Kışın Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

10.02.2015
410
Kışın Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

Kışın Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

Kış ayları bebekler için riskli dönemlerdir. Evleri ne kadar ısıtırsak ısıtalım bebeğimizin üşüyüp üşmediği konusunda endişeler taşırız. Özellikle bebeğimizi dışarıya çıkarmak zorunda kaldığımız zaman, çok sıcak ortamdan soğuk ortama geçen bebekler ısı değişimi nedeniyle hastalanabilmektedir. Şimdi gelelim konumuzun detaylarına, soğuk havalarda bebeğimizi nasıl giydirmeliyiz?, bebeğin terlediğini nasıl anlarız? bebeğin üşüdüğünü nasıl anlarız? gibi konuları detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

 

Kışın Bebekler Evde Nasıl Giydirilmelidir?

Bebeklerin özellikle yenidoğan 3 aylık bebeklerin çok sıcağı sevmediği bilinmektedir. Bunun nedeni ise yenidoğan bebeklerin ter bezlerinin yeteri kadar çalışmaması nedeniyle vücutlarını soğutamamalarıdır. Bu sebeple bebekler sıcakta uzun süre kaldıklarında huzursuz ve mutsuz olmaktadır. Ayrıca yenidoğan bebeklerin sıcağı sevmemesinin bir diğer nedeni de metabolizmalarının yetişkinlere oranla çok daha hızlı çalışmasıdır.

 

Kışın Bebeklere Dışarıda Ne Giydirilmelidir?

Bebeklerinize kış aylarında dışarıda giydirmeniz gereken giyeceklere ek olarak bir kat daha soğuk ve yağmur geçirmeyecek giysi giydirilmelidir. Ayrıca dışarıda kalan el, ayak ve yüz kısımları için ekstra eldivenler, patikler ve yüz koruyucu yün maskeler giydirilmelidir. Ayrıca soğuk havalarda bebeğin boğazını ve boynunu soğuktan olumsuz etkilememek için atkı takmalısınız.

 

Bebeğin Üşüdüğü Nasıl Anlaşılır?

Bebeğiniz üşüdüğünü tam anlamıyla belli etmeyebilir. Bu gibi durumlarda bebeğinizin üşüyüp üşümediğini anlayabilmek için bebeğinizin koltuk altından derece ile vücut ısısını ölçmelisiniz. Bebeğinizin ateşi ortalama olarak 36 – 37 derece arasında olmalıdır. Bunun altında olan sıcaklıklarda bebeğinizin vücut ısısı düşmüş yani üşüyor demektir. Bunun üzerinde olan sıcaklıklarda ise bebeğiniz hastalanmış ve ateşi yükselmiş demektir.

Bazı durumlarda sıcak ortamlarda bebeği kat kat giydirmek bebeğin ateşinin yükselmesine neden olabilmektedir. Bebeğinizi çok sıcak ortamlarda çok fazla giydirmemelisiniz.

 

Terleyen Bebeğe Ne Yapılmalı?

Bebeğiniz terliyor ve ıslanmaya başlıyorsa çok ani şekilde üzerindeki ıslak giysileri çıkarmalısınız. Terleyen bebeklerin üzerine kuru ve daha ince giysiler giydirilmeli ve teri silinmelidir.

 

Bebek Uyurken Nasıl Giydirilir?

Özellikle yenidoğan bebeklerin gelişimleri çok hızlı olduğu için metabolizmaları çok hızlı çalışmaktadır. Bu nedenle bebekler gece yatarken üzerlerinin örtülmesine gerek yoktur. Bebekler uyurken sadece pamuklu pıjamalar ve pamuklu tulumlarla uyuyabilmektedirler. Sacede ayaklarının açıkta kalmamasına özen göstermelisiniz. Ayaklarına pamuklu çoraplar giydirilebilmektedir.

 

Bebeklerin Kat Kat Giydirilmesi Doğru mu?

Bebekleri özellikle ihtiyaç olmayan sıcak ortamlarda kat kat giydirmek doğru değildir ve yanlış bir davranıştır. Bebeğinizin vücut ısısını kontrol ettiğinizde normal olduğu halde bebeğinizi sıcak ortamlarda kat kat giydirirseniz hem huzursuzluk yaratacaktır, hem de dışarı çıktığında oluşan sıcaklık değişimlerine bağlı olarak hastalanma riski daha fazla olacaktır.

 

Kışın Bebeklere Hangi Kumaştan Kıyafet Giydirilmelidir?

Bebeklerin cilt yapıları henüz tam anlamıyla gelişmediği için bebeklerinize özellikle kış ayları başta olmak üzere doğal kumaşlardan hazırlanmış giysileri giydirmelisiniz. Doğal kumaşlar bebeğinizin cildinin hava almasını sağlayacağı için çok faydalı olacak ve sıcak tutacaktır. Özellikle pamuklu giysiler tercih edilmelidir. Ancak pamuklu giysiler haricinde yün giysiler bazı bebeklerde alerji yapabilme özelliğine sahiptir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. dilek dedi ki:

  malum havalar soğudu. Bebeğim için uyku tulumu kullanıyorum ben. bu soğuk havalarda gece yatarken bebeğe uyku tulumunun içine ne giydirilmeli.

 2. anneleronline dedi ki:

  Önemli olan konu bebeğin hem üşümemesi hem de terlememesi. Bu nedenle oda sıcaklığı da önemli. Normal oda sıcaklığı sağlanabiliyorsa kalın pijamalardan kaçınılmalı, 17-18 derecenin altındaki oda sıcaklığında ise özellikle de bebeğinizin örtünmeme gibi bir sorunu varsa kadife veya daha kalın pamuklu pijama tercih edebilirsiniz. Yenidoğan bebekleri de kat kat giydirmek doğru değildir. Bebeğiniz küçükse içine kalın olmayan bir pijama takımı ve mevsime uygun bir yorgan veya battaniye (oda sıcaklığı dikkate alınarak) yeterli olacaktır. Bunların haricinde bebeği geceleri kontrol etmekte fayda var. Bünyeye göre değişkenlik gösterebilir.

 3. Burcu dedi ki:

  Merhaba. Bebeğim altı bucuk aylık su an. Gün aşırı dışarıda hava almasına özen gösteriyorum. Malum önümüz kış. Ne sıklıkta dışarıya cikarmaliyim ve ne giydirmeliyim? (Kanguru kullanıyorum bebeğimi taşırken )

 4. Filiz dedi ki:

  Merhaba, kizim 1 buçuk yaşında buğun dışarı cıktık güneş var diye ama biraz soğukmuş hava eve geldiğimizde ustunu değistiriyodum elleri ayaklari burnu buz gibiydi acaba uşumuş olabilirmi

 5. Maysa dedi ki:

  Benım oglum 2.5aylık.oglum cok tarlıyor ve 2.3saat uyuyor bande uyandyryp uykusyny bozamıyorum bızarary varmy tar ıcınde yatmasynyn