Polikistik Over Sendromunda Kilo Alımı

21.06.2015
29
Polikistik Over Sendromunda Kilo Alımı

Polistik Overda Kilo Alımı ve Polistik Over Diyeti

Polistik over sendromu, kadınlarda var olan hormonal dengesizlikler sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Günümüzde sıklığı olarak göze çarpan bu sendrom, kilo alımının hızlanmasıyla tespiti kolay bir rahatsızlıktır. Polistik over tanısının konulmasından sonra kadınlarda hormon takviyesi ve yaşam biçimlerinin baştan aşağı değiştirilmesi kilo alımının ve rahatsızlığın tamamen ortadan kaldırılmasını sağlayabilir.

Polistik over vücutta salgılanan insülin hormonunun kullanımını zorlaştıracağından dolayı alınan besinlerin enerji yerine yağ yapısına dönüşmesiyle kilo alımını hızlandırmaktadır. İnsülin, alınan besinlerde mevcut şekerin vücut tarafından emilimi ve enerjiye dönüştürülmesinin sağlanmasına yarayan hormon yapısıdır. Polistik over sendromuna sahip olan kadınlarda insülin direnci kırılarak alınan besinlerin enerjiye dönüşümleri sağlanamaz hale gelmektedir.

Polistik over sendromu görülen kadınlarda erkeklik hormonlarının da insülin direncinin azalmasıyla ortaya çıktığı görülmektedir. Bu gibi durumlarda kadınların yüz ve el kol bölgelerinde aşırı kıllanma, akne ve vücutta farklı izler görülmesine sebep olmaktadır. Bu dönemlerde kadınlarda en çok dikkat çeken şey, kilo alımının belirsiz periyotlarda meydana gelmesidir. Düzensiz bir şekilde kilo alımı, kadınların sağlık sorunlarının bir anda tetiklenmesine sebep olacağından sendromun belirtileri görülür görülmez doktora başvurulması gerekmektedir. Bu dönemde kilo alımının artması insülin direncinin azalması sonucunda ortaya çıkan erkeklik hormonlarının yanında vücudun enerjiye dönüşmeyen besinlerden dolayı sürekli açlık hissi oluşturmasından da kaynaklıdır. Polistik over sendromu, ilk dönemde fark edilmediğinde kadınlarda ilerleyen dönemlerde elma yapısı olarak adlandırılan, kafa ile karın ve bacak bölgesinin kilo bakımından oldukça uyumsuz olduğu bir görünüme sahip olunmasına sebep olmaktadır. Karın bölgesi oldukça fazla şişerken kafa ve bacaklarda aynı kiloların olmadığı gözlemlenmektedir.

Bu dönemlerde alınan kilolar kalp ve solunum rahatsızlıklarına yol açacağından tedavinin erken dönemde başlanması sağlanmalıdır.

 

Polistik Over Sendromunda Kilo Alımı Kadınları Nasıl Etkilemektedir?

Normal şartlarda da kilolu olan kadınlarda sendromun görülmesi oldukça büyük sağlık sorunlarına yol açacaktır. Bu kadınlarda genelde yüksek kan basıncı, uyku apnesi ve Tip 2 diyabet gibi rahatsızlıklar erken dönemde görülebilmektedir. Mevcut kilolu yapı ve sonrasında sendromun da getirdiği kilolardan kaynaklı olarak kalp krizi riski de oldukça fazla artmaktadır. Bu tip kadınlarda kalp krizi riski sağlıklı kadınlara göre ortalama % 80 daha fazla görülebilir.

 

Polistik Over Hastalarının Kilo Vermeleri İçin Uygulaması Gereken Diyet ve Spor Programı

Bu hastalığın tedavisinde moralin de oldukça fazla önemi olduğu bilindiğinden kadınların bu dönemlerde kendileriyle barışık, beslenme alışkanlıklarını düzene sokmuş ve spor yapmayı seven kadınlar olmaları gerekmektedir. Sendromun görülmesinden sonra kiloların verilmesi diyabet ve kalp rahatsızlıkları gibi polistik over sendromu ile görülmesi yüksek olan komplike durumların görülme risklerini azaltacaktır. Polistik over sendromunda kilo verme amacıyla kadınlara doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçlar doktorlar tarafından verilmektedir.

Bu dönemlerde kadınların şeker tüketimine oldukça dikkat etmeleri, ağırlıklı olarak sebze ve meyveler ile beslenmeleri gerekmektedir. Şeker bakımından fazla zengin olmayan meyve ve sebzelerin tüketimi, insülin direnci az olan vücutta enerjiye dönüşmesi gerekirken yağ olan durumların önüne geçmede avantaj sağlayacaktır. Sık aralıklarla ve az miktarda yemek, kilo alımının yavaşlamasına ve metabolizmanın hızlanmasına sebep olacağından sendromun görüldüğü hastalarda önerilmektedir. Hızlı adımlarla yürüyüşler insülin yüzünden enerjiye dönüşmeyen şekerin vücutta kas yapısı olarak oluşmasına sebep olacak ve kilo alımını kontrol altında tutacaktır. Özellikle alkolün zaten zayıf olan vücutta insülin direncini daha da zayıflatarak şekerli besinlerin emilimini yavaşlattığının bilinmesinden dolayı bu dönemlerde kesinlikle alınmaması gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.