18.Hafta Gebelik

Hamileliğin 18. Haftası

İlk kez doğum yapacak anne adayları bu hafta bebeğin hareketlerini fark edemeyebilir ancak daha önce doğum yapmış olan anne adayları hamileliğin 18. haftasında bebeğin hareketlerini fark edebilirler. Yaklaşık oalrak 15 gün kadar bekleyerek ilk kez doğum yapacak anne adaylarıda bu duyguyu yaşayabilirler.

Hamileliğin 18. haftasında bebeğinizin gelişimi çok hızlı şekilde devam etmektedir. 18. hafta içerisinde bebeğin başı ile poposu arası 140 mm civarındadır ve ağırlığı ortalama olarak 200 gram civarına ulaşmıştır. Bebeğin kemilkleri 18. haftanın çok öncesinde oluşmaya başlar ancak yumuşaktır ve 18. haftadan sonra gerçek anlamda sertleşmeye başlar. 18. hafta erkek bebeklerin prostat açısından gelişimlerinin neredeyse tamamlandığı dönemdir. Kız bebeklerde ise ilk yumurtlama hücreleri gelişmeye başlamıştır.

Ayrıca anne karnında bebeği koruma altına alan verniks caseosa isminde bir madde ile bebeğin cildi kaplanır ve bu koruyucu tabaka sayesinde bebeğin cilt yapısında koruma sağlanmış olur. Bu maddenin asıl görevi bebeğin içerisinde bulunduğu sudan cildini koruma altına almaktır. Hamileliğin 18. haftasında bebeğinizin kalbinde köklü değişimler meydana gelmeye başlar ve kalbinde dört odacık meydana gelmiştir.

Bu dönemde bebeğinizin kalp atışları sizin kalp atışlarınızın neredeyse iki katı civarındadır. Ve bu durumda bu derece hızlı atan kalp bebeğin vücuduna yaklaşık olarak 25 litre kadar kan pompalamaktadır.

 

Ortostatik Hipotansiyon

Hamileliğin 18. haftasında anne adaylarının kan basınçları çok üst düzeylerde artış gösterir ve buna bağlı olarak kan hacminde artışlar gözlemlenir. Ayrıca anne adaylarının bu süreç içerisinde damar duvarları içerisinde yer alan kasları gevşeme göstermektedir. Bu gevşemelere bağlı olarak ikinci trimesterde anne adaylarının gözlemlenen tansiyonları normalde olmaları tansiyonun çok daha altında ölçülmektedir. Kan basıncında meydana gelen ani artışlara bağlı olarak kalbin üstlendiği görev artmaktadır ve vücut şeklinde değişimlere neden olabilmektedir. Özellikle yatarken bir anda oturur pozisyona geçebilmek ve otururken aniden ayağa kalkmak gibi pek çok farklı semptoma neden olabilmektedir. Bu durumlarda kalbin harekete karşı vereceği yanıt gecikme gösterebilmektedir.

Hamileliğin 18. haftasında gerçekleşen bu durum sonucunda ani tansiyon değişimlerine ve düşüşlerine bağlı olarak halsizlik, baş dönmesi ve baygınlık hissi meydana gelebilmektedir. Bu duruma ortostatik hipotansiyon adı verilmektedir. Bu tür baygınlık hissi yaşadığınızda düz bir zemin üzerine yatarak ayaklarınızı yüksek bir yere kaldırmalısınız. Bu şekilde istirahat etmek kendinize gelmenizi sağlayacaktır.

Hamileliğinizin 18. haftasında yaşanabilecek bu durumlar normal olarak değerlendirilmektedir ancak baygınlık hissini takiben bilinç kayıpları görülüyorsa kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız, aksi halde normal seyreden semtomlar gebeliğe zarar verici etkiler göstermemektedir.