13.Hafta Gebelik

Hamileliğin 13. Haftası

Hamileliğin 13. haftası hemen hemen hiç şikayetin kalmadığı bir dönemdir ve bu hafta içerisinde artık hamileliğin ilk dönemlerinde olduğu gibi olumsuz semptomlarla pek karşılaşmazsınız.

Rahim bebeğin gelişebilmesi için iyice büyümüştür ve artan metabolizma hızına karşılık verebilmek için kan miktarı ile dolaşımında belirgin değişimler meydana gelmiştir. Hamileliğin 13. haftasında artış gösteren bu kan basıncına bağlı olarak hafif veya az şiddetli baş ağrıları görülebilmektedir. Ayrıca 13. hafta artık hamile olduğunuzun çevrenizdekiler tarafından fark edilebildiği haftadır. Bu nedenle rahat etmek ve dar olan giysilerinizi giymemek için yakın bir tarih içerisinde hamileliğe uygun giysiler almak zorundasınız.

Hamileliğin 13. haftasında bebeğiniz yaklaşık olarak 70 mm civarına ulaştı, ayrıca sinir sisteminde büyük ölçüde gelişmeler var ve devam etmekte. Bu dönemden itibaren bebeğinizin beslenmesini göbek kordonu ve plesenta ile karşılayabildiği bilinmektedir. Ayrıca 13. haftanın en önemli durumlarından bir tanesi de artık düşük yapma ihtimalinin çok aza indirgenmiş olmasıdır. Bunun anlamı bebeğin daha güçlü şekilde anne rahminde tutunabilmesidir.

 

Hamilelikte Kan İlacı Kullanımı ((Demir Preparatı)

Hamileliğin 13. haftası doktorunuz artık folik asit ilaçlarını kullanmayı kesecek ve bunların yerine demir preparatı yani kan ilaçlarının alınmasına başlatacaktır. Demir eksikliği görülmese bile anne adaylarının demir takviyesinde bulunmaları gerekmektedir. Bunu en iyi şekilde doğal yollarla alabileceğinizi unutmayın ve demir içeren besinler tüketmeye özen gösterin. Düzenli olarak kırmızı et tüketerek vücudunuzun demir eksikliğini giderebilirsiniz.

Demir eksikliği yaşayan ve demir preparatı almamış olan anne adaylarında bir süre sonra çok ciddi şekilde halsizlik, kansızlık ve diğer bazı sıkıntılar görülebilir. Ayrıca kan ilaçları olan demir demir preparatları hamileliğin 12. haftasında alınmaya başlanmalı ve bebek doğduktan sonra ilk 6 ay boyunca devam eder.

 

Hamilelikte Vajinal Mantar Sorunları

Hamileliğin 13. haftası vajinal mantarın en çok görüldüğü dönemdir. Bunun nedeni ise bu dönem içerisinde vajinada pek çok farklı türde yararlı bakterinin çok fazla artmasıdır. Bunun beraberinde bu yararlı bakterilerin artmasına bağlı olarak glikojen denilen şekerden dolayı asit derecesinde artış görülür. Bu durum zararsız bir durumdur ve doktor muayenesi sonucu çok hassas testlerle ortaya çıkabilecek bir durumdur.

Bu dönemde tek olumsuz semptom mantar eğiliminin artış göstermesidir. Hafif kaşıntı eşliğinde beyaz renk bir akıntının oluşması vajinal mantarın habercisidir ve doktorunuza danışmalısınız.