Hamilelik Döneminde İlaç Kullanımı ve Vitaminler

Hamilelik Döneminde İlaç Kullanımı ve Vitaminler

Hamilelik Döneminde İlaç Kullanımı ve Vitaminler

Hamilelik Boyunca Kullanılan İlaçlar

Gebelik uzun bir süreçtir ve bu süreç içerisinde anne adaylarının rutin olarak kullanmaları gereken ilaçlar bulunmaktadır. Bunun için hamile olan anne adayının herhangi bir şikayetinin olmasına gerek olmaksızın takviyelere ihtiyacı olacaktır. Bunun dışında gebelik döneminde çeşitli şikayetlere bağlı olarak ilaç kullanımına gerek olabilmektedir. Ancak burada çok dikkatli davranmak gerekiyor. Normal dönemlerinizde kullandığınız ilaçlar gebelik döneminde sakıncalı ve zararlı olabilmektedir. Gebelik döneminde kullanılan ilaçlar doktorunuzun önereceği çok daha farklı içerikleri olan ilaçlardır. Günlük hayatta kullanılan ve en zararsız olarak nitelendirilen ilaçlar bile gebelik döneminde bebeğe zarar verici etkiler yaratabilmektedir. Bu nedenle hamilelikte kullanılan ilaçlar bebeğe geçmeyen veya geçse bile bebek için faydalı olan ilaçlar olmalıdır.

 

Hamilelik Boyunca Kullanılan İlaçlar

Gebelikte Kullanılan Vitaminler

Gebelik döneminde kullanılan en önemli ve kullanılması zorunlu olan vitaminlerin başında folik asit yer almaktadır. Özellikle folik asit çok büyük öneme sahiptir ve gebe kalmadan önce kullanılmaya başlanmasında fayda olacaktır. Doktorların genel tavsiyesi folik asit tavsiyelerinin gebelik başlamadan 3 ay önce kullanılmaya başlanmasıdır. Ancak folik asit takviyelerinin gebeliğin başlamasıyla 3. aya kadar kullanılmaya devam edilmesi önerilir.

Folik asit özellikle bebek üzerinde görülen tüp defekti anormalinin önlenmesinde çok etkilidir. Daha önceki doğumlarında nöral tüp defekti görülen bebek doğuran anneler için folik asit kullanımı daha önemli bir hale gelmektedir. Folik asit takviyelerinin annelerde günlük olarak kullanılması önerilmekle birlikte 2 gün gibi ufak kesintilerde bir sakınca görülmemiştir.

Folik asit haricinde diğer bir önemli vitamin ise Multivitamin preperatlarıdır. Bu tür vitaminlerin kullanılması zorunlu olmamakla birlikte doktorunuzun önerisi üzerine kullanabilirsiniz. Bu tür vitamin takviyeleri gebeliğiniz boyunca çok kolay şekilde ulaşabileceğiniz ilaçlardır. Genellikle folik asit takviyeleri dışında kalan vitaminlerin annede ve anne adayında beslenme bozuklukları olmadığı sürece kullanılmaları önerilmemektedir. Bazı durumlarda gebelikte kullanılan ilaçlar ve vitaminlerin doktorların önerisi dışında kullanılmaları zararlı sonuçlara yol açabileceğinden doktorunuza danışmalısınız. Unutmayın vitaminler anne ve bebek için faydalı olmakla birlikte normalin dışında fazla tüketilmeleri zararlı sonuçlara yol açabilmektedir.

Özellikle içeriğinde bol miktarda A vitamini bulunan takviyelerin gebelik döneminde anne adayında mide rahatsızlıklarına yol açabileceği bilinmektedir.

 

Gebelikte Kullanılan Kan Yapıcı Demir İlaçları

Kan yani demir ilaçları gebelik boyunca doğum gerçekleşene kadar kullanılması zorunlu olan ilaçlardır. Bunun nedeni ise gebeliğin fizyolojik olarak kansızlığa neden olan bir durum olmasıdır. Bunun yanı sıra doğum anında tüm yöntemlerde bir miktar kan kaybı gerçekleşmektedir ve bu nedenle hamileliğiniz boyunca doktorunuzun önereceği kan ilaçlarını kullanmanız gerekmektedir. Düzenli olarak kullanılan demir preperatları hamilelikte gerçekleşecek tüm kan eksikliklerini gidermektedir.

 

Gebelikte Kullanılması Gereken Kalsiyum ve Magnezyum İlaçları

Diğer yandan gebelikte kullanılması gereken ilaçlardan diğer ikisi ise kalsiyum ve magnezyum preperatlarıdır. Bu ilaçlar gebelikte doktorunuz önermediğinde kullanılması zorunlu olan ilaçlar değildir ancak kullanılmasında bir sakınca görülmemektedir. Doktorunuz kalsiyum ve magnezyum ilaçlarını gebelikte meydana gelen kasılmalar ve krampların gerçekleşmesi sonucunda önermektedir.

Genellikle düşük riski bulunan gebeliklerde ve kanama gerçekleşen gebeliklerde kalsiyum ve magnezyum takviyeleri önerilmektedir. Ancak düşük önleme konusunda olumlu sonuçları net olarak kanıtlanmamış ilaçlardır.

 

Gebelikte Kullanılan Ağrı Kesiciler

Gebelikte ağrı kesici ilaçların gelişi güzel şekilde kontrolsüzce kullanılması pek önerilmemektedir. Bu nedenle hamilelik boyunca parasetamol haricinde kalan ağrı kesicilerin kullanılması önerilmez. Bir çok ağrı kesicinin anne karnında bulunan bebek üzerinde olumsuz etkiler yarattığı görülmüştür.

Tüm bu ilaçların haricinde hamilelik döneminde doğal olarak görülen bulantı ve kusma gibi şikayetlerde doktorunuzun kontrolü dahilinde gerekli ilaçları kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra hamilelikte çok sık karşılaşılan idrar yolu enfeksiyonlarında genellikle ilaç tedavileri etkili sonuçlar verecektir. Ayrıca annede kalıtsal hastalıklar bulunuyorsa bunların tedavi şekilleri hamilelikte değişime uğrayabilir ve daha farklı ilaç tedavileri uygulanabilir. Genellikle hamile anneye ve bebeğe zarar vermeyecek ilaçlar seçilmektedir. 

Benzer Konular
0 Yorum
Yorum Yazın