17.Hafta Gebelik

Hamileliğin 17. Haftası

Hamileliğin 17. haftasında artık gebelik çok net bir şekilde belirgin bir hale gelmiştir ve annenin rahmi göbek deliğinin yaklaşık olarak 5 cm alt kısmına kadar ulaşmıştır. Ayrıca 17. hafta belde genişleme meydana gelmektedir. Bu dönemde hormonlarda daha fazla değişim meydana gelir ve cilt üzerinde noktalanmalar gözlemlenebilir. Bu lekeler yüze yayıldığında bu duruma gebelik maskesi denilmektedir. Yüzünüzde oluşan bu kahverengi lekelenmelerin güneşe çıktığınızda daha çok koyulaşacağını bilmelisiniz. Doğum maskesi denilen bu lekelenmeler doğumun sona ermesinden sonra yok olacaktır.

Hamileliğin 17. haftasında bebeğinizin pop, baş arası mesafesi yaklaşık olarak 130 mm civarına ulaşmıştır. 16. haftada bağlayan cilt altı yağ depolanması devam etmektedir. Diğer yandan bebeğin sindirim sistemi hızla gelişmeye devam eder ve bebeğinizin bağırsaklarında mekonyum denilen fatal dışkı meydana gelmeye ve depolanmaya devam eder.

 

Amniyosentez Nedir?

Bazı durumlarda bebeğin anne karnındayken içinde bulunduğu sıvıdan örnek almak gerekebilir. Bu işlemin adına amniyosentez denilmektedir. Bu işlemde çok az risk olsa bile bebeğin zarar görmemesi için güvenilir bir doktor eşliğinde bu işlemin uygulanması en doğrusu olacaktır. Bu işlemin yapılmasındaki amaç bebeğin amniyo sıvısı içerisine yayılan hücrelerinin toparlanması ve bu hücrelerin labaratuvar ortamında çoğaltılarak kromozom yapılarının detaylı şekilde incelenmesidir. Bu işlem 16 ve 18. haftalar arasında yapılabilmektedir.

Bazı durumlarda 35 yaşın üzerinde olan anne adayları için ultrason kontrollerinde anomali saptanması durumunda üçlü test uygulanır ve bu test sonucu yüksek risk saptanması sonucunda anomalili bebek doğurma ihtimalleri ve geçmiş hikayesi detaylı şekilde incelenir. Bu işlemte ülkemiz ortalaması incelendiğinde 300 kişiden 1’inde düşük riski bulunmaktadır.

 

Üçlü Test Nedir?

Bu hafta içerisinde üçlü testin yapılması rutin bir durum değildir ve doktor önerisi ile yapılabilecek bir testtir. Üçlü testin yapılabileceği dönemler 16. hafta ile 18. hafta arasıdır. Üçlü test sonucunda anne adayından kan alınarak, bu kan içerisinde B-hcg estriol, AFP hormonları ile bebekte down sendromu ve trizomi 18 olup olmadığı inceleme altına alınır. Bu rahatsızlıklaran birine karşı risk tespit edilirse anne ve babanın izni ile ve doktorun onaylaması sonucu anne karnında bebeğin yüzdüğü sudan örnek alınarak inceleme için labaratuvara gönderilebilir.