1.Hafta Gebelik

Hamileliğin 1. Haftası

Hamileliğin ilk haftası spermin yumurtayı delerek gelişim sürecine başlamasının ilk günü olarak kabul edilmez. Elbette bu durum hamileliğin gerçekleşmesidir ancak ilişkiye girilmesinden 14 gün önce gerçekleşen son adet kanamasının ilk günü hamileliğin başlangıcı olarak kabul edilir ve hesaplamalar bu şekilde yapılır. Yani henüz ilişkiye girilmemiş olsa bile kanamanızın başladığı ilk gün gebeliğinizin başladığı anlamına gelir.

Gebelik süreci her bireyde farklılık gösterebileceği gibi genel olarak 40 hafta ve 280 gün sürmektedir. Gebelik hesabı yapılırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, hamilelik sürecinizi ay hesabına bağlı olarak ölçmek yerine, haftalık olarak hesaplamak olacaktır. Haftalık olarak gebelik süresi hesaplandığında en az hata yapıldığı tespit edildiğinden, ilişki öncesi yaşanan son adetin il gününden itibaren haftalık gebelik hesaplama yöntemi en doğrusudur.

Hamileliğiniz adetinizin ilk gününden itibaren başlayacağına göre bu durumda 28 günde bir adet gören kadınların kanamanın başlangıç süresinden itibaren 14. günde gerçekleşmiş olacaktır. Bu günler hamileliğin sağlıklı şekilde gerçekleşebilmesi için çok büyük önem taşıyacağından, tüm kötü alışkanlıklardan uzak durulması gereken bir dönemdir. özellikle sigara ve alkol tüketimi anormal bebek gelişimine ve sağlıksız doğum ile düşük riskine davetiye çıkarır.

Bu dönem içerisinde hamileliğinizin başlangıcı ve devam eden tüm hamilelik sürecinde sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanmak çok büyük önem taşır. Hamileliğin ilk haftası sadece mevsiminde olan turfanda meyve ve sebzeleri tüketmek ve katkı maddesi ile çeşitli yapay bileşenler içeren ürünlerden uzak durulmalıdır. Ayrıca hamileliğin 1. haftası ve devam eden süreçlerde günde minimum 1.5 litre maksimum 3 litre su tüketmek çok faydalıdır.

Tüm bunlara ek olarak hamileliğin 1. haftası folik asit alınmaya başlanması gerekir, bazı durumlarda annenin vücut ritimlerini inceleyen doktor daha önceden folik asit önerebilmektedir. Düzenli ve yeterli miktarda folik asit alarak nöral tüp defekterinin yarı yarıya önlenmesi mümkün hale gelmektedir.

Hamileliğin ilk haftası ayrıca aşırı streslerden uzak durulmalı, pozitif bir hayat tarzı benimsenmelidir. Bazı durumlarda beklenmedik hamilelikler anne adayı üzerinde olumsuz etki yaratabilmektedir ve bu hamileliğin 1. haftası yaşanan olumsuzluklar bebeğin ruhsal gelişimi üzerinde çok olumsuz sonuçlar yaratmaktadır.

Hamileliğin başlangıcı hesaplanırken uzmanlar tarafından son adet döneminin ilk gününün baz alınma nedeni ise, yumurtanın ne zaman parçalanarak spermle birleştiğinin tam anlamıyla bilinememesidir. Bu nedenle son adet döneminin ilk günü en etkili şekilde sonuç verdiğinden bu sistem uygulanmaktadır.