4.Hafta Gebelik

Hamileliğin 4. Haftası

Hamileliğinizin 4. haftasında gebe olduğunuzu öğrenebilmeniz için bu haftanın sonuna kadar sabretmeniz gerekecek. bu hafta adet döneminiz ve adetiniz geciktiği andan itibaren şüphe duymaya ve gerekli testleri yapmaya başlarsınız. Bu testler sonucu hamile kaldığınızı öğrenmiş olacaksınız. Zaten uzun süredir hamile kalmak istiyor ve bu doğrultuda çabalıyorsunuz, bu nedenle bu haber sizi çok mutlu edecektir.

Hamileliğinizin 4. haftası adet geçirmediyseniz ve gebelik testlerinden pozitif sonuç elde ettiyseniz bu durum yinede kesin olarak hamile kaldığınızı göstermeyebilir. Hamileliğin öğrenilmesi için en kesin ve doğru sonuç kan testi ile yapılabilir. Ancak tüm eczanelerden kolayca edinebileceğiniz kolay kullanım hamilelik testleri de size doğru bilgiyi verecektir. Kullanacağınız testin talimatlarını okuyarak uygulamanız yeterli, ancak genellikle çubuğun üzerinde çift çizgi çıktığında bu hamilelik anlamına gelmektedir. Hamilelik testi üzerinde çift çizgiyi gördükten sonra güvenli bir sağlık kuruluşuna başvurmalı ve kan testinizi yaptırarak doktor kontrollerinize başlamalısınız. Hamile olduğunuzu kesin bir şekilde anlayabilmek için 4 hafta yeterlidir.

Hatta doktorunuz 4. haftanın sonunda bebeğin ultrason ile görüntülerini bile size gösterebilmektedir. Hamileliğin 4. haftası kese içerisinde bebeğin embriyosu tam olarak görülebilmektedir. Bu sizin için tarifi olmayacak düzeyde bir mutluluktur.

 

Hamileliğin 4. Haftası Hamilelik Belirtileri

* Hamileliğin 4. haftası hamile olduğunuzu net bir şekilde anlamanız mümkün değil. Ancak testler size hamile olduğunuzu söyleyebilir. Bu dönemde hamileliğin belirtileri olarak kasıklarınızda çok hafif ağrılar göğüslerin normalden daha hassas olması, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtiler görülebilmektedir. Bununla birlikte kusma belirtilerin arasında yer alır.

* Diğer yandan daha çok idrara çıkma ve artan gebelik hormonuna bağlı olarak ağızda metelik tatların oluşması gibi durumlar görülebilmektedir. Bu değişimler ostrojen hormonuna bağlı olarak görülmektedir.

* Hamileliğin 4. haftası sonlanmadan ultrason ile yapılan gözlemler sonucu sadece embriyonun gelişeceği alanda bulunan yapının kalınlaşması gözlenebilirken, 4. haftanın aşılmasıyla birlikte, embriyonun kendisi görülebilmektedir.

* Hamileliğin 4. haftası artık hamile kaldığınızı öğrendiniz ve hamileliğin belirtileri yavaş yavaş başladı, bundan sonra hamilelik bilinciyle daha dikkatli davranmalı ve bebeğinizin sağlıklı gelişimi için hayatınızı düzene sokmalısınız. Özellikle hamile kalmayı düşündüğünüz andan itibaren alkol ve sigara tüketimine son vermeli, sağlıklı beslenmeli ve düzenli uyku uyumalısınız. Ancak bu sayede bebeğinizin ilk 3 haftasında da ona en iyi desteği sağlamış olursunuz.