18 Aylık Bebek Gelişimi

18 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz artık 1.5 yaşına ulaştı ve bu dönemden sonra uzun süreli sabit kalmaların ardından hızlı büyüme dönemleri yaşayabileceği bir döneme girdi. 18 Aylık bebeğiniz artık ayakta durduğunda daha dengeli olacak ve rahatlıkla yürüyerek koşabilecektir. Ayrıca elleri doluyken dengesini kaybetmeden rahatlıkla yürüyerek koşabilme kabiliyetleri son derece gelişmiştir. Bu dönemde özellikle dikkat etmeniz gereken bir durum bebeğinizin yatağından tırmanarak yere düşebilmesine karşı önlem almak olacaktır.

18 Aylık bebeğiniz artık daha zekidir ve akıl oyunlarını çok daha rahat oynayabilme kabiliyetine sahiptir. Bunun yanı sıra kelime hazneside çok daha fazla gelişmiştir ve yaklaşık olarak 20 – 25 kelimeyi sorunsuz şekilde konuşabilecek durumdadır. Bu dönem içerisinde beslenirken bebeğinizi özgür bırakın ancak yinede yanında bulunun. Kendi yemeğini yiyebilmesine izin verin ve buna karşılık yerlere ve üstüne döktüğü halde ona çok fazla tepki göstermeyin. Bu dönemde beslenme alışkanlıklarını olumsuz yönde etkilememek için bebeğinize olumsuz davranışlarda bulunmaktan kaçınmalısınız.

Beslenme konusunda bir adım attığımıza göre artık altını kirletme konusuna değinebiliriz. 18 Aylık bebek gelişiminde bebeğinizin en büyük sorunlarından biri hala altını kirletiyor olmasıdır. Ancak bu yaşlarda olan bebeğinize tuvaleti geldiğinde haber verebileceği şekilde eğitim verebilirsiniz. Bebeğiniz tuvaleti geldiğinde sizi uyararak haber verir ve bu sayede altına yapmaz ve bu problemi de aşmış olursunuz.

Ayrıca 18 aylık bebeklere seçim seçeneklerini değerlendirme yeteneği kazandırabilmek için ona iki farklı seçim sunarak aralarından birini seçmesi konusunda onu teşvik edebilirsiniz. Özellikle giyinirken, yemek yerken ve oyuncak oynarken ona bir kaç farklı seçenek sunun ve kendi seçimlerini yapabilmesini sağlayın. Ayrıca artık hafızası yeteri kadar gelişme göstermiştir ve buna bağlı olarak daha önce yaşadığı olayları ve sizin ona okuduğunuz kitapları artık aklında tutarak size kolaylıkla belirli aralıklarla hatırlatabilir. Bebeğinize artık sayıları ve renkleri öğretme zamanınız gelmiştir. Renkleri gösterin ve isimlerini tekrar etmesini sağlayın, sayıları ise aynı şekilde önce siz ve sonra onun tekrar etmesini sağlayın.

 

18 Aylık Bebeğinizin Gelişimine Nasıl Destek Olabilirsiniz?

18 Aylık bebeğiniz artık ev içerisinde ve dışarıda rahatlıkla hareket edebilecek kabiliyette ve kapasitededir. 18 Aylık bebeğinize özellikle saklambaç gibi stratejiler geliştirerek vücudundaki fazla enerjisini atabileceği oyunlar konusunda teşvik edici davranmalısınız. Oyun oynarken arada onu sevin, kucaklayın ve gıdıklayarak eğlenmesini sağlayın. Bu sayede onunla gerçekleştirdiğiniz oyunlar ve aktivitelerden çok daha fazla zevk alacak ve eğlenecektir.

Bu yaşa ulaşmış olan bebeğinizi çizim ve yazı yazma konularında mümkün olduğu kadar fazla desteklemeli ve teşvik etmelisiniz. Bu nedenle ona temiz resim defterleri ve renkli boyama kalemleri sunmalısınız. Ancak 18 aylık bebekler resim yaparken sizde yanlarında bulunmalısınız, bu sayede bebeğinizin kalemlerle kendine zarar vermesini engellemiş olacaksınız.

Bu dönem kardeşler arasında çekememezliklerin en çok yaşandığı dönemdir. Bu dönem içerisinde bebeğiniz büyük kardeşini veya yenidoğan kardeşini çok fazla kıskanarak ona zarar verme eylemleri gösterebilmektedir. Bu nedenle kardeşler arasında dayanışmayı teşvik edici şekilde bir davranış biçimi sergilemelisiniz.

Bunun dışında bu yaştaki çocuğunuza kendi özgüvenini geliştirecek şekilde bir birey gibi davranmayı unutmayın. Onunla konuşurken ona saygı göstermeniz gerektiğini unutmayın ve buna ek olarak bebeğinizin kararlarını dinleyerek onun kararlarına saygı gösterdiğinizi ona hissettirin.