Lohusalık Döneminde Saç Dökülmesi

Lohusalık Döneminde Saç Dökülmesi

Lohusalık Döneminde Saç Dökülmesi

Lohusa Döneminde Saç Dökülmesi

Hamilelik dönemi hormonel değişikliklerin en üst seviyede yaşandığı bir dönemdir ve hamilelik boyunca yaşanan bu değişimlere bağlı olarak vücudun tüm bölgelerinde farklılıklar seyredebilir. Özellikle hamilelik boyunca canlanan ve güzelleşen saçlar hamileliğin sona ermesiyle birlikte lohusalık döneminde eski canlılığını yitirir ve saç dökülmeleri gözlemlenebilmektedir. Özellikle doktorlar tarafından yapılan açıklamalarda lohusa döneminde meydana gelen bu gözle görülür saç dökülmeleri geçici bir durum ve asla kellik gibi kalıcı durumlara neden olmuyor.

Özellikle hamile bayanlar için üretilen ve tüm eczanelerden kolaylıkla elde edebileceğiniz pek çok ürün sayesinde bu durumun önüne geçebilirsiniz ve lohusa döneminde dökülen saçların yeniden çıkmasına olanak verebilirsiniz.

Bazı durumlarda ise genel nedenleri arasında stres bulunan saç dökülmelerinin hamileliğin sonlanmasıyla birlikte yaşanan duygu boşalmaları yüzünden meydana gelebileceği belirtiliyor. Özellikle uyku düzensizlikleri, kiloda meydana gelen değişimler ve buna benzer pek çok ruhsal ve fiziksel değişimin psikoloji üzerinde yaratmış olduğu olumsuz etkilerin bir parçası olarak gösterilebilmektedir.

 

Hamilelik Sonrası Saç Dökülmesi Nedenleri?

* Hamilelik sonrasında aşırı kilo alımına bağlı kalan kilolar, uykusuzluk ve bebeğin bakımının zorluğu, hormonlarda çok fazla değişimin gözlemlenmesi ve strese bağlı faktörler başta olmak üzere bunlara bağlı pek çok nedenden dolayı saç dökülmeleri görülmektedir.

* Hamilelik sırasında artan hormon düzeyiyle birlikte canlanan saçlar hamileliğin sonlanması ile hormon düzeyindeki düşüşlere bağlı olarak yeniden canlılığını yitirmektedir. Bu duruma bağlı olarak hamilelikte canlı olan saçlar doğumun ardından takip eden lohusalık döneminde cansızlaşır ve eski gücünü yitirir.

* Bazı kadınlarda doğum sonrası saç dökülme problemi 2 yıl gibi uzun süreler devam edebilmektedir. Hamileliğin son dönemlerinde cansızlaşmaya ve incelmeye başlayan saçların tamamı doğumun sona ermesiyle beraber dökülmektedir.

 

Hamilelik Sonrası Saç Dökülmesine Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

* Hamilelik boyunca bebeğinizin sağlığı açısından vücudunuzda estetik amacıyla kimyasal maddeler veya ışın tedavilerinin uygulanması kesinlikle yasak. Bu sebeplerle hamilelik boyunca sadece doğal olan yöntemlerin uygulanması gerekiyor ve ancak bu sayede sağlıklı şekilde bakım uygulamaları mümkün hale gelebiliyor.

* Ancak bu durumda bile olsa genellikle doktorlar hamilelik süresince bakım ürünlerinin kullanılmasını uygun bulmuyorlar. Ancak hamileliğinizin sona ermesiyle birlikte eczanelerde satılan doğal ürünler satın alınarak lohusa döneminde olan anne adaylarına gerekli bakımlar uygulanabilmektedir. Eczanelerden kolaylıkla alabileceğiniz saç dökülmesini önleyici şampuanları kullanabilirsiniz.

Benzer Konular
0 Yorum
Yorum Yazın