22 Aylık Bebek Gelişimi

22 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeklerin artık daha cesaretli oldukları yeni bir dönem başlamıştır. Özellikle girişimci bir yapıya geçerler ve yapmak isteyerek başaramadıkları bazı durumlarda sinirlenerek, olumsuz davranışlara başvurabilirler. Bu durumun asıl nedeni beyninin daha çok gelişmesine bağlı olarak beyin tarafından yapılan planlar uygulama aşamasında beceriksizlik sonucu başarılamadığında, sinir sistemi buna kontrolsüz şekilde olumsuz bir tavır sergileyebiliyor. Bu gibi durumlarda bebeğin bu siniri abartmaması için ona kontrollü bir şekilde yaklaşmak ancak asla tavır göstermemek gerekmektedir.

Bebeğiniz bu dönemlerde size çok daha fazla ilgi gösterir ve sizden çok daha fazla ilgi istemektedir. Onun dışında ilgilendiğiniz her şey onun artık düşmanıdır ve sinirini sadece sizden çıkarmaktadır. Ona karşı sabırlı davranmalısınız ve zamanla sizin yaşamsal faaliyetlerinizi anlamasını beklemelisiniz.

22 Aylık bebek gelişiminde özellikle önemli yetilerden bir taneside yeniliklere açık bir yapısının olmasıdır. Özellikle yeni tatları denemeye çok açıktır ve beğenmediği gıdaları sınıflandırabilecek seviyeye ulaşmıştır. Ona sevmediği gıdaları zorla yedirmeye çalışmak onun algısında bu gıdalara karşı nefret duygusunun gelişmesine neden olmaktadır. Bu nedenle ısrarcı olmayın ve sevmediği ancak yemesi gereken besinleri sevdikleri besinlerle karıştırarak onlara sunmayı deneyin.

Çocuğunuz sizin yaşadığınız hayatın aynısını kendi iç dünyasında kurmaya başlamıştır. Özellikle cep telefonu şeklinde olan oyuncaklarıyla sizin gibi konuşma takliti yapacaktır. Dİğer yandan kız çocuklar anneleri gibi arkadaşlarını odalarında misafir ederler ve onlara çay servisi yapabilecekleri oyuncaklarını kullanarak yetişkin takliti yapmaya başlarlar. Aslında bu yetişkinlik hayatına bir başlangıç ve eğitim sürecidir. Çocuğunuzun bu dönemlerinde hayal gücüne bağlı olarak onu geliştirebilecek oyuncaklarla oynamasına olanak sağlamalısınız.

Ayrıca çocuğunuzun artık sosyal toplum içerisinde bir yeri olmalı ve bu aşamada yaşıtları ile daha fazla zaman geçirmelidir. Bebeğiniz artık yaşıtlarıyla daha çok oyun oynamalı ve kendi sosyal yaşantısı artık başlamalı. Bir bebek ne kadar erken yaşıtları ile tanışırsa, o derecede sosyal ve kendine güveni olan bir bebek olur ve okul yaşantısı başladığında zorluk çekmezler.

22 Aylık bebek gelişimi normal şartlarda artık beşikte yatmaya uygun olmayabilir. Artık bebeğinizi beşikten yatağa alma zamanınız gelmiştir ve bu yatak artık bebeğin kendi odasında olmalıdır. Anne ve baba artık bebekle aynı odada yatmak zorunda değildir ancak yinede bebeğiniz odasında yatarken kapılar açık olmalı ve bebeğinize en ufak bir seste bile müdahale edebilmelisiniz. Bu aşamada bebek telsizleri kullanmak yerinde olacaktır.

Bebeğiniz ilk zamanlar sorun çıkaracaktır ancak yatmadan önce onlara masal okumak ve çocuklarınızın huzur bularak uyumasını sağlamak kısa sürede problemlerin giderilmesine neden olacaktır. Zamanla odasını benimser ve kendi özel hayatı olduğunu anlayabilir.

 

22 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Desteklenebilir?

Bebeğinizin düşündüğü her şeyi başaramayacağını bilmesi gerektiği bir dönemdesiniz. Bu nedenle ona başarısız olduğu durumlarda sakin olmasını ve bunun normal bir durum olduğunu bilmesi gerektiğini öğretmeniz gerekmektedir. Mesela çocuğunuzun üstünü kendi giyinirken başaramadığı noktalarda ona yardımcı olmak ancak bunu onun kendi yapıyormuş duygusunu edinmesini sağlayabilmek çok önemlidir. Bu sayede bir sonraki adım için kendine daha güvenli bir yapıya geçecektir.

Ayrıca 22 aylık bebeğiniz artık çevrede bazı meslek gruplarının farklı görevleri olduğunu bildiği bir dönemdedir. Bebeğinize itfaiye, polis, doktor gibi temel meslekleri artık öğretmeli ve anlatmalısınız. Bunların özellikle oyuncaklarla öğretilmesi gerekmektedir. Bu sayede toplum yapısı hakkında temel bir meslekler yapısı öğretisi gerçekleşmiş olacaktır.

22 Aylık bebeğinize oyun hamurları almalı ve sanatsal açıdan yaratıcılığının gelişmesini desteklemelisiniz. bebeğinizin yeteneklerini geliştirmek ve fark edebilmek için bu öok önemli olacaktır. Bu durum müzik aleti şeklinde olan oyuncakların oynanması şeklinde de olmalıdır.

Ayrıca çocukların 22 aylık dönemde artık kalem ve boyama aletlerini kullanabildiğini unutmayalım. Bebeğinizi artık resim becerileri konusunda daha çok tetiklemelisiniz. El becerilerinin gelişmesi açısından sizin kontrolünüzde boyama kalemleriyle resim çizmesinin çok büyük faydaları olacaktır.

Ayrıca bebeğiniz artık bezinin ıslak olduğunu veya kuru olduğunu söyleyebilmektedir. Özellikle tuvalet eğitiminin artık kesinlile verilmesi gerektiği dönemdesiniz. Bebeğinize yaşına uygun tuvalet aparatları alarak artık tuvaletini kendi yapmasını sağlamalısınız. Sakince tuvaletini size haber vermesini ona öğretin ve bununla birlikte bebeğinizin zamanla bezsiz bir yaşama geçmesini sağlamalısınız.