26.Hafta Gebelik

Hamileliğin 26. Haftası

Hamileliğin 26. haftasında bebeğiniz yaklaşık olarak 800 gram civarındadır. 26. hafta bebeğinizin boyutları ortalama olarak 23 cm civarındadır. Bebeğinizin akciğer gelişimi bu haftadan sonra çok daha hızlı şekilde devam edecektir. Bebeğiniz erken doğumla dünyaya gelecek olursa en büyük sıkıntısı solunum problemleri olacaktır. Bu nedenle bebeğinizin en geç gelişen organının akciğeri olduğunu unutmayın ve bu haftanın bebeğinizin akciğerinin gelişme haftası olduğunu bilin.

Ayrıca 26. hafta bebeğinizin cilt altı yağ ve ter bezlerinin en çok gelişim gösterdiği haftadır. Bu hafta boyunca bebeğin tırnakları, kirpikleri ve kaşları gelişmeye devam etmektedir. Bebeğiniz çevresinde meydana gelen sesleri çok daha iyi duyabilecektir. Ayrıca dışarıdaki yoğun ışık süzmeleri rahim içerisine sızabilir ve bebeğiniz aydınlık ve karanlığın ne zaman olduğunu fark eder. Hamileliğin 26. haftasında bebeğinizin cildi hala şeffaftır ve ışığı geçirerek kan damarları meydana çıkmaktadır.

 

Hamilelikte Şeker Tanısında 50 Gram Yükleme Testi

Gebelik bazı durumlarda vücudun çok yoğun semtomlar geçirmesiyle birlikte şeker hastalığına neden olabilen bir durumdur. Gebeliklerin ortalama % 3^ünde görülebilen bir durumdur. Zor ve maliyeti yüksek bir test olarak bilinmektedir.

 

Hamileliğin 26. Haftası Bebeğiniz Çok Şiddetli Tekmeleyecektir

Bebeğinizin kas gücü arttı ve güçlendi. Artık dışarıda yaşayacağı hayatın pratiğini yapabilmek için çok yoğun şekilde hareketlilik göstermektedir. Yürüme becerileri dahil pek çok aktiviteyi karnınızın içinde deneyecek ve test edecektir. Bazen bu durum bebeğinizin çok şiddetli hareketleri sonucu acı verici bir duruma neden olabilmektedir.

 

Hamileliğin 26. Haftası Görülebilecek Semptomlar

* Rahminiz çok büyüdü ve bağırsaklarınız üzerinde etkilere yol açıyor bu nedenle şişkinlik hissi yaşayabilirsiniz. Bu durumu azaltabilmek için öğünlerinizin miktarını azaltabilir, sayısını çoğaltabilirsiniz, faydalı olacaktır.

* Vajinal akıntılarınız normalde olduğundan çok daha fazla görülecektir. Bu dönemde daha sık duş alarak vajinanızın hijyen olmasını sağlayabilirsiniz.

* Hamileliğin 26. haftası baş ağrılarının daha sık görüldüğü bir haftadır. Bu hafta içerisinde ağrı kesici ilaçlar veya migren ilaçlarının kullanılması yasak olacağından doktorunuzun bu şikayetiniz için önermiş olduğu yöntemleri denemelisiniz.

* Vücudunuzda meydana gelen bu ani değişimler son dönemlerde unutkanlık yaşamanıza neden olabilir. Ayrıca beraberinde sakarlıkta görülebilmektedir.

* Alt karın bölgelerinizde ağrılar meydana gelebilecektir. Bu durum genişleyen rahim nedeniyle oluşan bir durumdur.

* Ayrıca hamileliğin 26. haftasında çeşitli görme bozuklukları yaşanabilmektedir.

 

Not: Hamileliğin 26. haftasında ayaklarınızda şişmeler meydana gelebilmekle birlikte yoğun tansiyon değişimleri görülebilmektedir. Bu durumda doktorunuza danışmalısınız.