8 Aylık Bebek Gelişimi

8 Aylık Bebek Gelişimi

Bu zamana kadar tüm isteklerini ağlayarak belirten bebeğiniz artık isteklerini ağlamadan belirtmeyi öğrenmeye başlayacaktır. Özellikle acıktığında ona biberonu gösterdiğinizde sevinir, susadığında ise su görünce el hareketleriyle su ister. Ayrıca 8 aylık bebek gelişimi sırasında geçen süreç içerisinde annesine çok fazla bağlanmıştır ve bu nedenle annesiyle ayrıldığında endişelenir ve üzüntüsünü belli eder.

8 Aylık bebekler artık yabancıları iyice ayırt edebilmektedir. Yabancıları gördüklerinde utangaç ve çekingen davranarak yadırgayabilirler. Bu nedenle bu yaşlardan itibaren bebeğinizi sosyalleşmeye yönlendirmelisiniz ve insanlara alışık büyümesini sağlamalısınız. 8 Aylık bebeğinizin en büyük enerji kaynaklarından bir tanesi anne sütüdür. 8 Aylık bebeğin göz rengi artık net bir şekilde belirgindir.

Bu dönemde evinizde değerli hiç bir eşyanızı ortalarda bırakmamalısınız, bebeğinizin her şeyi incelediği ve yerlere vurduğu bir dönemdir. Ayrıca sert cisimlerle kendinede zarar verebilmektedir. Bulduğu tüm eşyaları yerlere vurur ve ağzına alır, bu nedenle güvenlik amacıyla sadece kendi oyuncaklarına ulaşabileceği bir ortam sağlamalısınız.

8 Aylık bebeğin çıkardığı sesler daha net bir hale gelmiştir ve mimikleriyle mutlu veya huzursuz olup olmadığını belli etmektedir. Bebeğiniz 8. ayında artık öksürük, hapşuruk gibi eylemlerinizi bile taklit etmeye başlamıştır. Sizden ilgi görmediğini düşündüğü anlarda ise ağlamak yerine deliler gibi çığlık atmayı tercih eder.

 

8 Aylık Bebeklerde Emekleme ve Yürüme

* 8 Aylık bebekler artık desteksiz şekilde oturabilmektedirler. Ayağa kalkma istekleri çok fazla artmıştır. Sürekli olarak bir yerlerden destek alarak ayağa kalkmaya çalışır. Evin içinde emekleyerek kolay şekilde hareket edebilmektedir. Üstelik emekleyerek hiç zorlanmadan merdivenleri bile çıkabilirler. Bu nedenle merdivenleri onların uzanamayacağı şekilde kapatmak gerekmektedir.

* Bebeğinizin yürüme özelliklerini geliştirmesine yardımcı olabilmek için ona yürüteçler satın alabilirsiniz. Bu sayede yürüteçten destek alarak ayakta durabiliyormuş gibi ilerleyebilir.

* Bu dönemde evin içinde ayakkabı giymesi yürüme özelliğini güçlendirmeyecektir, en iyi şekilde çıplak ayakla evde yürümeye çalışması yürüme özelliğinin gelişmesini sağlar.

 

8 Aylık Bebek Gelişimini Desteklemek

* Bebeğinizin artık kavrama refleksleri iyice gelişmiştir. Bu dönem içerisinde bebeğinize uygun kulplu bardaklar almalısınız ve bu kulpları tutarak nasıl su içmesi gerektiğini öretmelisiniz.

* Ona işe giderken veya ondan uzaklaşırken el sallayın ve güle güle diyin, kısa sürede bu eylemin anlamını öğrenecektir.

* Bu dönem içerisinde bebeğinizle çok fazla zaman geçirmeli ve onu oyunlarla eğitmelisiniz.

* Bebeğiniz bilinç yapısı olarak artık kendini gördüğünde tanıyacaktır. Ayrıca ona fotoğraflardan yakınlarınızı gösterdiğinizde tanıyacaktır. Ona konuşarak bu insanlarla ilgili bilgiler verirseniz bilinç altına yerleşecektir.