12 Aylık Bebek Gelişimi

12 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz 12 aylık oldu yeni 1 yaşına geldi ve elinden tuttuğunuzda rahatlıkla yürüyebiliyor. Bazı bebekler bu yaşlarda tek başına yürümeyi öğrenebilmektedir. Tüm bebekler farklı sürelerde yürümeyi öğrenmektedir. 12 aylık bebeğinizin hareketliliği ve becerilerini asla diğer bebeklerle kıyaslamamalısınız. Zaten doktor kontrollerinde her hengi bir sorun görülmeyen bebekler sağlıklı şekilde gelişim göstermektedir ve elbette yürüyecektir. Genellikle 18 aylık oluncaya kadar yürüyebilecektir, endişe etmeyin.

Artık çevresinde olan tüm eşyaların isimlerini bilir ve telafuz edebilir. Ayrıca kitaplara alıştıysa artık kitaplarda yer alan resimlerde gördüklerini mırıldanarak size anlatabilmektedir. 12 Aylık bebek neredeyse yetişkin bir insan kadar iyi şekilde görme kabiliyetine sahiptir. Ayrıca düşünme özelliğide gelişmiştir ve bir nesnenin adını söylediğinizde onun ne olduğunu artık anlamaktadır.

Giysilerini tanır ve kendini aynada gördüğünde beğenir. Bunun dışında elleri ve kollarını kullanma kabiliyeti artmıştır ve giysilerini giydirirken size yardımcı olabilmektedir. Özellikle kız çocuklar annelerinin iş yapma durumunu taklit etmektedirler. Erkek çocuklar ise evde top oynar annelerini takip eder ve bir çok zihin geliştiren oyuncağı sorunsuz şekilde oynayabilirler. 1 Yaşına gelmiş bir bebek yerde bulunan oyuncağı alarak yeniden ayağa kalkmakta zorlanmaz ve elindeki 2 oyuncağa ek olarak 3. oyuncağıda alabilme kabiliyetine shiptir.

Diğer yandan 12 aylık bebek artık inatçı davranışlar göstermeye başlayacaktır. Onun kendine güvenini kazanması ve hatalı davranışlardan kaçınması için beğendiğiniz davranışlarını ödüllendirmelisiniz, bu sayede beğenildiğini anlayacak ve olumlu davranışlarını sürdürecektir. Bunun dışında onaylamadığınız davranışları ise ona hafif sert bir tonla anlatın, emin olun anlayacak ve bu davranışları tekrarlamayacaktır.

12 Aylık bebek artık anne, baba gibi aile fertlerini tanır ve söyleyebilir. Ailede bulunan babaanne ve anneanne gibi bireyleride tanır ve onlara yakınlık gösterir. 1 Yaşında bebekler genelde güvendikleri ve sevdikleri kişilere gülücükler atmaktadırlar.

 

1 Yaş Konuşma Kabiliyetleri

Bebekler genellikle 1 yaşına ulaştıklarında 4 kelime civarında kelimeyi söyleyebilmektedirler. Özellikle dikkat çekmek istedikleri dönemlerde bu kelimeleri sürekli olarak tekrarlayarak bağırırlar. Özellikle anneleriyle çok fazla zaman geçiren bebekler annelerinden gelen kısa emir cümlelerini tekrarlayabildikleri gibi, basit cümleleri ve konuşmalarıda anlamaktadırlar.

1 Yaşında bebekler genellikle sevdikleri eşyaların isimlerini söyleyerek onları anlatabilirler.

 

12 Aylık Bebek Gelişimini Desteklemek

* 12 Aylık bebeğiniz keşfetmesi gereken koca bir dünyayı yavaş yavaş incelemek isteyecektir. Bu nedenle onlara dünyada olup bitenleri öncelikle evinizde olup bitenlerle başlayabilmesi için oyun alanları yaratın.

* Bebeğiniz evin içindeyken ayakkabı ve yürüteç olmadan yürümeyi öğrenmeli, bu nedenle onların rahat bir şekilde yürüyebilmesi için çıplak ayakla yürümelerini sağlamalısınız. Bu sayede daha kolay şekilde yürümeye alışacaktır.

* Bu dönem içerisinde hayır komutunu çok iyi öğrenmeli, bunun için her şeye hayır dememelisiniz. Sadece yapmasını kesinlikle istemediğiniz durumlarda sert bir hayır komutu daha etkili olacaktır.

* Bebeğiniz artık daha az kucakta olmak isteyecektir. Genellikle sizi takip ederek hareketlerinizi taklit etmeyi tercih edeceğinden. Onun el becerilerini arttırmak için ona oyun hamuru gibi beceri katacak aktiviteleri öğretmelisiniz.

* Artık bebeklik isteklerinin her birinin yerine gelmeyeceğini öğrenme zamanı geldi. Bazı isteklerinin gerçekleşemeyeceğini ona öğretmelisiniz. Öncelikle işlerinizi halletmeniz gerektiğini ve sonrasında ona sıranın geleceğini anlamalı.