Gebelik Hesaplama

Gebelik Hesaplama

Tebrikler ! hamilesiniz.
Hamileliğinizin neler oluyor ?
Aşağıdaki linkle tıklayarak gebelik haftanıza ait bilgilere ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Şüphesiz tüm kadınlar, hamile olmak, hamile kaldıktan sonra da bebekleriyle ne zaman kavuşacakları için bir geri sayım süreci içerisindedirler. Özellikle ilk gebeliğini yaşayan gebe bayanların en çok merak ettikleri gebeliklerinin kaçıncı haftasında oldukları, doğuma ne kadar kaldığıdır. Bu yüzden gebelik hesaplama konusu kadınlar için ayrı bir kutsiyet taşımakta, merakların giderilmesini sağlamaktadır. Gebelik hesaplama, sadece bebeğin ne zaman geleceğinin belli olması, doğum zamanının öğrenilmesi dışında sağlıklı bir gebelik döneminin sağlanması noktasında da oldukça önemlidir. Bunun sebebi; gebelik sürecinde gebeliğin trimester dönemleri olarak adlandırılan dönemlerde uygulanması gereken testlerin olması, bu testlerden alınan sonuçlara göre gerekli müdahalelerde bulunulması gerekmesidir. Mesela gebeliğin ortalama 11- 14. Haftalarında yapılması gereken ikili test sayesinde bebekte oluşabilecek down sendromu gibi durumların varlığı kontrol edilebilmektedir. Bu sayede gerekli müdahale yapılabilecek doğumun salahiyeti sağlanacaktır. Bebek ve anne adayının sağlıklı bir gebelik süreci geçirebilmeleri için gebelik hesaplama işlemlerinin doğru şekilde yapılması gebelik döneminin ultrason, son adet tarihi gibi kriterler sayesinde net olarak belirlenmesi gerekmektedir.

Gebelik Hesaplamada Dikkate Alınanlar Nelerdir?

Gebelik hesaplama, yaklaşık olarak 40 haftalık bir dönemi kapsayan gebelik döneminin hangi evrede olunduğunun bilinmesi amacıyla yapılan testlerin bütünüdür diyebiliriz. Anne adayları için 40 haftadan daha fazla bir süreymiş gibi hissedilen gebelik dönemleri, çok yorucu ve uzun bir yolculuktur. Anne adayları bu dönemde hem kendi sağlıklarını kaybetmenin, hızlı kilo almanın stresini yaşarken hem de bebeklerinin sağlığı açısından oldukça fazla tedirgin olmaktadırlar. Daha önce doğum yapmış anne adaylarına nispeten ilk kez doğum yapacak anne adaylarında bu tedirginlikler daha fazladır.

Gebelik Hesaplama Takvimi

Gebelik süreci, bilimsel olarak 40 hafta sürse de genelde daha önce doğumun gerçekleştiği bir dönemdir. Doğum genel olarak gebeliğin 37- 40. Haftalarında gerçekleşmektedir. Gebelik hesaplama bu haftalar arasında doğumun olacağı için de oldukça önemli bir kavramdır. Gebelik, istenilen seyrince devam ediyorsa 37.haftada gerçekleşen doğum, normal olarak adlandırılabilir. Gebelik hesaplamada dikkate alınanlar son adet tarihinin ilk günü ve ultrason sonuçlarıdır.

Gebelik Hesaplama Haftası
1 Aylık 1 Hafta - 4 Hafta Arası
2 Aylık 5 Hafta - 8 Hafta Arası
3 Aylık 9 Hafta - 13 Hafta Arası
4 Aylık 14 Hafta - 17 Hafta Arası
5 Aylık 18 Hafta - 21 Hafta Arası
6 Aylık 22 Hafta - 26 Hafta Arası
7 Aylık 27 Hafta - 30 Hafta Arası
8 Aylık 31 Hafta - 35 Hafta Arası
9 Aylık 36 Hafta - 40 Hafta Arası

Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gebelik hesaplaması yapılırken anne adayının son adet tarihinin ilk günü başlangıç olarak alınarak hesaplama yapılmaktadır. AnnelerOnline platformunda gebelik hesaplama modülünde de göreceğiniz üzere gebelik hesaplama araçları son adet tarihinin ilk gününü isteyerek anne adaylarına gebeliğin kaçıncı haftasında veya ayında olduğu konusunda bilgi verecektir. Ancak son adet tarihin ilk günü genelde yoğun iş ve hayat temposu yüzünden kadınlar tarafından unutulduğundan gebelik belirtileri ortaya çıktıktan hemen sonra gerçekleşen doktor kontrolünde ultrason sonucuna göre gebelik zamanı belli edilir. Son adet tarihinin ilk günü bilindikten sonra bu güne 7 gün ilave edilir ve belirlenen tarihten 3 ay geriye gidildiğinde beklenen doğum tarihi bulunmuş olur.

212 Yorum
 1. ilknur 24 Mayıs 2016

  En son 7 nisanda adet oldum dün gebelik testi yaptırdığımda pozitif gözüktü hamilemiyim kaç haftalık hamileyim teşekkürler.

  • anneleronline 25 Mayıs 2016

   Gebelik hesaplama aracından son adet tarihini girerek sorgulayabilirsiniz.

 2. Medine 23 Mayıs 2016

  Adetim 8 gün geçti hcg beta testi yaptırd~m 2.6 çıktı hamile değilsin dedi. 1 hafta sonra tekrar dene yazıyor test kağıdında. Sizce 2.6 ne demek diğer taraftada 5-50 ml falan yazıyor. Lütfen acil döner misiniz?

  • anneleronline 25 Mayıs 2016

   Normal değer aralığında olduğundan 1 hafta sonra beta hcg değeri artışı olup olmadığı gözlemlenmek istenilmiş. Hamilelik ihtimali için beta hcg değerinin artış göstermesi gereklidir.

 3. Zeynep 22 Mayıs 2016

  Meraba bugün kan testi yaptırdım da beta hcg 809.94 çıktı. Adetim 4 gün gecikti . Acildeki doktor sadece gebelik var dedi başka bişey demedi . Sizce değer normal mi . Hafta içi muayeneye gitmeyi düşünüyorum.

  • anneleronline 23 Mayıs 2016

   En doğru teşhis için son adet tarihi üzerinden gebelik haftası hesaplanarak beta hcg değerinin değerlendirilmesi gerekmektedir.

 4. merve 21 Mayıs 2016

  merhaba son adet tarihimi hatırlamıyorum son testte pozitif çıktı gebelik hesaplaması nasıl yapabilirim

  • anneleronline 23 Mayıs 2016

   Son adet tarihinizi hatırlamamanız durumunda net sonuç için bir sağlık kuruluşuna başvurarak tahlillerinizin kontrol ve yorumlanmasını sağlayabilirsiniz.

 5. İrem 20 Mayıs 2016

  Bugün beta hcg 679.06 çıktı enson adet tarihim 18 Nisan dr bişey demedi hamilemiyim degilmiyim bilmiyorum pazartesi tekrar çağırdı tşkler

  • anneleronline 23 Mayıs 2016

   Beta hcg değeri gebelik lehine olabilir, gebelik oluşumunun gözlemlenmesi için doktor kontrolü gereklidir.

 6. aysee 19 Mayıs 2016

  En son adet tarihim 10 nisandi. dün kan testi yaptirdim HCG değerleri 10 olarak söylendi adetim daha 8 gün gecikmisti erken olduğu için mi HCG 10 çıktı yoksa bi sorun mu var lütfen yardımcı olur musunuz kafamiz çok karisti

  • anneleronline 20 Mayıs 2016

   Gebeliğin erken dönemindeyseniz bundan kaynaklanabilir fakat gebelik durumu ve ilerleyişinin gözlenebilmesi için doktor kontrolü gereklidir. Beta hcg değerinin normal seviye olup olmadığı bu şekilde saptanabilir.

 7. Zehra 17 Mayıs 2016

  Merhaba.bugun 4 haftalik hamileyim.beta hcg 1110 cikti.doktor normal dedi. Ultrasonda goremedi alttan bakti.gordu hic bi sorun yok dedi ama erken gebelik dedi anlamadim ve progesteran verdi dusuk riski yok dedi daha iyi tutunsun gelisimi icin dedi. Sizce baska doktora daha gitmelimiyim. Prpgestani kullanmalimiyim ?

  • anneleronline 18 Mayıs 2016

   Progestan düşük riskini önleyici ve gebelikte yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. Doktorunuzun gebelik açısından uygun gördüğü ilaçları kullanmalısınız.

 8. Zekiye Küçükkuş 17 Mayıs 2016

  19 nisan son adet tarihim dört haftalık olması gerek dün doktor iki haftalık gözüküyormuş dedi ve kan diğerim 40 çıktı düşükmüş tekrar kan tahlill yapıp bir hafta sonra gel dediii ama kafam karıştı\n

 9. fatma84 14 Mayıs 2016

  12 ocak da son adetimi gördüm nette gebelik hesapladım 17 hafta 4 gün çıkıyor doktora gittiğimde 16 haftalık hamilesin dedi şaşırdım.

  • anneleronline 14 Mayıs 2016

   Gebelik haftası, döllenme tarihi ve sat tarihine göre farklılık gösterebilir, farklılığın uygunluk derecesi ultrason ortamında gözlemlenir.

 10. ayşe 14 Mayıs 2016

  en son 22 martda adet gördüm 7+4 olmam gereken gebelik haftam ulrtasonda 6 çıktı normal bir durummudur gebelik hatfasını nasıl düzgün hesaplayabilirim.bir aksilik yoktur değilmi.

  • anneleronline 14 Mayıs 2016

   SAT (son adet tarihi) ilgili alanlara girerek gebelik hesaplama aracımız üzerinden sorgulayabilirsiniz. Döllenme tarihine göre gebelik haftasının sat ile uyuşmadığı durumlar olmaktadır. Ölçümler ultrason üzerinden hesaplanarak karşılaştırılır. Net bilgi ultrason kontrolüyle mümkündür.

 11. melek 12 Mayıs 2016

  doktor kontrolünde bana 25 hafta 5 günlük hamilesin demişti 20 gün oldu gideli şuan kaç haftalık hamileyim ?

  • anneleronline 14 Mayıs 2016

   Gebelik haftası hesaplama aracımız üzerinden son adet tarihinizi girerek gebelik haftasını görüntüleyebilirsiniz.

 12. betül 05 Mart 2016

  merhaba 18 şubatta eşimle beraber olduk son adet tarihim 5 şubat şuanki beta hcg değerim 832 doktor 3 haftalık hamile olabilirsin dedi kaç haftalık hamile olduğumu nasıl öğrenebilirim gebelik hesaplaması nasıl yapabilirim lütfen yardımcı olurmusunuz.

  • anneleronline 12 Mart 2016

   Gebelik haftası hesaplama aracımızdan son adet tarihinizi gün, ay ve yıl olarak girerek tahmini olarak öğrenebilirsiniz.

Yorum Yazın