11 Aylık Bebek Gelişimi

11 Aylık Bebek Gelişimi

11 Aylık bebek artık neredeyse 1 yaşına gelmek üzeredir ve hareketliliği iyice artmıştır. 10 Aylık bebeğiniz artık sizinle top oynama özelliğine sahiptir. Evinize sürekli olarak sizi takip eder ve günlük işlerinizde sizin en büyük yardımcınız olmak ister ancak yardımdan çok engel olmaktadır. 🙂 Oyuncaklarını dağıttıktan sonra yeniden toplayarak rafına dizmek konusunda ona öğretilerde bulunabilirsiniz. Bebeğinizin tertipli ve düzenli olmasını istiyorsanız ona bu döneminde düzen ve tertibin ne olduğunu güzel güzel konuşarak anlatın ve onu yönlendirin.

11 Ay boyunca ona verdiğiniz eğitimlerin bir sonucu olarak artık ne yapması gerektiğini ve ne yapmaması gerektiğini öğrenmiştir. Bu dönemde sevdiği oyuncakları ile arasında özel bağlar bulunmaktadır ve sevdiği oyuncakları elinden alırsanız ağlayarak itiraz eder. Bu dönem içerisinde onu kucağınıza alarak resimler gösterirseniz bu durum onun hoşuna gidecektir. 11 Aylık bebeğin taklit yeteneği çok gelişmiştir. Siz yanında televizyon izliyorsanız oda aynı şekilde sizin gibi kumandayı eline alır ve televizyonu açıp kapatmaya çalışmaktadır.

Artık sakla bul oyunlarını çok daha iyi şekilde oynamayı öğrenmiştir ve evin içerisinde saklanabilecek yerleri tahmin etme özellikleri gelişmiştir.

 

11 Aylık Bebeklerde Dil Gelişimi

Bebeğiniz 11 aylık olduğunda artık bilinçli olarak kullandığı ve anlamını bildiği kelimelerin sayısı artmıştır. Konuşma becerileri beyninin gelişimine bağlı olarak çok hızlı şekilde artış göstermektedir. Bebeğiniz 11 Aylık olduğunda onunla sürekli olarak konuşarak konuşma yetilerinin artmasını sağlayın. Ayrıca size cevap veremiyor olsa bile cevap alabiliyormuş gibi onunla konuşmaya devam edin. Ayrıca ona yemekten sonra ağzını silmesini, oyuncaklarını oynadıktan sonra toplayarak kaldırmasını ve buna benzer basit işleri gerçekleştirmesini öğretebileceğiniz bir dönemdesiniz.

Ayrıca ona teşekkür etmeyi ve bir şeyler isterken rica etmesi gerektiğini öğretebilirsiniz.

 

11 Aylık Bebeklerde Yürümeye Başlama

Bebekler 10 ay ile 18. ay aralığında her hangi bir dönem içinde yürümeye başlarlar. Bu dönem içerisinde yakın çevrenizden pek çok tavsiye alırsınız ancak bunlara pek kulak asmayın. Bebeğinizin yürüme yetileri diğer bebeklerde farklı şekilde seyredecektir. özellikle doktorunuzun önerebileceği yürümeyi kolaylaştıran ve ayaklarını vavrayarak kaymasını engelleyecek ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Ancak 11 aylık bebeğiniz yürüme özelliğini kazanabilmek için en iyi şekilde çıplak ayakla yürümeyi öğrenebilecektir.

 

11 Aylık Bebeğin Gelişimini Desteklemek

* Günlük hayattaki eşyalar bebeğinizin ilgisini çok fazla çekecektir ancak oyuncak olmayan günlük hayatta kullandığımız eşyalarla bebeğiniz kendine zarar verebilecektir. Bu nedenle ona takıp çıkartarak kendini geliştirebileceği oyuncaklar vermelisiniz.

* Kendine zarar vermeyeceğini düşünüyorsanız ve oynarken yanında duracaksanız ona kavanozların içerisine oyuncakları koyarak verin ve kapağı açarak çıkarmasını isteyin. Bu sayede bebeğiniz kavanozu çevirerek açmayı öğrenecek ve beynini geliştirecektir.

* 11 Aylık bebeğinize içerisinde hayvan resimleri olan büyük kitaplar satın alın ve hayvan isimlerini söylemesini ve öğrenmesini sağlayın. Her sayfayı açtığınızda resimdeki hayvanın ne olduğunu ona söyleyin ve tekrarlamasını isteyin.

* Bebeğinizi kitaplara alıştırmak için en doğru zaman 11. aydır. Bu nedenle bebeğinizi kucağınıza alın ve kitapların sayfalarını birlikte karıştırmaya başlayın. Emin olun oda kitaplardan etkilenecek ve bilinç altında kitap sevgisi oluşacaktır. Özellikle masallar bebeğinizin en sevdiği şeydir. Ona bol bol masallar okuyun.