5.Hafta Gebelik

Hamileliğin 5. Haftası

Hamileliğin 5. haftası hamilelik döneminin en ilginç haftasıdır. Hamile olduğunuzu yeni öğrenmişsinizdir ve içinizde inanılmaz bir şaşkınlık ve heyecan oluşmuştur. Bundan sonra hamileliğin gerektirdiği hayat standartlarında yaşamanız gerektiği bilincine kavuşur ve bu doğrultuda hareket edersiniz. Hamileliğin 5. haftası sona erdiğinde 6. haftanın başında ilk doktor kontrolü gerçekleşir ve bu kontrol annenin kesesinin ultrason ile incelendiği kontroldür. Bundan sonraki dönemlerde kese içerisinde yer alan amniyo sıvısı içerisinde embriyo büyüyecektir.

Hamileliğinizin bundan sonraki sürecinde sağlıklı şekilde devam edebilmesi için bu amniyo sıvısının devamlı olarak belirli bir düzeyde sabit kalması gerekmektedir. Hamileliğinizin en belirgin belirtileri bu dönemden sonra başlayacak ve progesteron hormonunuzda çok hızlı şekilde yükselmeler görülecektir. Bundan sonraki kısa bir sürelik bölümde bulantılar, kusmalar ve baş ağrıları normal belirtiler olarak kabul edilmektedir. Artık günümüz teknolojisi göz önünde bulundurulduğunda internet üzerinden hamilelik belirtileri ve semptomlarıyla ilgili çok detaylı bilgilere kolaylıkla ulaşabilmeniz mümkün. Sitemizde hafta hafta hamilelik gelişimini düzenli şekilde takip ederek, hamilelik döneminiz boyunca nasıl bir yapıda olacağınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Hamileliğin 5. haftası yapılacak olan bu 1. trimester 4 ile 12. hafta dönemlerini kapsayacak olan testtir. Bu dönem hamileliğin en kritik dönemlerinden biridir ve beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Bu dönemde zararlı aktiviteler bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir.

Hamileliğin 5. haftası halsizlik halinin en sık yaşandığı dönemlerden bir tanesidir. Bu dönemde çok kolay yorulursunuz ve enerjinizin bittiğini hissedersiniz. Hamileliğin 5. haftasında bebeğiniz ortalama olarak 2 ile 5 mm arasındadır. Bu dönemde net olarak ölçülebilen mesafe bebeğinizin poposu ile başı arasında kalan mesafedir.

Hamileliğin 5. haftası bebeğin beyin dokusu oluşmaya başlar ve kalp atışları net bir şekilde hissedilir. Yani 5. hafta bebeğin yaşamsal organlarının şekillenmeye başladığı dönemdir.

Bu dönem anne adayları için biraz zorlu geçebilmektedir. Sanki adet geçirecekmiş gibi kasık ağrılarınız oluşur ve biraz rahatsız edebilecek düzeye ulaşabilmektedir ancak normal bir durumdur. Bu ağrılar rahim içerisinde büyüyen gebelik kesesinin rahim ağzına baskı oluşturması nedeniyle oluşmaktadır.

* Hamileliğin 5. haftasında yapılan ultrason vajinal ultrasondur ve bazı durumlarda bebek yeteri kadar gelişmediği için kalp atışları duyulamayabilir. Bu gibi durumlar içinm endişelenmenize gerek yok her bebek 37 ile 40. haftalarda gelişimini tam anlamıyla sağlar ve dünyaya gelir.