28.Hafta Gebelik

Hamileliğin 28. Haftası

Hamileliğinizin 28. haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 25 cm civarına ulaşmıştır. Ayrıca başından ayaklarına düz şekilde durabilse boyu neredeyse 35 cm civarındadır. 28. haftada olan kilosu ise 1 kg civarındadır. Ayrıca bu haftanın en büyük özelliği bebeğinizin artık saçlarının çıkmış olması ve kirpik ve kaşlarının şekillenmesidir.

Artık 3 Trimester dönemi başları ve önceki trimester dönemlerindeki kadar rahat bir dönemde olmadığınızı bilmelisiniz. Hamileliğin 28. haftasında yaşayabileceğiniz bazı problemler bel ağrıları, ciltte meydana gelen çatlaklar, varisler, çeşitli kramplar ve kabızlığa bağlı olarak görülen basur, midede yanmalar ve ayaklarda şişlikler görülebilmektedir. Doktorunuz bu belirtilere karşı olan rahatsızlığınızı minimum seviyeye indirebilecek tedavi yöntemleri uygulayacaktır.

Bundan sonraki 3 ay içerisinde bebeğinizin vücut ölçüleri ortalama olarak şuan ki durumunun iki katına kadar çıkacaktır. Ancak burada kendi bebeğinizi asla diğer bebeklerle kıyaslamamalısınız, her bebeğin gelişim süreçleri farklı seyreder ve bu durum sağlıklı olmasına engel teşkil etmez. Hamileliğinizin 28. haftasında bebeğiniz artık gözlerini kırpıyor ve buna bağlı olarak görme duyusu da sürekli olarak gelişiyor. Bu dönemde beyin yapısı da güçlenen bebeğiniz gelebilecek güçlü ışıkları fark eder ve beyin dalgaları bile ışığı algılayabilir.

Artık hamileliğinizin sonlarına doğru yaklaşıyorsunuz ve heyecanınız çok yüksek seviyelerde. Bu 3 aylık dönem artık hamileliğinizin son 3 ayı olacak ve bu dönem içerisinde yaklaşık olarak 5 kilo kadar alacaksınız. Ayrıca hamileliğinizin 28. haftasında doktorunuz tarafından yapılacak olan çeşitli kan testlerinde vücut ritimlerinizin ve rahim yapınızın doğuma elverişli olup olmadığı incelenecektir.

 

Hamileliğin 28. Haftasında Yaşanabilecek Gebelik Zehirlenmesi

 Bu hafta çok önemli bir haftadır ve haftanın belirli günleri tansiyon ölçülerek kontrol altında tutulmalıdır. Doktorunuzun vücudunuz için normal kabul ettiği değerleri geçen tansiyon durumları büyük risk taşır ve doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Halk arasında gebelik zehirlenmesi yani preeklamsi denilen yüksek tansiyon durumu bu hafta içerisinde ortaya çıkan riskli bir durumdur.

 

Gebelik Zehirlenmesi (Preeklampsi) Belirtileri Nelerdir?

* Aniden ortaya çıkan ve etkileri ağır yaşanan bir durumdur ve belirtilerin iyi bilinmesi rahatsızlığın tedavisinde çok önemli olacaktır.

* Vücudunuzda normalin dışında şişmeler ve ödemler oluşuyorsa.

* Gözlerinizde şişmeler meydana geliyorsa.

* Kilo alma hızınız normalin çok üzerindeyse.

* Çok şiddetli baş ağrıları yaşıyorsanız.

* Görme yetilerinizde bozulmalar görülüyorsa, bulanık görme veya baş dönmesi bulunuyorsa.

* Karnınızın üst kısmında yoğunlaşan ağrılar yaşayabilirsiniz. Bunun dışında mide bulantıları ve kısma şikayetlerinin yeniden görülebildiği bir dönemdesiniz. Yukarıda belirtilen semptomlar görülüyorsa kesinlikle zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.