23 Aylık Bebek Gelişimi

23 Aylık Bebek Gelişimi

23 Aylık çocuğunuzu artık büyüdüğü ve size ihtiyacının daha az olduğu düşüncesiyle başkalarına emanet ederek iş yaşantınıza veya sosyal yaşantınıza yeniden dönmek isteyebilirsiniz. Ancak bebeğiniz bunun için henüz hazır değildir ve asla böyle bir duruma onay vermeyecektir. Bebeğinizin en çok sizden ayrı kalma korkuları yaşamaya başladığı bir dönemin içerisindesiniz.

23 Aylık bebekler incelendiğinde genellikle siz onun yanından her ayrıldığınızda sanki sizi bir daha görmeyecekmiş gibi duygusal buhranlar yaşadıkları keşfedilmiştir. 2 Yaşını geçene kadar bu duygu çok fazla artarak devam edecektir ancak ona sakin bir tavırla geri geleceğinizi anlatmalı ve sakin bir tavırla onu öperek ayrılın. Ancak çok sabırlı olmalısınız, ondan her gün ayrılsanız ve geri dönseniz bile, ertesi gün siz çıkarken yine gelmeyeceğinizi düşünecektir.

23 Aylık bebeğiniz doğduğu günden beri sizi hep yanında gördü ve bu nedenle ondan ayrılmanızın farklı bir tavırla karşılanması çok normaldir. Bu durum karşısında sabırlı olun ve onun ayrılıp yeniden kavuşma konusunu anlayıncaya kadar zamana ihtiyacı olduğunu unutmayın. Onun yanına gelirken sevdiği yiyecekleri veya oyuncaklar gibi ödüller götürebilirsiniz.

23 Aylık bebeğiniz artık çok farklı yaratıcılıklar sergilemektedir ve sizin asla aklınıza gelmeyecek bazı tavırları sergileyebilmektedir. Sizin kullandığınız tüm eşyalara kendi yaratıcılığını katacaktır. Örneğin çiçekleri yerlerinden çıkarır ve evin ortasında kendi bahçesini yapmaya çalışabilir, plaklarınızın hepsini yerlere dizme görevini üstlenebilir veya plak çalarlarınızın içerisine sütünü boşaltabilir. Bu davranışlar sizin için imkansız ancak çocuğunuz için gereklilik olduğunu düşündüğü davranışlardır. 23 Aylık bir bebeğiniz varsa kesinlikle güvenlik önlemlerini çok iyi almalısınız ve bebeğinizi yanlış hareketler sergilediğinde sakince uyarabilmelisiniz.

 

23 Aylık Bebek Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Bebeğinize iyi örnek olma yolunda artık diş fırçalama dönemine geldiniz. Onunla birlikte sizde dişlerinizi fırçalamalısınız ve ona uygun olan diş fırçası ve diş macunlarını kullanarak, diş fırçalama sevgisini bebeğinize aşılamalısınız. Bunu tetiklemek için diş fırçasını seçebilmesi için ona seçenek sunmalısınız, bunun yanı sıra sabunlarını ve kendi bakım ürünlerini kendi seçmesine izin verdiğiniz taktirde, bu temizlik fikirleri ona daha heyecan verici ve zevk verici hale gelecektir.

Ayrıca onun lavoboya ulaşması mümkün değildir ve bunun için onu yükseltecek bebek merdiveni ve aparatları kullanabilirsiniz. Bu sayede kendi kendine başarma duygusunu kazanmış olacaktır.

Bunun yanı sıra paylaşma duygusunu elde etme döneminde olan bebeğinizi artık oyuncakları ve elde ettiği bazı değerleri paylaşması konusunda tetiklemelisiniz. 23 Aylık bir bebeğin dünyaya bakış açısı tüm eşyalarını sahiplenmek ve paylaşımdan uzak bir tavırda olmaktır. Ancak bu durumu bozabilecek tek kişi sizsiniz ve ona paylaşma duygusunu sakin bir tavırla öğretmeli ve eşyaların bir önemi olmadığını ve önemli olanın insanlarla olan sosyal ilişkileri olduğunu öğretmelisiniz.

Artık çocuğunuzu dışarı çıkarabileceğiniz bir dönemdesiniz ve bırakın park ve bahçelerde özgürce oynasın ve mikroplarla vücudu iyice tanışsın. Bu sayede bağışıklık sistemi gelişecek ve artık sokakta oynamanın nasıl bir zevk olduğunu öğrenecektir. Tabiki çocuğunuz dışarıda oynarken onunla ilgilenmeli ve gözetiminizde oynamasını sağlamalısınız, sadece ona çok fazla müdahale etmemeyi tercih edin ve bırakın benlik duygusu ve kendi kararlarını alma duyguları gelişsin.

23 Aylık bebeğinizin evde size daha çok yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için çamaşır asarken size çamaşırları vermesini isteyebilir veya yemek yaparken onun malzemeleri size uzatmasını isteyebilirsiniz. Bu durumlar bebeğinizin aileye katkı duygusu kazanmasına yardımcı olacaktır.