyonların tanısını yapmak amacıyla uygulanan jinekolojik tarama testidir. Son yıllarda rutin olarak uygulanan jinekolojik testlerin arasında yerini almıştır.

DEVAMINI OKU
07 Ocak 2016

Rahim Ağzı Kanseri (Serviks Kanseri)

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Serviks Kanseri Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahim Ağzı Kanseri (Serviks Kanseri)

Rahim ağzı (serviks) kanseri önceki dönemlerde kanserin neden olduğu ölümlerin başında gelmekteydi. Ancak gelişen teknoloji ve yapılan araştırmalar ışığında rahim ağzı kanseri tanısı ve tedavisi oldukça kolaylaşmıştır.

DEVAMINI OKU
11 Aralık 2015

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı (HPV Aşısı)

Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Aşısı Nedir? HPV Aşısı Nasıl Uygulanır ve Kimlere Yapılır? HPV Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

HPV Virüsü Nedir?

Human Papilloma Virüs (HPV) ile rahim ağzı (serviks) kanseri oldukça yakından bağlantılı bir kanserdir. Rahim ağzı kanseri olan kişilerin hemen hemen tamamında bu HPV virüsüne rastlamak mümkün olmaktadır. Bu sebeple de HPV virüsüne karşı geliştirilecek olan aşının rahim ağzı kanserine engel olacağı düşünülmektedir.

DEVAMINI OKU
25 Aralık 2014

Rahim Ağzı Kanserini Önleyebilirsiniz

Rahim Ağzı Kanserinin Görülme Nedenleri ve Önleme Yolları

Rahim Ağzı Kanserini Önlemek Elinizde

Rahim ağzı kanseri 45 yaşın altında bulunan kadınlarda çok sık görülebilme riski olabilen bir rahatsızlıktır. Dünya ortalaması göz önünde bulundurulduğunda her iki kadından birinin rahim ağzı kanserine yakalanma riskinin olduğu ve öldürücü bir hastalık olduğu görülmüştür.

DEVAMINI OKU