17 Aylık Bebek Gelişimi

17 Aylık Bebek Gelişimi

17 Aylık bebek gelişiminde artık daha kapsamlı bir sürecin içerisindeyiz. Burada bebeğiniz artık çevresinde olup bitenleri kısmen çözmüştür ve zarar verme aşamasına geçmiştir. Öncelikle kendi üzerindeki eşyaları çıkartarak ve bezini çıkartmayı öğrenerek işe başlar. Artık bağımsız olma yolunda ilerlemektedir ve birey olmayı artık benimsemekte ve sizin neredeyse tüm hareketlerinizi taklit etmektedir.

Evdeki neredeyse tüm dolap ve çekmeceleri açma kabiliyetini kazanır ve karıştırma özelliklerini son derece geliştirerek evdeki huzurunuzu kaçıracak tüm davranışları istemedende olsa sergilemeye başlar. Ayrıca 17 aylık bebeklerin en sinir bozucu özelliklerinden bir tanesi sebepsiz yere deli gibi atılan çığlıklardır. Bu durum bazen dikkat çekmek ve ilgi için yapılan bir davranış olurken, bazen ise sadece kendi kendine oynarken çığlık atabilir. Bu dönemlerde sakince konuşarak ona isteklerini çığlıkla anlatmaması gerektiği konusunda terkinlerde bulunarak ona doğru davranış biçimini öğretebilirsiniz.

Bu dönemlerde genellikle bebeğiniz ayıcık türü bir oyuncağa veya farklı bir nesneye bağlılık gösterebilir. O ayıcık yanında olmadan uyku uyumaz veya yemek yemez, bu duygusal bağlılık neredeyse çoğu çocukta aynı şekilde gözlemlenmektedir. Bu nesne veya oyuncakları asla bebeğinizden uzaklaştırmayı denemeyin bu durum bebeğinizin mutsuz olmasına neden olacaktır.

Bunun dışında evinizde merdiven bulunuyorsa bebeğinizin merdivenleri çıkabilme ihtimaline karşı korumalar almalısınız. Merdiven çıkma özelliğini artık kazanmaya başlamıştır.

Beslenme konusunda bebeğinizin düzen sahibi olmasını sağlamanız gerekmektedir. Bunun için bebeğinizi her gün aynı saatte beslemeli ve bu saatlerde beslenme alışkanlıklarını kazanmasını sağlamalısınız. Özellikle kahvaltıda geçiştirme besinlerle bebeğinizi beslemeyin, kapsamlı ve sağlam bir kahvaltı bebeklerin gün içerisinde ihtiyacı olan tüm enerjiyi sağlayacaktır. Bebeğinizin midesi çok ufak olduğu için beslendikleri halde çok kısa bir süre sonra yeniden acıkacaklardır. Bu nedenle bebeğinizi daha sık beslemeniz gerektiğini unutmayın.

 

17 Aylık Bebeğinizin Gelişimini Desteklemek

Bebeğinize yavaş yavaş bez eğitimi vermeye başlamanız gereken bir döneme giriyorsunuz. Ancak henüz bezsiz günler için bir süre daha beklemeniz gereken bir dönemdesiniz.

17 Aylık bebeğinize geçmiş dönemlerde olduğu gibi resimli kitapları okumaya devam etmeli ve sakinleştitici müzikleri bebeğinize dinletmelisiniz. Müzik dinleyen bebeklerin mırıldanarak müziklere eşlik ettiklerini göreceksiniz.

Bu dönemlerde bebeğinize asla yüksek sesle ve sert tonlarla seslenmeyin ve istemediğiniz hareketleri sergilediğinde ona zarar vermemelisiniz. Bebeklere yapılan sert davranışlar onların psikolojilerinde tedavisi çok zor olan rahatsızlıklara neden olacaktır.

Ayrıca bu dönemlerinde inat nöbetleri çok fazla görülmektedir ve buna bağlı olarak yemek yerken aç olsa bile işi inada çevirerek yemek yemeyebilir. Bu nedenle bebeğinizin acıkmasını beklemeli ve acıktığında onu zorlamadan beslenmesi için fırsat vermelisiniz. Asla inat özelliğini yemek ile bağdaştıracağı zorlama eylemlerini gerçekleştirmemeli, onun kendi kendine beslenmesi için ona fırsatlar sunmalısınız.

Ayrıca çocuğunuza yaşıtlarıyla uyum içerisinde vakit geçirmesini ve kendinden yaşça çok daha büyük olan yetişkinlere karşı saygılı olması gerektiğini öğretmeniz gereken bir dönemin içerisindesiniz. Bu eğitimleri ona sakince anlatarak vermelisiniz, bebeğiniz cevap veremeyecek olsa bile sizi sakince dinleyerek öğrenecektir.