4 Aylık Bebek Gelişimi

4 Aylık Bebek Gelişimi

4 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Bebeğinizin doğumunun ardından farkına varamayacağınız kadar hızlı bir şekilde bebeğiniz 4 aylık oldu bile. Bu 4 aylık süre içerisinde fiziksel anlamda çok fazla gelişen ve bir çok farklı beceri edinen bebeğiniz 4. ay içerisinde de hareketliliğine hareket katacaktır. Özellikle güvenlik açısından çok dikkatli olmalısınız, bebeğiniz artık yattığı yerde kendi kendine dönme kabiliyetini kazanmıştır ve düşme riski yüksektir.

Bu nedenle yere yumuşak bir battaniye sererek bebeğinizin üzerinde rahat bir şekilde oynayabilmesini sağlayabilirsiniz. Bebeğin 4. ay gelişiminde görme yetileri daha fazla artmıştır ve özellikle parlak ve canlı renkler daha fazla ilgisini çekecektir. Bebeğin annesini daha net bir şekilde duyabildiği ve tanıdığı bir ay içerisindeyiz. Özellikle annesi seslendiğinde dönüp bakabilmektedir. Bebeğiniz 4. ay içerisinde herşeyi eline alarak incelemeye çalışır.

 

4 Aylık Bebek Ne Kadar Uykuya İhtiyaç Duyar?

Bebeğiniz bu zamana kadar geçen süreç içerisinde sizi çok fazla uykusuz bırakmış olabilir. Özellikle bu döneme kadar uykusu çok düzensizdir. Ancak 4 aylık bebeğiniz bu dönemden sonra uyku düzenini daha çok oturtmuş olur ve geceleri daha rahat bir uyku uyuyabilirsiniz. Bebeğiniz 4 aylık olduktan sonra meletonin hormonunu daha fazla salgılamaya başlar ve geceleri yaklaşık olarak 12 saat kadar uyumaya başlar. Ancak gece altını kirlettiğinde ve acıktığında sizi yine uyandıracaktır.

 

4 Aylık Bebeğin Beslenmesi Nasıldır?

Bebeğiniz kilo kaybına uğramıyor ve anne sütünü yeterli oranda alıyorsa ek gıdaya geçişe gerek yoktur. 4 Aylık bebek nasıl beslenmesi gerekir sorusunun cevabını bebeğinizin semptomlarına uygun olarak doktorunuzdan edinebilirsiniz. Bebeğiniz aylık yaklaşık 500 gram kadar alıyorsa bu durumda anne sütü yeterli demektir. Yani ek besinlere ihtiyaç kalmamaktadır.

Doktorunuzun önerisi doğrultusunda bu aydan itibaren havuç suyu, elma suyu gibi ek gıdalara geçiş yapılabilir. Ancak bu kararı bebeğinizin durumunu en iyi bilen doktorunuzun vermesinde fayda vardır. Ek gıdalara geçişin ardından sütünüzde azalmalar görülse bile bebeğinizi emzirmeyi bırakmamalısınız.