1 Aylık Bebek Gelişimi

1 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinizin dünyaya geldiği ilk andan itibaren heyecandan ne yapacağınızı bilemezsiniz ve bir anda bebeğiniz 1 aylık olur ve geçen 4 haftalık süreç çok muhteşem bir deneyimdir. Bebeğinizin 1 aylık olduğunda yaşadığı tüm evreleri sizlerle paylaşmak istedik ve bebeğinizin 1 aylık olduğunda ne kadar uyuyacağı, nasıl bir günlük yaşam ihtiyacı olacağı ve nasıl besleneceği ile ilgili araştırmalarda bulunduk.

 

1 Aylık Bebeğinizin Davranışları Nasıldır?

* 1 Aylık bebeğiniz hala yenidoğan bebek olarak nitelendirilmektedir ve dünyaya gelişinden itibaren dış dünya ile adaptasyon etkileşimleri devam etmektedir.

* Bebek 1 aylıkken annenin çevresinde olan ve anne karnındayken seslerini duymuş olduğu tüm bireylerin seslerine alışkındır. 1 Aylık bebeğin özellikle en önemli davranışlarından bir tanesi annesinin sesini diğer seslerden ayırt edebilmesidir.

* Bazı bebeklerin ilk doğum anında gözleri kapalıdır ancak 1 hafta içerisinde tüm bebeklerin gözleri açılmaktadır.

* 1 Aylık bebeğin pozisyonu ise, yattığında bacak ve kollarının içe doğru kıvrık olduğu gözlemlenmiştir. Bebek büyümeye devam ettikce bu durum düzelecektir.

* 1 Aylık bebeğinizi kucağınıza aldığınız zaman başına çok dikkat etmelisiniz çünkü 1 aylık bebeğiniz başını dik tutamayacaktır. Zamanla bebeğin boyun kasları gelişir ve başını dik tutabilir.

* Bunun dışında bebeğin görüş mesafesi çok kısadır ve en fazla 30 cm alanı görebilmektedir. Daha uzak mesafeleri ise bulanık olarak görebilmektedir.

 

1 Aylık Bebeğiniz Ne Kadar Uyumaktadır?

* Bebeğiniz dünyaya yeni geldiğinde büyümesinin en temel ihtiyaçlarından ilki uyuma ve ikincisi ise beslenmedir. 1 Aylık bebek ne kadar uyumalıdır sorusuna ise en doğru cevap günlük yaklaşık olarak 16 saat ile 20 saat arasıdır. Bebeğiniz günün büyük bölümünde uyumaktadır ve bu çok normal bir durumdur. Aylar geçtikce uyku düzeni oturacak ve düzenli uyuyacaktır.

 

1 Aylık Bebek Nasıl Beslenmelidir?

* Bebeğiniz günün büyük bölümünde uyuyacaktır ancak uyumadığı zamanlarda ise doğru şekilde beslenmelidir. 1 Aylık bebek ne sıklıkla nasıl beslenmelidir diye soracak olursak, bebeğiniz dilediği her zaman beslenmelidir. Henüz ne uyku nede beslenme düzeni oturmadı ve ağlayarak beslenme ihtiyacını dile getirebiliyor. Bebeğiniz 1 aylıkken sadece anne sütüyle beslenmelidir ancak anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuzun önereceği anne sütüne en yakın mamalar tercih edilmelidir.

* 1 Aylık bebeğinizin genellikle 3 saatte bir beslenmeye ihtiyacı olacaktır. Genellikle her 3 saatte bir beslenmek üzere sizi uyandıracaktır. Bebeğinizi memenize yaklaştırdığınızda reflekslerini anlayabilirsiniz ve bebeğiniz meme emme özelliğine sahiptir.