Ultrasonda Gebelik Kesesinin Görülmemesi

Ultrasonda Gebelik Kesesinin Görülmemesi

Ultrasonda Gebelik Kesesinin Görülmemesi

Ultrasonda Kesenin Görünmemesi

Normalde gebeliğin başlaması yumurta hücresi ve spermin döllenmesiyle birlikte olur. Döllenmenin olması gebeliğin başlangıcı olarak kabul edilir. Bu süreçten itibaren kanda gebelik hormonu olan Beta Hcg hormonu hızlı bir yükselişe geçer. Adet kanamasının gecikmesi kadınları gebeliği düşündürebilir. Ancak her adet gecikmesi gebelik olarak kabul edilmemelidir. Adetin gecikmesinden 5-7 gün sonra yapılacak bir kan testi sayesinde gebeliğin teşhisi yapılmalıdır. Bu testle Beta Hcg hormonu değerleri belli bir sınırın üzerinde çıkarsa, kadının hamile olduğu görülebilir. Bundan sonra embriyonun rahme yerleşmesi, dolayısıyla gebelik kesesinin oluşması söz konusudur. Ancak ultrasonda gebelik kesesinin izlenmesi içinde belirli bir süre geçmelidir.

Gebeliğini yaptırdığı kan testi sayesinde pozitif olarak belirlemiş olan bir kadının isteği ultrasonda kesenin görüntülenmesi oldukça heyecan vericidir. Ancak bunun için gebeliğin 6 haftalık kadar olması gerekir. Bu zamanda yapılan ultrason incelemesinde kesenin görünmemesi bazı nedenlere dayanır. Bu konuda ilk akla gelen dış gebeliğin oluştuğudur. Ancak bu kanaate varabilmek içinde doktorun bazı tetkikleri yapması gerekir.

 

Ultrasonda Kesenin Görünmemesi Nedenleri

Gebeliğin takibinde yapılan ultrasonda kesenin görünmemesinin en bilinen sebebi dış gebelik olayıdır. Dış gebelikte oluşan gebelik rahim içinde değil, rahmin dışında örneğin tüplerde meydana gelir. Böyle bir durumda yapılan ultrasonda rahim dışında bazen gebelik kesesi izlenebilir. Fakat bu her zaman mümkün değildir.

Bazen yapılan ultrason tetkikinin erken dönemde yapılması ve gebeliğin normalde olmasından çok küçük olmasından kaynaklı ultrasonda kesenin görünmemesi sorunu yaşanabilir. Zamanından önce yapılan ultrason tetkikinde henüz gebelik kesesi çok küçük boyda olduğundan görünmeyebilir. Bu sorun genellikle gebe kadında Beta Hcg hormonu seviyesinin 2000 altında olması halinde geçerli olur. Ancak bu dönemde gebelikte hızlı bir gelişim olduğundan, çok değil birkaç gün içinde gebelik kesesi büyür. Çünkü Beta Hcg hormonu değeri her gün hızla yükselmektedir. Ortalama her gün bir gün öncesinden 2 katı artış söz konusudur. Eğer Beta Hcg seviyesi 2000 değerin üzerine çıkarsa, bu tür gebeliklerde ultrasonda gebelik kesesi görüntülenebilir.

Ultrasonda kesenin görünmemesinin başka bir nedeni ise, kadının düşük yapmasıdır. Anne adayı farkında olmadığı bir düşük yaptıysa, ultrasonda gebelik kesesi görünmez. Kadın bu erken dönemde düşük yaptığında, kanama olur. Bu kişilerde kandaki Beta Hcg hormonu değerleri de hızlı bir şekilde düşer. Her ne kadar gebelik için yapılan kan testinde sonuç pozitif çıktıysa da, düşük nedeniyle gebelik sonlanmış ve rahimde gebelik kesesi de ortadan kalkmış olur.

Ultrasonda gebelik kesesinin görülememesi bunun gibi sebeplere dayanır. Bunun sonucu gebeliğin olmamasıdır. Ancak dış gebelikte kadınlarda Beta Hcg hormonu değeri genellikle artarak devam eder. Bu nedenle eğer dış gebelikten ultrasonda kese görünmüyorsa, bu biraz şaşırtıcı gelebilir. Ancak gebeliğin gelişimi, devamı açısından bebeğin gebelik kesesinde rahimde yerleşmesi gerekir. Gebelik testinde kan değerleri dikkate alınarak, gebelik kesesinin takip edilmesi ve doğru tanı konması gerekir. Eğer dış gebelik oluştuysa, hiç gecikmeden bunun tedavisine de başlanmalıdır.

Bazen çoğul gebeliklerde başlangıçta ultrasonda birden fazla gebelik kesesi izlenebilir. Ancak bir süre sonra rahimdeki gebelik kesesi teke düşebilir. Bu durumda gebeliğin teke düşmesi söz konusudur. Bu olağan bir gelişmedir. Kadının vücudu sağlıklı olmayan gebeliği bazen kendiliğinden düşükle sonlandırabilir. Bu tek gebelikler içinde geçerlidir. Eğer gebeliğin ilerlemesi mümkün değilse, gebelik doğal olarak sonlandırılabilir. Bunlar dikkate alınarak gebeliğin başlangıcındaki doktor kontrolleri daha düzenli olmalıdır. Gebelik takibinde ilk haftalardaki ultrason tetkikleri oldukça önemlidir.

Benzer Konular
12 Yorum
 1. Fatoş 26 Şubat 2019

  Bendinde deyerlerim cok yüksek cıktı kesede küçük görunüyordrdu

 2. Sibel 16 Ağustos 2018

  5 haftalık hamileyim bebek görünmüyo ama degerlerim yüksek yardımcı olabilir misiniz

 3. Buşra 26 Haziran 2018

  Merhabalar ben 8 ay önce düşük yaptım ve \n8 aydır düzenli adetim 22.de oluyordum geçen ay 13 de adet oldum normalden fazla geldi 8 gün sürdü bu ay ise 12 de adet oldum oda 5 gün kahverengi lekelenme şeklinde oldu belirtiler var kan testinde o.13 cıktı biraz düşük sizce hamile olma ihtimalim varmi?

 4. Buşra 26 Haziran 2018

  Merhabalar ben 8 ay önce düşük yaptım ve \n8 aydır düzenli adetim 22.de oluyordum geçen ay 13 de adet oldum normalden fazla geldi 8 gün sürdü bu ay ise 12 de adet oldum oda 5 gün kahverengi lekelenme şeklinde oldu belirtiler var kan testinde o.13 cıktı biraz düşük sizce hamile olma ihtimalim varmi?

 5. Merve 13 Ekim 2017

  En son adet tarihim agustos 5 gecen hafta test yaptirdim hcg 551.6 cikti 2 gun once yine yaptirdim 10000 cikti bugun yine 10000 cikti ama hala kese gorunmuyo bolur bi sey soyleyin bi sorun mu var cebap verirseniz sevinirim

 6. nurcan 15 Eylül 2017

  12 haftik hamilmyim bebegim gozumyor ve kanama var

 7. Sultan 14 Eylül 2017

  Merhaba en son adet tarihim 6 ağustos beta sonucum 3562 ama kese gözükmüyor normal mı

 8. Dilek 27 Temmuz 2017

  Kesenin gözükmesi icin2000 Btch değerin olmalı okadr yükselmeli cnm . Bende 6 . Haftama yeni girdim bakalım geçen hafta 1312 ydi bu hafta yükselmiştir insallah keseiyde bebegimide görürüm . Allah herkese sağ salim kucağa almayı nasip etsin ..\n

 9. yasemin 23 Mayıs 2017

  Ben 4 nisan hastalandim şimdi beta hcg 1000 kese gözükmüyor normalmi

 10. yasemin 23 Mayıs 2017

  Ben yeni hamileyim beta hcg 1022 çıktı kese neden gözükmüyor bilgisi olan vaarmi

 11. Pınar 23 Mart 2017

  Mrb bnim son adet tarihim 7şubat2017 geçen hafta kan tahlili sonucu 233.7 çktı ve kese yok dedi bu hafta tkrar gttim ve sonuç bin e çıkmış ama gene kese yok dedi uc gun snra tkrar gel dedi tkrar gitcen sizce nedeni nedir yardmcı olun lutfen iki farklı doktra gttim ikiside aynısını dedi cok stresliyim

 12. kader 24 Aralık 2016

  Bnm bhcg 28.8 di 25.9 oldu sebebi nedir ayrica lekelenmemde oluyo

Yorum Yazın