2-6 Aylık Bebekler İçin Egzersizler

19.02.2015
173
2-6 Aylık Bebekler İçin Egzersizler

2-6 Aylık Bebek Egzersizleri Nasıl Yaptırılmalı?

Bebeğiniz dünyaya geldiği andan itibaren vücudunun daha sağlıklı şekilde gelişebilmesi için düzenli olarak egzersizler yaptırılması gerekmektedir. Özellikle jimnastik hareketleri bebeğinizin eklemleri için çok faydalı ve gelişimini kolaylaştıracak hareketlerdir.

Bebekler dünyaya geldikten sonra anne ve babaları öncelikle sağlıklı olmaları, düzenli beslenmeleri, düzenli uyumaları ve zamanında yürüyerek konuşabilmelerini önemser, ancak bebeklerde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise bebeğinizin duruş bozukluğu olup olmadığını tespit edebilmektir. Bebeklerde görülebilecek duruş bozukluklarını giderebilmek için ise, düzenli egzersizlerin yaptırılması çok büyük önem kazanmaktadır.

 

Bebeğin duruş bozukluklarını giderebilmek için yaptırılacak en önemli egzersiz hareketleri bebek 2 aylıktan 6 aylık oluncaya kadar geçen süreçte yaptırılan egzersizlerdir.

 

2 – 6 Aylık Bebeğin Egzersizleri

* Bebeğinizi egzersize başlamadan önce sırt üstü olacak şekilde yatırın ve bebeğinizin elleriyle baş parmaklarınızı tutmasını sağlayın. Ardından sizde bebeğinizin bileklerini çok nazik bir şekilde kavrayın ve çok yavaş hareketlerle bebeğinizi ilk olarak sağa, daha sonra ise sola kaldırarak indirin. Bu sayede bebeğinizin kolları ve kol adeleleri güçlenecek ve egzersize başlamadan önce kan dolaşımı hızlanacaktır.

* Bazı durumlarda yukarıdaki egzersizi gerçekleştirirken bebeğin başı aşağıda kalabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için bebeğinizin başınıda nazikçe kavrayarak yukarı doğru kaldırmak yerinde olacaktır. Ancak genellikle bebekler 2 ayı aştıktan sonra başlarını kontrol edebilecek güce sahip olmaktadır. Belirtmiş olduğumuz bu egzersizler sayesinde bebeğinizin sinir sisteminde oluşabilecek gelişim geriliklerininde önüne geçilebilmektedir.

 

Bebeğinizin Eklem ve Kaslarını Geliştirin

* Bebeğinizin yukarıdaki harekete benzer şekilde bileklerinden hafif şekilde kavrayın ve sağ kolunu sola doğru sol kolunu ise sağa doğru germe hareketi yaptırın. Çaprazlama şekilde yapılan bu harekette bebeğinizi çok fazla zorlamamaya özen göstermelisiniz.

* Ardından bebeğinize paraşüt adı verilen hareketi yaptırın, bu hareket bebeğin boyun ve kol kaslarının gelişmesinde yardımcı olacaktır. Bu hareket için bebeğin iki kolunuda kendi tarafında ve yukarı ve yana doğru açarak, ardından tam tersi şekilde işleme devam edin.

* Bebekler için ilk 6 ayda yapılacak egzersizler içerisinde en önemlisi duruş bozukluğu olmadan ileri dönemlerde ayakta durabileceği, başını kolaylıkla tutabileceği ve rahat bir şekilde oturabileceği egzersizlerin yaptırılmasıdır. Bu gelişim seviyesine ulaşabilmek için bebeğinizin ayaklarını karın bölgesine doğru çektirin ve ardından tekrar düz pozisyona getirerek açma germe hareketini yaptırın. Bu hareketi günde 3 set şeklinde 10’ar kez yapmak yeterli olacaktır.

* Bir diğer hareketimizde ise yukarıda belirtmiş olduğumuz hareketimizi her bacak için ayrı ayrıda yapabilirsiniz. Her bir bacağı teker teker karın bölgesine çektirin ve çekin. Bu hareketi de aynı şekilde 3 set 10’ar kez uygulamalısınız.

Bebeğiniz 6. ayına ulaştığında artık desteğe ihtiyacı olmadan oturabilmektedir. Düzenli olarak egzersiz yaptırılan bebekler ise bu süreyi çok daha kısa zamanda tamamlar ve diğer çocuklara göre daha hızlı gelişerek kolaylıkla yürüyebilirler. Bebeğinize egzersiz yaptırırken onun iyice rahatlamasını istiyorsanız rahatlatıcı bir müzik eşliğinde egzersiz yaptırabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Beren yılmaz dedi ki:

    Bebeğim 24.11.2017 doğumlu beslenme ve agzersizler istiyorum