16.Hafta Gebelik

Hamileliğin 16. Haftası

Hamileliğin 16. haftasında gebelik hormonları çok fazla artış göstermektedir ve bu durum bazı anne adaylarında burun tıkanıklığına neden olabilmektedir. Bazı durumlarda ise burunda kanamaların görüldüğü olmuştur. Eğer burun kanamalarınız çok sık görülüyorsa doktorunuza başvurarak ilaç tedavisine başlayabilirsiniz. Ancak az miktarda görülen burun kanamaları normaldir.

Bu durumun beyaz tenli annelerde daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir. Özellikle artan kan dolaşımına bağlı olarak östrojen hormonunun yükselişiyle birlikte vücudun çeşitli noktalarında damarlanmalar gözlemlenmektedir. Gebeliğiniz boyunca cildinizde damarların belirgin hale gelmesi normal bir durumdur ve gebelik sona erdikten sonra kendiliğinden yok olacaktır. Bu damarlar cildinizde morarmalara neden olur ve sayıları çok fazla artacak olursa doktorunuza başvurabilirsiniz.

Hamileliğin 16. haftasında bebeğinizin boyu 110 mm’ye kadar ulaşmıştır ve ağırlığı yaklaşık olarak 100 gramdır.Ayrıca hamileliğin 16. haftasından itibaren bebeğinizin çok ince olan cilt yapısı içerisinde yağ depolanması oluşumları meydana gelmektedir. Bunun beraberinde sinir sisteminin gelişmesiyle birlikte bazı reflekslerinde oluştuğu görülür. Özellikle emme refleksi hamileliğin 16. haftasından itibaren gelişmeye başlamaktadır. Bu refleksin geliştiğini ultrason ile bebeği izlerken parmağını emdiğini görerek fark edebilirsiniz.

 

Hamileyken Hangi Pozisyonda Yatmalısınız?

Hamileliğin özellikle ilk 3 aylık döneminde anne adayları diledikleri pozisyonlarda yatabilirler. Ancak karın belirginleşerek büyümeye başladığı zaman rahmin büyümeye başlamasıyla anne adayları için en uygun yatış pozisyonu yan yatmaktır. Bebeğin ana toplardamara baskı oluşturmaması için yan yatmak önemlidir. Ana toplardamara baskı oluştuğunda anne adayında çarpıntı, tensiyon değişiklikleri ve bebeğin gelişmesine bağlı olarak bebeğe giden kanında azalması durumu söz konusu olabilir.

Yan yatış için en uygun pozisyon sol tarafa doğru yan yatış olarak tespit edilmektedir. Anne adayları sağa doğru yattıklarında karaciğerin sağda olmasından dolayı baskı oluşur ve bu durum ağrıya neden olur. Hamilelik döneminde önerilmeyen tek yatış pozisyonu yüz üstü yatış pozisyonudur.

Gebelik ilerledikçe yüzüstü yatış pozisyonu fiziki açıdan mümkün olmayacaktır.

 

Bebeğin Cinsiyeti Kaç Haftalık Olduğunda Anlaşılır?

Bebeğin cinsiyetinin belli olması durumu anne ve baba adayları için çok heyecan verici bir durumdur ve sabırsızlıkla beklenmektedir. Deneyimli bir doktorun 16. haftada bebeğinizin cinsiyetini tespit edebilmesi mümkün hale gelmektedir. Erkek bebeklerde bu haftaya kadar olan testislerin karın içerisinde görülme durumları bu haftadan sonra testislere inmektedir.