16 Aylık Bebek Gelişimi

16 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinizin gelişiminde zekası ilerledikçe farklı semptomların görülmesi söz konusu olabilmektedir. Bu yaşlarda normal davranış ve hareketler bile onu korkutabilmektedir, ayrıca sesleri sevip sevmeyeceğine karar vereceği bir dönemdesiniz ve bazı seslerden korkar veya hoşlanmayabilir. Onun korktuğu ses ve hareketlerle çok fazla yüzleşmesine izin vemeyin, zamanla bebeğiniz bu seslerden kulaklarını kapatarak korunabileceğini öğrenecektir.

Boya kalemlerini kullanarak farklı renk kombinasyonlarını oluşturabilecek kabiliyete ulaşmıştır. Bu dönemlerde bebeğinizin kabiliyetini geliştirmek için onun rahatlıkla çizim ve boyamalar yapmasına izin vermelisiniz.

16 Aylık olan bebeğiniz artık uyku düzeni olarak daha fazla uykuya ihtiyaç duyabilir, yani saat olarak değil ama kesintisiz olarak uyuma süresi daha fazla artmaktadır. Artık sabahları kesik uyku saatleri yerine öğlen uzun bir uyku çeker ve bunun dışında gece uyumaktadır. Öğlenleri daha uzun uyuduğu için sizde bu günlere kadar geçirmiş olduğunuz zorlu dönemlerde harcadığınız enerjinizi yeniden kazanmak için daha çok uyumalı ve enerji depolamalısınız.

Bu dönemde kızdığınız her şeyi yapmak ister ve sizin kızmanız onun için engel teşkil etmeyecektir. Özellikle evde bulunan elektrik prizlerine bu dönem içerisinde çok fazla dikkat etmelisiniz ve bebeğinizin buralarda oynamasına izin vermemelisiniz. Evdeki her şeyi oyun aracı olarak kullanacaktır, raflarda bulunan her şeyi aşağıya çeker ve duvarlara bile tırmanmaya çalışacak kadar hareketlidir.

Ancak bu yaramazlığına karşın bebeğinizi incitecek ve yıpratacak oranda asla bağırmayın. Sadece sakin bir ses tonu ile bebeğinize yaptığı davranışın yanlış olduğunu göstermelisiniz. Özellikle uyumadığı zamanlarda ona çok sert davranacak olursanız asla uyumaz ve inatçılığını sonuna kadar kullanır. Bu nedenle en iyi yöntem ikna yöntemi ve sakince bebeğe uyku düzenini öğretmek olacaktır.

 

Bu dönemde genellikle bebeğe en çok ilgi gösteren kişi annesi olduğu için bebek annesine çok fazla düşkün olacaktır. Ev içerisinde bebeğin tüm ihtiyaçları anne tarafından karşılanmaktadır ve bebeğin eve en alışkın olduğu insan annesi olacaktır. Ancak bu durum bazı durumlarda anneler için zor bir durum haline gelmektedir, Bebeğiniz siz onunla ilgilenmediğiniz her zaman huysuzlanacaktır. Bu sebeplerden dolayı en az anne kadar babalarda bebekle ilgilenmeli ve bebek annesi yanında olmadığında babasıyla zaman geçirebilmelidir.

 

16 Aylık Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

16 Aylık bebekler ani değişimleri çok sevmektedirler ve asla yabancılık çekmezler, uyuya kaldıklarında bir anda uyanarak oyuncak oynayacak kadar dinç pozisyona geçebilirler. Ancak yinede onları tüm gün plansız şekilde yalnız bıraktığınızda tüm oyuncakları yanlarında olsa bile sıkılacaklardır. 16 Aylık bebeğiniz için günlük oyun programı belirlemeli ve bu doğrultuda onu yönlendirmelisiniz. Genellikle düzenli ve rutin programlar uygulandığında bebeğinizin gün içerisinde öğle uykularına sorunsuz şekilde uyanabildiğini göreceksiniz. Bu dönemlerde bebeğinize TV izletmek yerine onunla bire bir ilgilenmek ve birlikte aktiviteler gerçekleştirmek çok daha etkili olacaktır.

Diş fırçalamak gibi aktiviteleri öğrenebileceği bir dönemdesiniz ve bebeğinize diş macunu sürmeden bir bebek diş fırçası vererek siz dişlerinizi fırçalarken sizi taklit etmelerini sağlayabilirsiniz. Ancak bebekler için yapılmış çok yumuşak fırçaya sahip olan diş fırçalarını kullanmanız gerekmektedir. Bazı bebekler diş fırçalarını sevmeyebilir, bu gibi durumlarda bebeğin ağız sağlığı açısından diş etlerini gazlı bezler veya diş temizleme bezleri ile silebilirsiniz.