Adet Dönemi

11.05.2015
62
Adet Dönemi

Adet Dönemi Nedir?

Adet dönemi genç kızların 12 yaş ile 15 yaş arası yaşadığı özel bir durumdur ve sağlıklı olan her kadının adet dönemini yaşaması çok doğaldır. Bazı kadınlarda bu yaş aralığı daha yüksek yaşlarda görülebilmekle birlikte 9 yaşına kadar adet döneminin inebildiği görülebilmektedir.

Adet dönemi başlamadan önce bazı belirtiler görülebilmekle birlikte adet döneminin başlamasıyla birlikte kanama meydana gelmektedir. Adet döneminin başlamasıyla birlikte ilk 2 gün kanama daha yoğun şekilde görülürken takip eden günlerde kanama daha azalarak devam etmektedir. Kanamanın süresi ve miktarı kişiden kişiye değişiklik gösteren bir durumdur ve adet dönemi yaklaşık olarak 5 – 6 güne kadar uzayabilen bir sürede meydana gelmektedir.

Bunun dışında adet döneminde meydana gelen kasık ve karında meydana gelen sancılar herkeste farklı şekillerde görülür ve hissedilir. Genç kızlarda görülen adet döneminin ilk başladığı zamanlarda ağrılar ve kanama daha şiddetli ve süreç daha zorlu bir şekilde geçirilirken, takip eden senelerde kadın vücudunun adet dönemine adapte olmasıyla birlikte adet sancıları hafifleyebilmektedir, ancak adet düzensizliği olan kadınlarda bu ağrılar şiddetini arttırarak devam eder ve bu tür kadınlarda adet dönemleri adeta bir işkence gibi geçmektedir.

 

Adet Belirtileri Nelerdir?

Adet belirtileri içerisinde en önemlilerinden biri alt karın bölgesinde meydana gelen ağrılar ve rahim kasılmalarıdır. Her kadında farklı olarak kanamaların ve kasılmaların şiddeti farklılık gösterebilmekle birlikte rahimde meydana gelen kasılmaların şiddetine bağlı olarak kanama şiddeti de artar veya azalır.

Ayrıca adet dönemi başlamadan önce göğüslerde büyüme meydana gelebileceği gibi vücutta hormonal değişimler meydana gelerek duygu değişimleri söz konusu hale gelebilmektedir. Adet dönemine girecek olan kadınların çok daha kolay duygusallaştığı ve önemsiz konularda bile ağlayabildikleri tespit edilmiştir. Ayrıca adet döneminde kadınlarda ödem oluşur ve bu durumda kadınlar kendilerini çok daha şiş hissederler.

Adet dönemi kadar adet öncesi dönemde çok önemlidir ve bazı kadınlarda adet kadar zorlu bir süreçten bahsetmek mümkündür. Adet dönemine girecek olan bir kadında bazı durumlara bağlı olarak sinirlilik hali, hızlı duygu değişimleri ve şişlik meydana gelebilmektedir. Adet öncesinde yaşanan bu duygusal ve fiziksel değişimler adetten yaklaşık olarak bir, iki gün önce meydana gelir.

 

İlk Adet Dönemi Önemlidir

İlk adet döneminde daha önce adet görmüş olan arkadaşlarınızdan öneriler almak tecrübesiz bilgiler edinmenize neden olabileceği için öncelikle bu konuda size en iyi yardımcı olabilecek annenizden yardım almak en iyisi olacaktır. En doğru bilgileri annenizden edinebilirsiniz.

Özellikle adet belirtilerini hissettiğiniz andan itibaren çantanızda ped bulundurmak çok önemlidir, bazı durumlarda adet dönemleri önceden belirti vermez ve hissedilmez, bu gibi durumlarda aniden gerçekleşen adet karşısında çaresiz kalmamak için çantanızda temiz ped bulundurulması çok önemlidir. Ayrıca adet günü ve saati tam net olarak belirlenemediği için sadece ped yeterli olmayabilir ve temiz iç çamaşırı bulundurmakta faydalı olacaktır.

Ayrıca adet döneminizin yaklaştığını hissettiğinizde ve tarihe yaklaştığınızda açık renkli giysilerin giyilmesi sakıncalı olabilmektedir.

 

Adet Döngüsü

Adet döngüsü normal şartlarda 28 gün olarak bilinen bir dönemdir ancak adet düzensizliklerine bağlı olarak 21 gün ile 35 gün aralığında gerçekleşebilen bir durum olarak bilinmektedir. Bu demek oluyorki adet dönemi normalden 1 gün önce yada sonra meydana gelmiş olabilir. Ayrıca adet dönemi içerisinde ağrılar ve kanamaların şiddeti değişiklikler gösterebilmektedir. Pek çok farklı faktöre bağlı olarak kanamanın veya sancıların şiddetinde değişiklik meydana gelebilmektedir. Bu faktörler arasında kilo alıp vermek, stres, ilaç kullanımı gibi durumlar adet döneminin farklı şekillerde geçirilmesine neden olabilmektedir.

Bazı durumlarda çok güç gerektiren sporları yapan bireylerde vücudun enerjik açıdan farklı belirtiler göstermesi durumu söz konusu olabilir ve adet döngülerinin sene içerisinde 1 veya 2 kez gerçekleşmemesi durumu söz konusu olabilir. Bununla beraber adetin ilk başladığı senelerde adet döngüsünün düzensiz oluşu normal olarak kabul edilmektedir. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.