19.Hafta Gebelik

Hamileliğin 19. Haftası

Hamileliğin 19. haftasında anne adaylarının karınları çok belirgin hale gelir ve neredeyse göbek deliğinin 2 cm kadar alt kısmına kadar büyüme göstermektedir. Bu haftada rahim çok fazla büyüdüğü için mideye yoğun şekilde baskı uygulayabilmektedir. Hamileliğin 19. haftasında beslenme periyotlarınız önem kazanmaktadır ve dengeli bezlenmenin önemi çok büyüktür. Özellikle fazla kaçırılan öğünler sonucu gece geç saatlerde yatarken ağzınıza acı sular gelebilir ve bu durum midenize gerçekleşen baskılardan dolayı normal ve beklenen bir durum olarak kabul edilir. Bu durum reflü sonucu gerçekleşmiş de olabilir.

Sizde 19. haftada bu şikayetlerle karşı karşıya kalıyorsanız öğünlerinizin sayısını arttırarak miktarlarını azaltmalısınız. Bu sayede şikayetleriniz en aza inecektir. Ayrıca gece uyumadan önce yemek yememeli ve sırtınızı çok az miktarda minderle destekleyerek uyumalısınız. Tüm bu önlemleri uyguladığınız halde şikeyetleriniz devam edecek olursa kesinlikle doktorunuza başvurarak gerekli önlemleri almalısınız. Doktorunuz bu durum için ygun olan ilaç tedavisini uygulayacaktır.

Hamileliğin 19. haftasında bebeğinizin poposu ve başı arasındaki mesafe yaklaşık olarak 150 mm civarına ulaşmıştır. 19. haftada bebeğin ağırlığı ise ortalama olarak 230 gram civarındadır. Bebeğiniz için mucizevi bir olay 19. haftada geçekleşir ve bebeğiniz dışarıdaki sesleri bu dönemde duymaya başlar. Ayrıca tomurcuklanmaya başlayan diş yapısı bu hafta oluşum göstermeye başlamıştır.

Hamileliğinizin bu dönemlerinde çok yoğun ve yorucu egzersizler yaparak kendinizi halsiz bırakmak doğru değildir ancak hareketsiz bir yaşam tarzı metabolizmanızı yavaşlatarak çeşitli şikayetlerin oluşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle doktorunuzun izniyle günlük 20 dakikalık hafif yürüyüşler yapmak fiziksel aktiviteler arasında size en uygun olandır. Düzenli hafif egzersizler bir çok olumsuz semtomun gerçekleşmesini engellemektedir. Özellikle bel ağrılarınızın oluşacağı 19. haftada kısa yürüyüşler uygulamak bu sıkıntılarınızın sona ermesine neden olacaktır.

Hamileliğin 19. haftası hamileliğinizin en rahat şekilde gerçekleştiği dönemdir ve ileride yaşayacağınız daha zorlu dönemlerden önce bu dönemlerde bol bol dinlenerek hamileliğinizin tadını çıkarabilirsiniz.