12.Hafta Gebelik

Hamileliğin 12. Haftası

Hamileliğin 12. haftasında artık kusma ve bulantı gibi problemleriniz sona erecektir. Diğer yandan rahim pelvis kemiklerinin üzerine doğru çıkmaya başlamıştır ve idrar kesesine baskı yapmadığı için, eskisi kadar sık idrara çıkma rahatsızlığı görülmeyecektir. Hamileliğin 12. haftasında bebek yaklaşık olarak 55 mm’ye kadar büyüme göstermektedir. Bu hafta daha önceki haftalarda belirginleşmeye başlayan el ve ayaklar daha çok olgunlaşma gösterir ve tırnaklar çıkmaya başlar.

Ayrıca bebeğin ağız yapısı daha çok olgunlaşarak çıkacak olan dişlerin yerleri de belli olmaya başlar. Bu dönem cinsiyeti söylemeye en yakın olan dönemlerden bir tanesidir ancak erkek bebeklerin testisleri hala karınlarının içerisinde olduğu için cinsiyetin net bir şekilde belirlenebilmesi için çok az bir süreye daha ihtiyaç olacaktır.

 

Hamileliğin 12. Haftasında Diş Problemleri Olabilir

* Hamileliğin 12. haftasında diş etlerinde kanamalar meydana gelebilmektedir. Bu durumun açıklaması, hamilelikle birlikte değişim gösteren tüm vücut semptomlarının hassasiyet göstermesi ve değişime uğramaları olarak açıklanabilmektedir. Özellikle hamileliğin 12. haftası gibi dişlerin hassasiyet gösterdiği dönemlerde yumuşak uçlu fırçaların kullanılması gerekmektedir. Bu sayede şikayetler yine yaşanacak ama düzeyleri minimuma inecektir.

* Bunun dışında 12. hafta bazı hassasiyetlerin yaşanmaması için içeriğinde civa yer alan dolgu malzemelerinin dişe uygulanmaması gerekmektedir. Gebelikte diş çektirmek üzerine bir sakınca görülmemiştir ve gebeliğin tüm dönemlerinde sorunsuzca diş çektirebilirsiniz.

* Diş ile ilgili sorunlarınızda dişlerinizin lokal anestezi ile uyuşturulmasında bir sakınca yoktur ancak tedbiri elden bırakmamak adına kullanılacak antibiyotiklerin yapısını doktorunuza danışabilirsiniz.

 

Hamilelikte Cilt ve Saçlarda Görülebilecek Değişimler

* Cilt yapısı hamilelikte çok yoğun şekilde değişim gösterir ve gerginleşir. Buna bağlı olarak daha sıkı bir görünüm elde edilir ancak bazı anne adaylarında sivilcelerde görülebilmektedir.

* Hamilelikte saçlar ise bazı anne adaylarında hızlı uzarken, bazılarında dökülmeler görülebilir, bu yapıdan yapıya farklılık gösteren bir durumdur. Bu durum hormonlardaki değişimlerin her bünyede farklılık göstermesinden dolayı kaynaklanmaktadır.

 

Hamilelikte Saç Boyatılır mı?

Hamilelikte 12. haftadan önce saçların doğal veya kimyasal boyalarla boyatılmasına asla izin verilmemektedir. Bunun dışında doktorunuz izin vermiş olsa bile hamileliğiniz boyunda mümkün olduğu kadar kimyasal ürünler kullanmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca doğal ürünlerinde kesinlikle tam anlamıyla doğal olmadıklarını unutmayın. Bebeğiniz dünyaya gelene kadar en önemli önceliğiniz sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek olmalı ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz.