20 Aylık Bebek Gelişimi

20 Aylık Bebek Gelişimi

20 Aylık bebeğiniz artık neredeyse 2 yaşına yaklaşmış ve pek çok beceriyi kazanmış bir durumdadır. Bu yaşa ulaşmış olan bir bebek size ev işlerinizde yardım etmek ister ve siz ev işlerinizi yaparken yanınızdan ayrılmaz. Bu dönemlerde ona bazı sorumluluklar verin ve bebeğinizin size yardım edebildiğini düşünmesini sağlayın. Özellikle çamaşır asarken ufak parçaları size verebilir veya siz yatağı toplarken oda yastıklara vurarak havalandırabilir.

Eğer 2 veya daha yüksek katlı ve içerisinde merdiven bulunan bir evde oturuyorsanız bu dönem içerisinde çok dikkatli olmalısınız ve bebeğinizin rahatlıkla merdivenlerden inip çıkabileceğini ve düşebileceğini unutmamalısınız. Bazı çocuklar 20 aylık gelişim süreçlerinde diğer çocuklara karşı çok daha hırçın tavırlar sergilemektedir. Bu durum baskın karakterli çocuklarda daha sık görülen bir durumdur. Yaşanan bu öfke patlamalarında onun diğer çocuklara zarar vermemesini sağlayın ve hafif cezalarla bu davranışlarının yanlış olduğunu onlara öğretmeye çalışın.

Bu yaşlar çocuklar arası paylaşım duygularının en iyi şekilde gelişim gösterdiği yaşlardır. Ancak çocğuğunuz yaklaşık olarak 2.5 yaşına ulaşıncaya kadar paylaşmanın tam anlamını öğrenemeyecektir. Şimdilik çocuğunuza sadece kişisel eşyalarını paylaşmak konusunda yardımcı olmalı ve konuşarak onun arkadaşlarıyla her şeyi paylaşma duygusuna destek olmalısınız.

Bunun dışında artık kendini ailenin bir ferdi olarak gören çocuğunuz kardeşini fazlasıyla kıskanma psikolojisine girecektir. Bu durum çocuklarla ilgilenirken ayrım yapılmasa bile gerçekleşebilen bir durumdur. Bu durumun üstesinden gelebilmek için sakin olmalı ve çocuklarınızın her ikisi veya daha fazlaysa tüm çocuklarınıza eşit mesafede olmalısınız. Zamanla kıskançlık duygusu dayanışma duygusuna dönüşecek ve çocuklarınız ileride birbirlerine en büyük desteği sağlayacaktır. Kıskançlığı tetikleyici şekilde çocuklarınıza şiddet uygularsanız birbirlerine ve çevrelerinde bulunan eşyalara sizin olmadığınız zamanlarda zarar verme psikolojisine girebilirler.

 

20 Aylık Bebeğinizi Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Bebeğiniz evde anne ve babasını taklit etmeyi çok sever ve siz ne yaparsanız yapın aynısını kendiside yapmak isteyecektir. Bu nedenle bebeğinizi asla incitmeyin ve bırakın sizi taklit ederek mutlu olsun. Onun tek idolü ve ihtiyacı olan kişi sizsiniz. Bu nedenle bebeğinizi bu konuda teşvik ederek ona sorumluluk bilinci kazandırın, bunun için örneğin alt çekmeceden size makarnayı getirmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca 20 aylık bir bebeğe sahipseniz artık bir kardeşi olabilecek döneme girmişsiniz demektir. Bu fikri bebeğinize çok sakin bir şekilde anlatın ve asla onun bu konuda düşüncelerini dinlememezlik etmeyin. Ona artık bir oyun arkadaşı olacağını ve sıkılmadan birlikte çok güzel zaman geçirebileceklerini anlatmanız gerekmektedir. Bunun dışında artık tuvalet eğitiminide almaya başlayan çocuğunuza gece yatarken emzikle uyumamasını öğretebileceğiniz bir dönemdesiniz.

Gerek evde gereksede dışarıda bebeğinizin sizin kontrolünüzün dışında hareket etmesine asla izin vermeyin. Başına bir iş açmaması açısından bu çok önemli bir durumdur ve çok titiz davranmalısınız. Ancak kontrolünüz dahilinde dünyayı tanımasına izin verin, bırakın hayvanları sevsin, çiçekler içerisinde koşsun ve parklarda özgürce oynayabilsin. Bu sayede çok mutlu ve huzurlu bir bebeğiniz olacak.