5 Aylık Bebek Gelişimi

5 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz 5. ayına ulaştığında fiziksel anlamda çok fazla gelişim göstermiştir ve artık sizin seslenmenize ve harketlerinize karşı mimikleriyle cevap verebilecek pozisyona ulaşmıştır. Bebeğinize gülerek ve pozitif şekilde yaklaştığınızda oda size aynı şekilde cevap verir ve karşılık verebilmektedir. 5 Aylık olan bebeğiniz artık çevresinde olup biten pek çok şeyi fark edebilecek duruma gelmiştir. İstediği şeyleri eliyle gösterererek belirtebilir. Bu aydan itibaren çevresinde olup biten pek çok şeyin farkına varacaktır. Özellikle kendini aynada gördüğünde bunun farkına varabilecek ve kendisi olduğunu anlayacaktır.

Eve gelen misafirleri algılayabilen bebeğiniz yabancıların ve ailesinin bilincine varacak ve herkese ayrı bir tavırla yaklaşacaktır. Ayrıca bebeğiniz 5. ayda artık oturma özelliği kazanmış olacaktır. Ayrıca bebeğiniz 5 aylık olduğunda sizi en çok heyecanlandıracak bir diğer özelliği ise ilk kez ağzından hecelerin dökülmesi olacak ve bazı kelimeleri söylemeye çalışacaktır. İlk olarak en kolay kelimeler olan baba, dede, mama gibi kelimeleri söyleyecektir. Ancak anne gibi kelimelerin söylenmesi daha zor olduğu için daha geç söyleyecektir.

 

5 Aylık Bebek Ne Kadar Uykuya İhtiyaç Duyar?

5 Aylık bebeğin uyku düzeni incelendiğinde gün içerisinde yaklaşık olarak 10 ile 12 saat uyuduğu gözlemlenmektedir. Artık gündüzleri daha az uyumakla birlikte geceleri daha fazla uyumaktadır. Yinede gündüz uykuları tam olarak kesilmemiştir ve gündüzleri 2 kez uyumaktadırlar. Bu durum her bebekte farklı olarak görülmektedir.

 

5 Aylık Bebek Nasıl Beslenmelidir?

Bebeğinizi hala emzirmeye devam ediyorsunuz ve bebeğiniz düzenli şekilde kilo almaya devam ediyor. O halde hiç bir sorun yoktur ve bebeğinizi 6 aylık oluncaya kadar bu şekilde emzirmeye devam edebilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz anne sütünden alması gereken tüm değerleri eksiksiz şekilde almış ve almaya devam ediyor demektir. Bu aydan itibaren doktorunuzun önerisiyle birlikte ek gıdaya geçiş yapacaksınız. Meyve suları ve doktorunuzun önereceği meyve püreleri ile bebeğinizi ek gıdalarla beslemeye devam edebilirsiniz. Ek gıdaya geçen bebeklerin günlük su ihtiyaçlarıda olacağından bu konuda doktorunuzdan bilgi alınız.