Hamilelikte Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Hamilelikte Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Hamilelikte Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Hamilelikte Yatış Posizyonu Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte fiziksel anlamda çok büyük değişimler yaşanmaktadır ve buna bağlı olarak yatış pozisyonunda değişimler olmaktadır. Hamile bayanlar genellikle sırt üstü yatmaktan şikayetçidir ancak hamilelik dönemi boyunca yüz üstü yatmak pek mümkün değildir. Ancak hamilelerin yan yatışı da söz konusu olacaktır. bunun için genellikle doktorlar ve uzmanlar hamile bayanların sol yana yatmasını önermektedir.

 

Hamilelikte Neden Sol Tarafa Yatılmalıdır?

Hamilelik döneminde sol tarafa doğru yatılmasının asıl nedeni vücudun tam ortasından hafif sağ kısımlara doğru büyük bir toplar damar geçmektedir. Hamile bayanlar sağ tarafa doğru yattığında bu toplar damar üzerinde büyük bir rahim baskısı oluşur ve büyüyen rahim nedeniyle toplar damar üzerinden kan akışı yavaşlar veya sağlanamaz, buna bağlı olarak kalbe giden kan miktarında gözle görülür derecede azalmalar söz konusu olur.

Kalbe giden kan miktarının azalması demek kalp tarafından vücuda pompalanan kan miktarının azalması demektir ve bebeğe yeterli oranda kan ulaşmamış olur. Bu nedenle sol yana doğru yatış posizyonu en sağlıklı pozisyondur.

Bunun dışında aynı şekilde toplar damara bağlı olarak kan akışı yeterli oranda sağlanamayacağından vücudun çeşitli bölgelerinde ödemler veya şişlikler meydana gelebilmektedir. Yani sol yana doğru yatan gebe kadınların bebeklerine daha fazla oksijen ve besin ulaşmakla birlikte, bebeğin gelişimi daha sağlıklı şekilde sağlanmış olur.

Sağlıklı bir gebelik sürecinde hamile bir bayan için en rahat sayılabilecek yatış pozisyonu genellikle sol yana doğru yatış ve ayakların cenin pozisyonunda karın bölgesine çekildiği pozisyondur. Bu durum kan dolaşımının maksimum seviyede artışını sağlar ve vücudun ödem yapmasını engellemiş olursunuz.

Son olarak sol yana yatırılan hamile bayanların arkasına bir yastık konulduğunda çok daha rahat bir yatış pozisyonu elde etmiş olursunuz. Bu sayede rahatlığın yanı sıra uyku sırasında sağa dönüşünde önüne geçmiş olursunuz.

 

Hamileliğin İlk 3 Ayı Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Hamileliğin ilk 3 ayı en rahat dönemlerdir, henüz vücut yapınızda gözle görülür çok büyük değişimler gözlemlenmez ve günlük aktivitelerinizi kısıtlayıcı bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle hamileliğinizin ilk 3 ayında dilediğiniz pozisyonda yatmak serbest olacaktır. Ancak bazı uzmanlara göre hamilelik öğrenildiği andan itibaren anne adaylarının yüz üstü yatırılmaları sakıncalı sonuçlar doğurabilmektedir.

Hamileliğin 3.ayında yatış pozisyonunuz ile ilgili endişe etmenize gerek yoktur, bu dönem içerisinde rahim henüz küçük olduüu için damarlar üzerinde bir baskıya neden olmaz ve sağlığınızı riske atacak bir durum söz konusu olmaz.

 

Hamilelikte Sırt Üstü Yatmak

Gebelikte anne adayları sırt üstü yatmaktan sıkılır demiştik ancak gebeliğin son dönemlerinde sırt üstü yatmak da oldukça sakıncalı olabilmektedir. Bunun nedeni ise, büyüyen rahim sırt üstü yatıldığında kan damarlarına, omurgaya ve diğer hayati organlarımıza basınç uygulayabilmektedir. Bu gibi durumların sonucu olarak anne adaylarında oluşabilecek şikayetlerden bazıları baş dönmesi ve halsizlik olarak belirtilmiştir.

 

Hamilelikte Yüz Üstü Yatmak

Hamilelik döneminiz boyunca en tehlikeli yatış pozisyonu yüz üstü yatıl pozisyonudur ve fiziksel özellikleriniz nedeniyle en zor ve rahatsız pozisyonda bu olacaktır. Bu nedenle hamileyken vücudunuz istiyor olsa bile yüz üstü yapmakta zorlanırsınız. hamileyken yüz üstü yatmak bebeğin ezilerek rahim içinde sıkışmasına ve düşüğe kadar pek çok probleme yol açabilmektedir. Bu nedenle hamileliğinizi öğrendiğiniz andan itibaren yüz üstü yatmaktan kaçınmalısınız. 

Benzer Konular
12 Yorum
 1. Ceylan 02 Nisan 2018

  Ya ben 11 haftalık gebeyim yüz üstü uyursam bi sakıncası olurmu ???

 2. Sevda 30 Temmuz 2017

  6 ay 12 gunluk hamileyim.hangi yöne ve nasil yatmaliyim hocam.en kisa zamanda bilgi verirseniz sevinirim.ben genelde sirt üstü yatıyorum zararlimi dır.

 3. Rabia 10 Mayıs 2017

  Mrb benim nisanın 6 sida adet olmuştum bu ay 4 5 gün geçikti 5. Gün çok az kahverengi lekelemeler oldu sonra bişy yoktu sonraki gün biraz fazlalaşti ama hiç böle olmamaştı idrar testi yaptm negatif çıktı acaba neden böle oldu hamilemiyim yoksa adet mi oldum

 4. Nazmıhammed 29 Nisan 2017

  Ben dün test yaptırdım kan testi doktorum istedi beta hgc 0-10 referansdı benim değerim 17.50 ve sonuç kısmında H yazıyor diyer testlerde o yazmıyordu doktor hamilesin sesi ama değerim düşükmüş ve ultrasonda çıkmadı en son 5 mart adet oldum halada olmadım sizce hamilemiyim ve neden Bebek gözükmedi\n

 5. tuba özcicek 26 Aralık 2016

  Mrb 5gün adetim geçti 2 gün önce tahlil yaptm beta hcg 0.100 çıktı bugün kan tahlili yaptrdm 17.57 çıktı sizce hamilemiyim?

 6. Ayten 02 Aralık 2016

  Merhaba 12 haftalık hamileyim karnımın sağ tarafında hafif ağrı girip çıkıyor bunun sebebi ne olabilir acaba

 7. shifa 03 Eylül 2016

  22 haftalik hamileyim, 2 oglum var bunuda oglan diyor acaba usm yanila bilirmi? kessshhke 😳

 8. Zeynep 21 Ağustos 2016

  Bir aylık hamileyim bu aylarda nasıl yatmam gerekiyor

  • anneleronline 25 Ağustos 2016

   Gebelik seyrine ve doktorunuzun önerilerine göre yatabilirsiniz.

 9. dicle 13 Temmuz 2016

  28 haftalık hamileyim sola yatamıyorum,ne yapabilirim veya hamileyken sola yatmak şart mı?? Teşekkür ederim.

 10. Rosa 6 Kasım 2015

  merhaba,ben 33 hafta hamileyim artık çok ağırlaşmaya başladım geceleri uyuyamaz oldum sürekli uykumdan ağrıyla uyanıyorum özellikle belim ve sırtım çoook ağrıyor sola yatmam tavsiye edildi ama kaslarım ağrıyo artık sola yatmaktan buna bir çözüm var mı?

  • anneleronline 12 Kasım 2015

   Maalesef doğuma kadar kas ağrılarınız devamlılık gösterecektir. Hamilelikte sola yatış pozisyonu en sağlıklı yatma pozisyonu olduğu için önerilir. Ağrıyan bölgeler için yatarken küçük yastıklar veya destek yastıkları kullanmanız sizi bir nebze olsun rahatlatacaktır.

Yorum Yazın