10 Aylık Bebek Gelişimi

10 Aylık Bebek Gelişimi

Bebekler 10 aylık olduklarında artık düşünerek oyuncak oynamayı öğrenmişlerdir. Onunla konuştuğunuzda artık sizi anlayabilir ve basit terimlerle onu yönlendirebilirsiniz. Ayrıca onunla konuşarak birşeyler anlatmanızdan çok zevk alır.

 

10 Aylık Bebek Ne Zaman Yürür?

10 Aylık bebek yatar pozisyondan rahatlıkla kalkabilecek kabiliyete sahiptir. Evin içerisinde sürünerek ve emekleyerek tüm bölgelere girip çıkabilmektedir. 10 Aylık bebeğinizin elinden tutarak onu evin içerisinde rahatlıkla gezdirebilirsiniz. Bebekler genellikle 1 yaşına doğru yürümeye başlarlar ancak 10 aylık bebek gelişimi yürüme çalışmalarının şiddetlendiği bir dönemdir. Bazı bebekler 2 yaşına kadar yürüyemez ancak yürüme idmanları 10 aydan itibaren başlamaktadır.

Bazı bebekler ise bu süreye kadar hiç emeklemezler ve emeklemeden direkt olarak yürüme eğilimine başlarlar. Bu nedenle bebeğinizin emeklemesi ve yürümesi konusunda asla endişeye kapılmayın, Tüm bebekler yürümeyi öğrenecektir, ancak bu süreçler değişiklik gösterebilmektedir.

 

10 Aylık Bebeklerde Konuşma

Bebekler 10 aylık gelişimlerinde çeşitli sözcükleri çarpık şekilde telafuz ederler, bu süreç içerisinde bebeğinizin söylemeye çalıştığı sözcükleri net bir şekilde ona açıklamalı ve bebeğinizle daha fazla konuşmalısınız. Bu sayede bebeğiniz konuşma kabiliyetini daha kolay şekilde kavrayabilecektir.

Artık istediği su gibi basit söylenebilecek şeyleri sizden ismiyle isteyebilmekte ve size anne diyerek sizi çağırabilmektedir. Bazı hareketleri ise el kol hareketleriyle ifade ederek size söyleyecektir. özellikle yemekten sonra kalkmak istemesi veya oyuncaklarıyla oynamak istemesini elleriyle işaret ederek size belirtecektir.

Bebeğinize şarkılar söyleyin ve bir süre sonra onunda şarkılara mırıldanarak eşlik ettiğini göreceksiniz. Bebeğinizin net kelimeleri telafuz etmesi için 1 yaşına yani 12 aya kadar sabretmeniz gerekmektedir.

 

10 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Desteklenir

* 10 Aylık bebeğiniz artık kalem ve kağıtla çeşitli çizimler gerçekleştirebilmektedir. Bu sayede el becerileri gelişecek ve yazı yazmayı öğrenmeden önce kalem kullanmayı öğrenecektir.

* Bebeğinize bay bay gibi terimleri öğretin ve uzaklaşırken el sallayın artık zamanla oda diğer insanlarla bu şekilde işaretlerle iletişim kuracaktır.

* Ayrıca bebeğinize hakimiyetin sizde olduğunu öğretmelisiniz ve onun yapmasını istemediğiniz eylemleri hayır diyerek engellemelisiniz.