39.Hafta Gebelik

Hamileliğin 39. Haftası

Hamileliğin 39. haftası bebeğinizin boyu artık 49 cm civarında. Diğer yandan kilosu ortalama olarak 2.5 kg ile 3.8 kg arasında görülebilmektedir. Bu hafta veya en büyük ihtimalle bir sonraki hafta doğum yapmış olacaksınız. Geçen hafta size önerdiğimiz tüm uygulamaları bu hafta içerisinde de gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Doğum için gereken sabrı gösterdiniz ve bir çok aşamayı başarılı şekilde aşarak bu güne kadar geldiniz. Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda ne kadar büyük bir mutluluk yaşayacağınızı çok yakında göreceksiniz.

Normal doğum yapmayı düşünüyorsanız çok dikkatli olmalısınız ve bütün semptomları çok iyi şekilde analiz etmelisiniz. Bu sayede ani gelen doğumu önceden tahmin edebilirsiniz, çünkü bu hafta içerisinde veya bir sonraki hafta gerçekleşecek olan doğum için gelecek sancılar bazen kasılmalar olmadan görülür ve fazla zamanınız olmayabilir.

Bu güne kadar geçirdiğiniz hamilelik dönemi sizi tecrübeli bir anne yaptı ve bu sayede hamileliğinizde meydana gelebilecek olumsuz durumları fark edebileceksiniz. Bu hafta içerisinde kanamanız meydana gelirse, bebeğinizin hareketlerinde azalma gözlemlenirse ve rahim ağzından su gelmeye başlarsa bu ve benzer durumlar anormal durumlar olarak nitelendirilmektedir, böyle durumlarda acilen doktorunuza başvurmalısınız, doğum başlıyor demektir. Bu hafta içerisinde yaşadığınız her türlü şikayetinizi çekinmeden doktorunuza iletmelisiniz, bu sayede bebeğinizi riske atmamış olacaksınız.

Bu güne kadar pek çok yakınınız veya uzak çevrenizden pek çok kişinin doğumuna dahil oldunuz ancak bu kez durum çok farklı, bir olayı dışarıdan gözlemlemek farklı bir durum, içinde yaşamak farklı bir durumdur. Bu nedenle psikolojik açıdan moralinizi çok yüksek tutmaya bakın ve kendinizi rahatlatacak aktivitelerde bulunmalısınız.

Ayrıca tüm doktorların kendine özel olarak teknikleri bulunmaktadır ve pek çok kişiden duyduğunuz doğum öncesi ve sonrası teknikler size uygulanmayabilir. Bu durum anormal bir durum değildir ve doktorunuzdan gerekli bilgileri elde ederek eksiksiz yöntemlerin farklı zamanlarda uygulanabilmesi normal bir durumdur.